more_horiz
PR24 Portal
Section05

Martyna Podolska

Witold Lutosławski - wojskowe tempo i artystyczne detale

Witold Lutosławski jest uważany za jednego z najwybitniejszych, obok Krzysztofa Pendereckiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, polskiego kompozytora wszech czasów. Był on wielką osobowością artystyczną i wizjonerem; jak sam mówił, muzyki nauczył się w Filharmonii Warszawskiej. 25 stycznia obchodziliśmy 110. rocznicę urodzin kompozytora i dyrygenta.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Martyna Podolska muzyka klasyczna kompozytor

Michał Sitarski: cenię sobie nietuzinkowe poczucie humoru

Szeroka publiczność poznała go dzięki serialowi "Egzamin z życia", kolejną rzeszę fanów zyskał dzięki "BrzydUli 2". Od lat związany jest z teatrem - najpierw występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie, teraz, jako wolny strzelec, gra w znanych komediach, m.in. "Przygoda z ogrodnikiem", "Wariatkowo Sp. z o.o.". Sukcesy odnosi także w dubbingu i Teatrze Polskiego Radia. Lubi gotować i podróżować. Gościem audycji był aktor Michał Sitarski.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska aktorzy TEATR film polski

"Elegia styczniowa". Teatr Polskiego Radia z okolicznościowym słuchowiskiem

W tym roku obchodzimy okrągłą, 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji wiele instytucji kultury przygotowuje okolicznościowe imprezy: koncerty, wystawy czy gry miejskie. W obchody włącza się również Teatr Polskiego Radia. Na antenie wyemitowane zostanie słuchowisko pt. "Elegia styczniowa".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Powstanie Styczniowe Martyna Podolska Piotr Skotnicki Ewa Kania Wiktoria Gorodeckaja słuchowisko

"Powstanie styczniowe. Droga do niepodległości". Wystawa intymna i kameralna

Powstanie styczniowe było zrywem narodowowyzwoleńczym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W tym roku mija 160. rocznica tego wydarzenia. Drogę do niepodległości i losy cichych bohaterów ukazano na nowej wystawie w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Powstanie Styczniowe KULTURA historia Polski Piotr Gliński Rafał Wiśniewski Martyna Podolska

Wawrzyniec Kostrzewski o premierze "Tanga" w Teatrze Polskim

W roku 2023 przypada 110. rocznica powstania Teatru Polskiego w Warszawie oraz 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Pierwszą tegoroczną premierą, inaugurującą cykl wydarzeń poświęconych rocznicom, będzie "Tango" według dramatu tego autora. Przedstawienie wyreżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  Wawrzyniec Kostrzewski Martyna Podolska reżyser spektakl Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie premiera Emilian Kamiński

Jerzy Nowosielski. Artysta pomiędzy figuracją, a abstrakcją

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Jerzego Nowosielskiego z uwagi na przypadającą 7 stycznia setną rocznicę urodzin artysty plastyka. W audycji przedstawiliśmy portret malarza, rysownika, scenografa, pedagoga oraz zaprosiliśmy na premierowe słuchowisko jemu poświęcone, które wyemitujemy w niedzielę (8 stycznia).
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski Martyna Podolska KULTURA Piotr Skotnicki Teatr Polskiego Radia malarstwo

Premiery kinowe, filmy świąteczne i kultowy "Kevin sam w domu"

Na ekrany kin wchodzi długo oczekiwany film o legendarnej piosenkarce Whitney Houston, platformy streamingowe przygotowały zaś dużo świątecznych nowości. Wielu z nas czeka jednak na tradycyjną emisję filmu "Kevin sam w domu" z 1990 roku. - To jest niesamowite, że kino ma tak wielką siłę i jest w stanie zagościć w naszym życiu znacznie bardziej niż tylko przez dwie godziny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Zaborski, krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  kino Martyna Podolska Artur Zaborski święta

Ukraińska kandydatka na Eurowizję Junior. Spotkanie ze Zlatą Dziunką

Czternastoletnia Zlata Dziunka będzie reprezentować Ukrainę podczas tegorocznej edycji Eurowizji Junior, która odbędzie się w najbliższą niedzielę (11.12) w Erywaniu. Jakie zwierzęta lubi najbardziej? Czy piosenka może uzdrowić? I o czym opowiada utwór "Nezlamna", który Zlata zaśpiewa podczas konkursu? Między innymi o tym opowiedziała młoda wokalistka w rozmowie z Martyną Podolską.
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior Agnieszka Kunikowska Martyna Podolska dzieci

Splendory 2022. Rozmowy z laureatami nagród Teatru Polskiego Radia

W pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia przyznaje nagrody dla swoich twórców - Wielkie Splendory. Od kilku lat tego dnia wręczane są również nagrody dla debiutujących artystów, m.in. nagroda Don Kichot - za reżyserię, oraz Arete - za debiut aktorski. W audycji specjalnej porozmawialiśmy z tegorocznymi laureatami Splendorów. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Splendory Teatr Polskiego Radia Marzena Trybała Leszek Teleszyński Janusz Kukuła Rafał Zawierucha

Jan Englert wystawia Moliera. "Mizantrop jest niezwykle współczesny"

- "Mizantrop" jest niezwykle współczesny, to jest aż zdumiewające, że został napisany kilkaset lat temu. Opowiada on o tym, że wszyscy w tej chwili domagamy się empatii wobec siebie, nie mając żadnej empatii dla przeciwników i wrogów - mówił na antenie Programu 1 Jan Englert. Premiera spektaklu "Mizantrop" w Teatrze Narodowym odbędzie się w najbliższą sobotę. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Jan Englert reżyser Teatr Narodowy w Warszawie spektakl Molier Martyna Podolska