more_horiz
PR24 Portal
Section05

Maria Szabłowska

Profesor Maria Pomianowska laureatką Nagrody Mediów Publicznych 2023. "Muzyka robi wiele dobra na świecie"

Profesor Maria Pomianowska została laureatką Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka". - To cudowne zaskoczenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia profesor Maria Pomianowska, która otrzymała nagrodę przyznaną przez Polskiego Radio za szeroką promocję polskiej muzyki na świecie oraz tworzenie mostów międzykulturowych.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Maria Szabłowska Maria Pomianowska Nagrody Mediów Publicznych Nagrody Mediów Publicznych 2023

Marcin Januszkiewicz: czuję się patriotą, zwłaszcza w materii sztuki

Marcin Januszkiewicz to artysta wszechstronny. Aktor teatralny i serialowy, piosenkarz, autor tekstów i kompozytor. Zasłynął m.in. z wykonywania piosenek Agnieszki Osieckiej. W rozmowie z Marią Szabłowską przyznaje, że czuje się patriotą, zwłaszcza w materii sztuki. - Mamy wybitnych twórców. Dzięki ich twórczości zostałem ukształtowany - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Marcin Januszkiewicz Maria Szabłowska Agnieszka Osiecka musical

Rafał Olbrychski i jego muzyczne plany. Gdzie można usłyszeć artystę?

Rafał Olbrychski jest aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym. Realizuje się również jako muzyk i prezenter telewizyjny. Był wokalistą i liderem zespołu "Reds", w roku 2009 wydał swoją solową płytę. Aktualnie gra w minimusicalu pt. "Apetyt na czereśnie", występuje również w repertuarze Wojciecha Młynarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Olbrychski Maria Szabłowska Agnieszka Osiecka Wojciech Młynarski

Stan Borys: "Jaskółka" była symbolem ludzi, którzy czuli się uwięzieni

Przez blisko sześć dekad Stan Borys stał się jedną z legend polskiej sceny muzycznej. Poza muzyką bliska była mu też poezja; jeden z jego utworów, "Jaskółka uwięziona", spotkał się natomiast z ostrą krytyką cenzury w PRL. - Byłem wzywany do centralnego urzędu cenzury. (...) Stałem się nieugięty, niezłomny i wyklęty. "Jaskółka" była symbolem nie tylko moim, ale też ludzi, którzy czuli się uwięzieni - opowiada artysta.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Stan Borys muzyka rozrywkowa

40-lecie utworu "Słodkiego, miłego życia". Łosowski: to jeden z największych polskich hitów

Piosenka "Słodkiego, miłego życia" stała się jednym z największych przebojów Kombi. - Nie ma piosenki, która tak podrywa naszą publiczność jak do "Słodkiego miłego życia". Obecnie ta euforia jest większa niż w latach 80. - mówi w "Muzycznej Jedynce" Sławomir Łosowski (Kombi Łosowski). 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Kombi muzyka rozrywkowa piosenka Sławomir Łosowski polska piosenka MUZYKA

Nowy utwór Aleksandry Nykiel. "Zaczęłam poszukiwać mojej muzycznej drogi"

- Od tamtego czasu zaczęłam wierzyć w swoje możliwości i poszukiwać typowo mojej drogi muzycznej - opowiada Aleksandra Nykiel, która pierwsze kroki artystyczne stawiała m.in. na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Wokalistka zaprezentowała niedawno nowy utwór pt. "Życie nie jest rodzaju nijakiego", nad którym współpracowała m.in. z Jackiem Cyganem.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska muzyka rozrywkowa Jacek Cygan Aleksandra Nykiel

Piosenki duetu Przybora-Wasowski. Maria Szabłowska: to wzorce dla kolejnych pokoleń

- Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski ustawili poziom polskiej piosenki bardzo wysoko i mieli ogromny wpływ na kolejne pokolenia - powiedziała w "Czterech porach roku" dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska przed koncertem z cyklu "To, co najpiękniejsze" z piosenkami Kabaretu Starszych Panów, który transmitowaliśmy na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska koncerty w Polskim Radiu Polskie Radio polska piosenka Maria Szabłowska piosenka Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora Jerzy Wasowski Joanna Trzepiecińska Joanna Kołaczkowska Katarzyna Pakosińska Olga Szomańska Klementyna Umer

Krystyna Giżowska z koncertem w cyklu "Scena Szpilmana – Jedynka Live!". Czy zaśpiewa "Nie było ciebie tyle lat"?

- Każdy artysta nie lubi być szufladkowany, ale z drugiej strony dobrze, że jestem utożsamiana z jakimiś piosenkami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krystyna Giżowska, która już w piątek weźmie udział w koncercie "Scena Szpilmana - Jedynka Live!". Czy wspólnie z zespołem Blue Sounds zaśpiewa przebój "Nie było ciebie tyle lat"?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Krystyna Giżowska

"Jej życie było przewrotne". Teresa Żylis-Gara we wspomnieniach Anny Lisieckiej

- Jej życie było przewrotne. Wyszła ze szkoły muzycznej w Łodzi i nie dostała najpierw angażów do opery. Powiedziano, że jej głos jest ładny, ale za mały - opowiada o Teresie Żylis-Garze dziennikarka Anna Lisiecka. W "Muzycznej Jedynce" wspominaliśmy światowej sławy śpiewaczkę operową, której drugą rocznicę śmierci będziemy obchodzić 28 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara Maria Szabłowska Anna Lisiecka muzyka klasyczna opera

"Warto tutaj być". Adam Rozlach o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju

W Dusznikach-Zdroju trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Każdego roku swoją obecnością uświetniają go pianiści utytułowani oraz ci, którzy dopiero wstępują w szeregi pianistów najwybitniejszych. Ich występy, które potrwają do 12 sierpnia, śledzi Adam Rozlach. - Jest tu dużo, dużo muzyki. Występują ci dojrzali, utytułowani pianiści, ale także ci młodzi. To naprawdę ogromny walor - podkreśla dziennikarz radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Adam Rozlach Duszniki-Zdrój muzyka klasyczna Festiwal Chopinowski

"Prezentował najpiękniejsze szlagiery operowe". Anna Lisiecka o Bogusławie Kaczyńskim

Kamera go kochała, wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia i gromadził milionową widownię. Także wtedy, kiedy po udarze mówił wolniej, wielbiciele go nie opuścili. Anna Lisiecka, autorka biografii Bogusława Kaczyńskiego, opowiadała w "Muzycznej Jedynce" o jego barwnym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Anna Lisiecka opera Bogusław Kaczyński muzyka klasyczna

"2 The Light". Grażyna Auguścik: muzyka zawsze była dla mnie światłem

- To krok w kierunku światła. Chyba nie ma nic piękniejszego niż dążenie do światła, czyli do nadziei, do tego, co jest pozytywne. Muzyka jest jednym z elementów, które niosą dużo pozytywnych wibracji. Dla mnie muzyka zawsze była światłem - mówi w "Muzycznej Jedynce" Grażyna Auguścik, nawiązując do tytułu swojej najnowszej płyty "2 The Light". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Grażyna Auguścik Jazz