more_horiz
PR24 Portal
Section05

Maria Szabłowska

"Był hetmanem koronnym polskiego kabaretu". Smoleń we wspomnieniach autora jego tekstów

Bohdan Smoleń był niesamowitą postacią rodzimej estrady i człowiekiem o niewiarygodnym poczuciu humoru. - W końcu został hetmanem koronnym polskiego kabaretu. Trzeba to pielęgnować, bo pamięć ludzka jest krótka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Deszczyński, autor tekstów piosenek Bohdana Smolenia. W jaki sposób wspólnie grali na nosie… komunistom?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka kabaret Krzysztof Deszczyński

"Najpierw melodia, później tekst". 35 lat pracy twórczej Marka Kościkiewicza

Marek Kościkiewicz w tym roku obchodzi 35-lecie działalności twórczej. - Z tej okazji przygotowałem może nie trasę koncertową, ale szereg koncertów, podczas których wykonuję większość swoich utworów. Nie tylko te, które pisałem dla De Mono, ale też te, które pisałem dla innych artystów - zdradza w "Muzycznej Jedynce". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka muzyka rozrywkowa Marek Kościkiewicz

Marek Kaliszuk z nowym singlem "Bezpowrotnie". Premiera w Jedynce

Aktor i wokalista Marek Kaliszuk wraca na scenę muzyczną ze swoim najnowszym projektem muzycznym pt. "Bezpowrotnie". - Ten utwór jest zupełnie inny niż moje dotychczasowe piosenki, ponieważ idzie w bardziej ostrym i chropowatym kierunku, i bardzo się z tego cieszę - mówi artysta. Singiel "Bezpowrotnie" premierowo usłyszeliśmy w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka muzyka rozrywkowa piosenka album

Kompozycje "trudne muzycznie"? Twórczość Aleksandra Maliszewskiego

Aleksander Maliszewski to polski muzyk, kompozytor, aranżer, dyrygent, puzonista. Jest założycielem i dyrektorem orkiestry Alex Band. Ponieważ rzadko występuje w audycjach muzycznych, wizyta w Programie 1 Polskiego Radia była okazją do szerszego zaprezentowania twórczości artysty. Czy rzeczywiście jest ona "trudna muzycznie"?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka muzyka rozrywkowa Aleksander Maliszewski

Krystyna Prońko: płyta "Edity, remiksy" zawiera przeróbki wielkich hitów i mniej znanych kompozycji

Krystyna Prońko może pochwalić się ogromnym dorobkiem twórczym. Jej nieśmiertelne hity w nowych wersjach znalazły się na nowo powstałej płycie "Edity, remiksy". - Kiedyś technologia była inna i wiele z tych piosenek nie miało drugich nagrań. Po raz drugi nie nagrałam prawie nic - mówi Krystyna Prońko. - Gdy technologia się zmieniła, zrobiłam na własny użytek remaki. W większości przypadków są one nagrane tylko raz. Często o nich nawet zapominałam - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Krystyna Prońko płyta płyta CD

I Festiwal Tanga i Muzyki Retro. Audycja i koncert ze Studia im. W. Szpilmana

W piątek (9 września) ze Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana nadaliśmy specjalne wydanie audycji "Tu jest muzyka". W programie znalazły się rozmowy o słynnym  pianiście – Władysławie Szpilmanie oraz prolog I Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana. Audycję poprowadzili Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA tango Sebastian Wypych Władysław Szpilman Maria Szabłowska Paweł Sztompke

Tango i muzyka retro w Warszawie. Festiwal im. Władysława Szpilmana

W przyszłym tygodniu w Warszawie rozpocznie się Festiwal Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana. A już w najbliższy piątek (9 września) zapraszamy na specjalne spotkanie w Studiu Władysława Szpilmana i na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Koncert poprowadzi dyrektor festiwalu, muzyk, autor wielu projektów związanych z tangiem i muzyką retro Sebastian Wypych, który był gościem radiowej Jedynki.  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA tango Paweł Sztompke Maria Szabłowska Sebastian Wypych Władysław Szpilman

Wspomnienie Edwarda Hulewicza. "Miał w sobie młodość i radość"

W niedzielę w wieku 84 lat zmarł Edward Hulewicz - piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, a także dziennikarz muzyczny i malarz. Artystę wspominaliśmy w "Muzycznej Jedynce". - On był fantastyczny. Miał w sobie taką młodość, radość, pogodę, życzliwość dla świata - mówi Grażyna Orlińska, poetka i autorka tekstów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Edward Hulewicz Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka Grażyna Orlińska

Mistrz Mowy Polskiej. Wśród nominowanych m.in. Maria Szabłowska

Kto zdobędzie tytuł Mistrza Mowy Polskiej? Wśród dziesięciu osób nominowanych do nagrody znalazła się m.in. Maria Szabłowska, dziennikarka Polskiego Radia. O nagrodę ubiega się też pianista jazzowy Leszek Możdżer. - Już po raz 22 będziemy wybierać najlepszych mówców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kossakowski, dyrektor konkursu Mistrz Mowy Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Maria Szabłowska Leszek Możdżer Stanisław Brejdygant Grzegorz Damięcki Andrzej Ferenc Karolina Lewicka Mariusz Szczygieł Poznań

Wojciech Gąssowski: podśpiewywałem z gitarą piosenki Presleya

Mija 45. rocznica śmierci Elvisa Presleya, zaś na ekrany wszedł właśnie film w reżyserii Baza Luhrmanna poświęcony temu legendarnemu artyście. Wpływ, jaki Elvis Presley wywarł na światową muzykę, nie podlega dyskusji. - W latach naszej młodości był niesamowitym idolem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Gąssowski, wokalista zwany polskim Elvisem.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Wojciech Gąssowski Elvis Presley piosenka muzyka rozrywkowa rock and roll