more_horiz
PR24 Portal
Section05

marynarka

Tak rodziła się polska flota. Okręty z Niemiec pod polską banderą

105 lat temu, 28 listopada 1918 roku, mimo że Rzeczpospolita nie posiadała jeszcze wówczas formalnie dostępu do morza, Józef Piłsudski wydał rozkaz powołujący do życia Marynarkę Polską. Było to duże wyzwanie. Marynarka Wojenna musiała powstać od zera. Bez zaplecza, bez tradycji, z kadrą, która posługiwała się dotąd trzema różnymi językami.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita marynarka Józef Piłsudski

Rusza 10. ekspedycja w poszukiwaniu ORP "Orzeł". Czy okręt padł ofiarą niemieckiego pola minowego?

Po dwuletniej przerwie ruszyła kolejna wyprawa w poszukiwaniu ORP "Orzeł", który zaginął na przełomie maja i czerwca 1940 roku. Podwodni detektywi chcą sprawdzić, czy najsłynniejszy polski okręt podwodny zatonął na skutek wejścia na niemieckie pole minowe na Morzu Północnym. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa odkrycia i ciekawostki marynarka marynarka wojenna

Inwestycje w marynarkę wojenną. Generał Kukuła: Morze Bałtyckie jest dla nas wyjątkowo ważne

Generalny Dowódca Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Wiesław Kukuła, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił znaczenie rozwoju floty w strategii obronnej Polski. Zdaniem generała, na Bałtyku znajduje się krytyczna infrastruktura, której Polska w przypadku ewentualnego konfliktu będzie zmuszona bronić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Wiesław Kukuła marynarka Morze Bałtyckie

Dostarczali Rosjanom komponenty do produkcji okrętów podwodnych. Skuteczna akcja SBU

Jak poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) "wykryto i zlikwidowano grupę przestępczą, która wysyłała do Rosji komponenty służące do produkcji okrętów podwodnych". "W celu zacierania śladów eksportu części do Rosji grupa przestępcza wykorzystywała spółkę założoną w jednym z krajów Europy Zachodniej" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Europa marynarka wojsko armia SBU ŚWIAT