more_horiz
PR24 Portal
Section05

Mariupol

Wstrząsające doniesienia z Mariupola. Pod gruzami wciąż znajdują się zwłoki. Część z nich... obgryzły psy

W jednym z bloków w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, znaleziono szczątki ludzkie - poinformował Petro Andruszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta. Jak dodał, pod gruzami wciąż znajduje się wiele zwłok, a część z nich jest obgryzana przez psy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Mariupol

Rosjanie "odbudowują" zniszczony teatr w Mariupolu. "Chcą wymazać dowody zbrodni"

Proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko opublikował na Telegramie wideo, na którym widać jak rosyjskie władze okupacyjne przygotowują teren do "odbudowy" teatru dramatycznego w Mariupolu. W wyniku ataku jak szacują władze Ukrainy mogło zginąć tam nawet 300 cywilów. Zdaniem Andriuszczenki teraz Rosjanie "chcą wymazać dowody zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Mariupol

Rosyjscy zbrodniarze szykują proces pokazowy. Zełenski: absolutnie odrażający

- Obecnie napływają liczne doniesienia w mediach, że w Mariupolu przygotowywana jest sceneria do absolutnie odrażającego i absurdalnego procesu pokazowego ukraińskich obrońców. Jeżeli do niego dojdzie, Rosja sama odetnie się od negocjacji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  Mariupol propaganda Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Pokazowa "rozprawa sądowa" obrońców Azowstalu? Ekspert ds. bezpieczeństwa: Rosjanie mogą to zrobić

24 sierpnia, w dzień niepodległości Ukrainy, Rosja planuje przeprowadzić w Mariupolu pokazową "rozprawę sądową" obrońców Azowstalu - poinformowały ukraińskie służby. W Polskim Radiu 24 Michał Marek z Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa mówił, że to jest prawdopodobne. Z drugiej strony wiele razy takie informacje przy okazji ważnych rocznic okazywały się nieprawdziwe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Mariupol Rosja Polskie Radio 24 Antoni Opaliński

"Pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego". Powstał raport dot. rosyjskich zbrodni wojennych

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) znalazło dowody na to, że operacje wojskowe Rosji na Ukrainie mogą stanowić zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości - ocenili autorzy "raportu tymczasowego w sprawie doniesień o naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka na Ukrainie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2022 prawo przemoc Mariupol

Rosyjscy okupanci biorą pieniądze za ekshumacje w Mariupolu. "Wzrasta liczba niekontrolowanych pochówków"

- Rosyjscy okupanci całkowicie zaprzestali ekshumacji w zajętym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy; odtąd ekshumacja jest możliwa tylko za opłatą, a w mieście wzrasta liczba niekontrolowanych pochówków - zaalarmował w środę na Telegramie lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja Mariupol wojna 2022 Europa

Mariupol: Rosjanie oferują pracę przy usuwaniu gruzów. Płacą owsianką i butelką wody

Pieniądze dla robotników pracujących przy usuwaniu gruzów pozostałych po bombardowaniu Mariupola albo są rozkradane, albo jest ich bardzo niewiele - zaalarmował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Dodał, że Rosjanie płacą za ciężką pracę wyżywieniem i wodą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni Europa Europa Wschodnia Mariupol

Mer Mariupola: podczas odbudowy miasta weźmiemy pod uwagę doświadczenia Warszawy i Gdańska

Planując odbudowę Mariupola, współpracujemy z ekspertami z miast, które ucierpiały podczas II wojny światowej. Weźmiemy pod uwagę doświadczenia Warszawy, Gdańska, Drezna czy Rotterdamu - oświadczył w środę lojalny wobec władz w Kijowie mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany na kanale ukraińskiej rady miasta na Telegramie.
Zobacz więcej na temat:  Mariupol wojna na Ukrainie Ukraina Rosja

Dramat Mariupola. Lokalne władze alarmują: ludzie tracą przytomność na ulicach

Służba zdrowia w okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu jest zrujnowana w związku z czym w mieście umiera coraz więcej osób - zaalarmował lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Jak podkreślił "ze względu na upały ludzie tracą przytomność na ulicach". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Mariupol