more_horiz
PR24 Portal
Section05

marzec 1968

"Dziady". Pretekst do antysemickiego marca 1968 roku

- Przedstawienia "Dziadów" Dejmka stały się polityczną odskocznią o wymowie antyradzieckiej - mówił I sekretarz PZPR Władysław Gomułka do warszawskiego aktywu partyjnego. 30 stycznia 1968 roku studenci przeprowadzili pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie demonstrację przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn Gustaw Holoubek HISTORIA Kazimierz Dejmek marzec 1968 Warszawa Władysław Gomułka

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

Oscary 2022 – podsumowanie, informacje, komentarze

Za nami 94. ceremonia rozdania Oscarów. Amerykańsko-francuski film "CODA" w reżyserii Sian Heder zdobył Oscara za najlepszy film roku. Najwięcej nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej przypadło obrazowi "Diuna". O tych i innych nagrodzonych produkcjach porozmawiamy w pierwszym kwietniowym wydaniu audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Oscary Oscary 2022 kino FILM marzec 1968 festiwal filmowy muzyka filmowa Trójka

Trudna wiosenna miłość. "Marzec '68" Krzysztofa Langa

Na ekranach kin zagościł już najnowszy film Krzysztofa Langa "Marzec 68". To opowieść o trudnej miłości dwojga młodych ludzi na tle burzliwych i dramatycznych wydarzeń, które rozgrywały się w Polsce wczesną wiosną 1968 roku. W programie "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński zaprosił na spotkanie z aktorką Vanessą Aleksander, grającą jedną z głównych ról w filmie.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA film polski marzec 1968

Andrzej Dziurawiec: 8 marca był kulminacją tego, co nazwałem "długim marcem"

- Już bodajże od 1965 roku gen. Jaruzelski jako szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego relegował systematycznie z wojska oficerów pochodzenia żydowskiego. To się ogromnie nasiliło po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Sławne, przerażające przemówienie Gomułki o "piątej kolumnie"... wtedy to się zaczęło na ostro - mówił w Dwójce Andrzej Dziurawiec, autor powieści "Bardzo długi marzec".
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Wacław Holewiński literatura Dwójka KSIĄŻKA

Marzec '68. Bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik HISTORIA Jacek Kuroń Karol Modzelewski marzec 1968 PRL Uniwersytet Warszawski Warszawa Władysław Gomułka

Izba Dyscyplinarna SN nie uchyliła immunitetu sędziemu, który orzekał ws. Marca'68

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie uchyliła immunitetu sędziemu w stanie spoczynku, który w roku 1968 w II instancji orzekał w sprawie dwóch studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy brali udział w protestach. Postanowienie jest nieprawomocne. Prokuratura IPN chce postawić mu zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy marzec 1968