more_horiz
PR24 Portal
Section05

Marek Gaworski

Młochów: klasycystyczna perełka niedaleko Warszawy

Na tle innych omawianych w cyklu "Trójka po królewsku" budowli, zespół pałacowo-parkowy w Młochowie jest stosunkowo młody, gdyż liczy sobie "zaledwie" trochę ponad 210 lat. Jest za to zaliczany do najpiękniejszych przedstawicieli stylu klasycystycznego w Polsce. A do tego jest położony niedaleko Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski zabytki Stanisław August Poniatowski I wojna światowa II wojna światowa Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Pałac w Łomnicy: perła Kotliny Jeleniogórskiej

Kotlina Jeleniogórska to prawdziwe zagłębie pięknie położonych pałaców. Część jest odrestaurowana, część, niestety, popada w coraz większą ruinę. Pałac w Łomnicy jest bodaj pierwszym, który po przemianach polityczno-gospodarczych przełomu lat 80. i 90. XX wieku odzyskał swój dawny blask. Dzisiaj przyciąga turystów z Polski i zagranicy, głównie z Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki historia Polski Marek Gaworski Marta Piasecka Trójka

Zamek w Iłży. Warownia, która oparła się wojskom królewskim

Wzgórze zamkowe górujące nad mazowiecką Iłżą w ostatnich latach poddawane było pracom rewitalizacyjnym i budowlanym. Teraz już możemy cieszyć się ich efektami. Pięknie odrestaurowano i zabezpieczono mury zamku górnego, jak i całość założenia obronnego. – Iłża znajduje się na południowych krańcach województwa mazowieckiego, a zamek jest już doskonale widoczny z wielu kilometrów – przypomina Marek Gaworski, zachęcając do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce KULTURA

Strzelce Opolskie. Nawet ruiny zamku zapierają dech

Zamek w Strzelcach Opolskich znajduje się w jednym z najpiękniejszych miasteczek w województwie opolskim i należy do najbardziej interesujących zabytków na mapie Polski, nie tylko ze względu na swoją historię, ale także niezwykły kształt. Doskonale widoczny jest z lotu ptaka. Co ciekawe, samo miasteczko przez jakiś czas wchodziło w skład majątków królewskich. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce KULTURA