more_horiz
PR24 Portal
Section05

Marek Wałkuski

Konflikt w Strefie Gazy. Biden: wśród uwolnionych przez Hamas jest 4-letnia Amerykanka

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że wśród kolejnej grupy zakładników uwolnionych przez Hamas jest 4-letnia dziewczynka, która jest obywatelką Stanów Zjednoczonych. Przywódca USA wyraził nadzieję, że uwadnianie zakładników i towarzyszące mu zawieszenie broni będą kontynuowane. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Joe Biden Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Hamas Izrael atak Hamasu na Izrael konflikty międzynarodowe dziecko Marek Wałkuski

Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Joe Biden: istnieje realna szansa, że zostanie przedłużone

Amerykański prezydent Joe Biden wyraził zadowolenie z uwolnienia przez Hamas części zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy, co jest efektem porozumienia z Izraelem. Podkreślił, że jest to początek dłuższego procesu. Joe Biden przyznał, że nie wie, kiedy na wolność wyjdą obywatele amerykańscy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Azja Joe Biden Stany Zjednoczone USA Biały Dom Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Izrael Hamas Palestyna Autonomia Palestyńska Marek Wałkuski

Minister Szynkowski vel Sęk z wizytą w USA. "Należy kontynuować strategiczne projekty"

Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że niezależnie od ewentualnej zmiany rządu, wspólne projekty strategiczne Polski ze Stanami Zjednoczonymi powinny być realizowane. Minister spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami Kongresu i Departamentu Stanu. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  szymon szynkowski vel sęk dyplomacja USA Stany Zjednoczone Ameryka Unia Europejska Marek Wałkuski ŚWIAT

Prof. Boćkowski: Hamas, doprowadzając do starcia z Izraelem, liczył na odpowiedź lądową

Sytuacja na Bliskim Wschodzie cały czas jest bardzo napięta. Wszystko wskazuje na to, że Izrael szykuje się do lądowej operacji w Stefie Gazy. - Hamas latami przygotowywał się do tych konfrontacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Podczas starć lądowych będzie chciał zwiększyć straty armii izraelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Izrael Hamas Strefa Gazy Daniel Boćkowski Radosław Pyffel Marek Wałkuski

Wśród ofiar ataku Hamasu mogą być obywatele USA. Blinken zapowiada pomoc wojskową dla Izraela

Administracja Joe Bidena przygotowuje się do wysłania Izraelowi dodatkowej pomocy wojskowej - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. W wywiadzie dla telewizji CNN szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że wśród zabitych w ataku Hamasu mogli być amerykańscy cywile.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT USA Izrael Strefa Gazy Palestyna Marek Wałkuski atak Hamasu na Izrael Bliski Wschód

Biały Dom zapewni wsparcie dla Izraela. "Ma prawo bronić siebie i swoich obywateli"

Biały Dom zapowiedział, że Stany Zjednoczone wesprą Izrael by mógł odpowiednio zareagować na ataki Hamasu. Przedstawiciele amerykańskiej administracji mówią, że nic nie usprawiedliwia aktów terrorystycznych i że Izrael ma prawo do samoobrony. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Marek Walkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Biały Dom Stany Zjednoczone Marek Wałkuski Izrael Hamas Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael

Mur na granicy z Meksykiem. Biden zmienia zdanie, skorzysta z prawa uchwalonego za... Trumpa

Prezydent USA Joe Biden zbuduje mur na granicy z Meksykiem. Chodzi o 32-kilometrowy odcinek w dolinie Rio Grande w Teksasie, przez który dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów próbują przedostać się do Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, administracja skorzysta przy tym z ustawy i prawa, uchwalonego jeszcze w 2019 r. w czasie prezydentury Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden USA Stany Zjednoczone Ameryka Meksyk migracja Marek Wałkuski ŚWIAT

Piąta Aleja w Nowym Jorku będzie dziś biało-czerwona. W 86. Paradzie Pułaskiego weźmie udział prezydent Duda

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w największym święcie Polonii w Stanach Zjednoczonych. Po południu czasu polskiego przez nowojorski Manhattan przejdzie doroczna Parada Pułaskiego. Weźmie w niej udział kilkanaście tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Parada Pułaskiego Marek Wałkuski Wojciech Cegielski Polonia Polonia w USA Stany Zjednoczone USA Polacy za granicą Kazimierz Pułaski

Pożegnanie szefa połączonych sztabów wojsk USA. W ceremonii wziął udział prezydent Biden

Stany Zjednoczone mają nowego szefa Kolegium Połączonych Sztabów sił zbrojnych. Stanowisko to oficjalnie przejął od generała Marka Milley’a generał Charles Brown. W ceremonii przekazania obowiązków i pożegnania generała Milleya’a wziął udział prezydent Joe Biden. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden Lloyd Austin Marek Wałkuski

Prezydent Zełenski odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. "Jestem wdzięczny polskiemu narodowi. To wszystko"

Podczas spotkania z prezydentem Joe Bidenem w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest wdzięczny narodowi polskiemu za wsparcie. Nie odpowiedział wprost na pytanie Polskiego Radia, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o eksport zboża.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna Wołodymyr Zełenski Marek Wałkuski

TYLKO U NAS Zełenski odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. "Jestem wdzięczny polskiemu narodowi. To wszystko"

Podczas spotkania z prezydentem Joe Bidenem w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest wdzięczny narodowi polskiemu za wsparcie. Nie odpowiedział wprost na pytanie Polskiego Radia, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o eksport zboża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna Wołodymyr Zełenski Marek Wałkuski

Doradca Białego Domu: wierzymy, że Polska będzie wspierać Ukrainę

Doradca prezydenta USA Jake Sullivan wyraził przekonanie, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę. Dodał, że Biały Dom będzie się konsultować z polskim rządem, aby upewnić się, że Stany Zjednoczone w pełni rozumieją stanowisko Polski w tych kwestiach - o szczegółach korespondent Polskiego Radia, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Biały Dom wojna na Ukrainie wojna 2023 Marek Wałkuski

Biały Dom potwierdza: Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim

Biały Dom oficjalnie potwierdził, że prezydent USA Joe Biden spotka się w przyszły czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do spotkania dojdzie w Waszyngtonie po wizycie Zełenskiego na dorocznym szczycie ONZ w Nowym Jorku. O szczegółach korespondent IAR w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Wołodymyr Zełenski Biały Dom USA Stany Zjednoczone Ameryka Ukraina Marek Wałkuski ŚWIAT