more_horiz
PR24 Portal
Section05

Maria Skłodowska-Curie

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka historia Europy historia Polski HISTORIA

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL HISTORIA eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Maria Skłodowska-Curie. Jedyna kobieta uhonorowana dwiema Nagrodami Nobla

To prawdziwa prekursorka. Była pierwszą kobietą z nagrodą Nobla, pierwszą profesorką na Sorbonie, jedną z pierwszych kobiet, które prowadziły samochód. Przez całe życie przełamywała stereotypy. W 2011 roku została uznana Polką wszech czasów w plebiscycie Muzeum Historii Polski i magazynu historycznego "Mówią Wieki". W pełni zasłużenie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Maria Skłodowska-Curie nagroda Nobla Piotr Curie fizyka chemia

"Transakcja na wstępnym etapie". Wiceszef MSZ zabrał głos ws. domu Skłodowskiej-Curie

To bardzo wstępny etap weryfikacji - tak o działaniach MSZ w sprawie zakupu domu małżeństwa Curie pod Paryżem mówi wiceszef dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk. 10 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił działania zmierzające do zakupu wystawionego na sprzedaż domu polskiej noblistki i jej męża w miejscowości Saint-Rémy-les-Chevreuse. "To miejsce to część polskiej historii" - napisał wówczas na Twitterze szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie historia Polski zabytki nagroda Nobla Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa Francja