more_horiz
PR24 Portal
Section05

marzec68-pr24

Jerzy Hoffman: człowiek musi robić swoje i iść do przodu

Po marcu 1968 r. z Polski wyjechało wielu zdolnych ludzi. Pomimo presji, Jerzy Hoffman postanowił pozostać w kraju. - Nikt z nas nie zakładał, że ten system może runąć – wspominał w Polskim Radiu 24 reżyser, dla którego wyjazd za granicę oznaczał rozłąkę z rodziną, przyjaciółmi i ojczyzną. W Trendach Kultury Joanna Sławińska przedstawiła jak antysemicka nagonkai będąca jej następstwem emigracja wpłynęła na polskie środowisko filmowe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Hoffman reżyser kino marzec 1968

"Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków"

- Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków nie zawsze wypływających z tej samej przyczyny. Bunt pokoleniowy, walki frakcyjne w PZPR, antysemickie czystki w wojsku, za którymi w dużej mierze stał Wojciech Jaruzelski to tylko niektóre z filarów Marca’68 – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 komunizm PRL antysemityzm Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Nos Kleopatry: Różne oblicza Marca ‘68

Przez dziesięciolecia każdy interpretował wydarzenia Marca'68 r. inaczej. Na sposób postrzegania Marca'68 wpływ miało m.in. to, kto w jakim środowisku się obracał i jaki doraźny cel w ocenie tamtych dni mu przyświecał. Jak wydarzenia sprzed 50 lat wpływają na naszą obecną kondycję polityczno-społeczną? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Grzegorz Sieczkowski, publicysta i dokumentalista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Żydzi marzec 1968 Władysław Gomułka

Prof. Wojciech Roszkowski: polityka milczenia doznała fiaska

- Bez żadnej reakcji ze strony Polski światu wmówiono, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust podczas gdy Polacy są społeczeństwem, które ucierpiało bodaj najbardziej w trakcie II Wojny Światowej i którego członkowie jako jedyni naprawdę pomagali Żydom w czasie wojny – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski. Gość odniósł się także do tzw. wydarzeń marcowych.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Roszkowski Holokaust II wojna światowa Żydzi IPN

Historyk: Marzec ’68 był buntem pokoleniowym

- Spojrzenie tylko na Warszawę dominowało dotychczas ze względu na impuls, który wiązał się z pierwszym protestem na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast to się rozlało na całą Polskę. Do gwałtownych wydarzeń dochodziło w ośrodkach, gdzie trudno było mówić o młodzieży akademickiej. To był bunt powszechny – mówił prof. Włodzimierz Suleja, historyk, uczestnik Marca ‘68 we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Wojciech Jaruzelski Żydzi antysemityzm

"Marzec’68 - najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u"

- Marzec’68 to najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u. Jego geneza jest bardzo trudna do wyjaśnienia. Protest studentów i nagonka antysemicka to dwa najbardziej wyraziste elementy, ale Marzec’68 to splot kilku wątków – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. Gośćmi byli także Piotr Legutko z TVP Historia i senator, historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Władysław Gomułka PRL Żydzi Izrael

Marzec 68. Komentarze publicystów w PR24

- Państwo polskie powinno uczynić Marzec’68 częścią narracji historycznej, by edukować m.in. ludzi na Zachodzie na temat tego, czym był system komunistyczny, jak działał i w jaki sposób przekazywane były rozkazy z Moskwy do Warszawy – powiedział w Debacie Poranka Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był także Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Władysław Gomułka

"Marzec '68 powinien być powodem do dumy, a nie do wstydu"

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Marzec'68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciwko Komunizmowi” w związku z obchodami 50. rocznicy studenckich protestów, w której wzięli udział: Irena Lasota, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Jerzy Eisler, prof. Dariusz Gawin i Mateusz Fałkowski. Debatę poprzedził wystąpieniem premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier kancelaria premiera Żydzi marzec 1968 sprawiedliwi wśród narodów świata

O Marcu’68: "Dla wielu ludzi był to moment zwrotny"

„Marzec '68 jest dla mnie symbolem drogi do wolności i symbolem solidarności” - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas debaty „Marzec '68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”.  „Bez Marca nie byłoby pewnie później »Solidarności«” – zaznaczył premier. O znaczeniu Marca’68 mówił w audycji Północ-Południe historyk prof. Antoni Dudek z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Mateusz Morawiecki komunizm

Sellin: w Marcu'68 komuniści napuścili na siebie Polaków

– Marzec ’68 był kolejnym wystąpieniem całego pokolenia Polaków, którzy nie godzili się na system komunistyczny w naszym kraju – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Narodowe Centrum Kultury w środę (7 marca, godz. 17.00) organizuje debatę "Marzec ’68. Ruch społeczny przeciw komunizmowi", którą będziemy transmitować na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Jarosław Sellin marzec 1968 Wojciech Jaruzelski POLSKA

Marzec '68 a konflikt polsko-izraelski

– Obecna atmosfera nie sprzyja wspólnej refleksji, a budzeniu demonów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, politolog z Polskiej Akademii Nauk. Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL. Tymczasem dziś, w kontekście izraelsko-polskiego konfliktu na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, stosunki na linii Warszawa-Tel Awiw są napięte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Izrael Dziady Kazimierz Dejmek