more_horiz
PR24 Portal
Section05

Meksyk

Meksyk. Niezwykłe bogactwo kultury i natury

Isabel Balderas nie kryje, że dla niej jako Meksykanki największą dumą jest kultura, folklor i kuchnia tego kraju. – Podtrzymujemy wciąż nasze tradycje, których większość z nich pochodzi jeszcze z czasów przedkolumbijskich. Oczywiście obecne są też elementy innych kultur, w związku z kolonizacją kraju, ale wciąż dbamy o historyczne i kulturowe korzenie Meksyku – mówi rozmówczyni Anny Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Popek podróże książki Trójka Meksyk

"Gest uległości wobec przestępców". Sąd zablokował możliwość ekstradycji syna barona narkotykowego "El Chapo"

Sąd federalny Meksyku wydał decyzję uniemożliwiającą przekazanie amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości zatrzymanego w czwartek Ovidio Guzmana, syna barona narkotykowego Joaquina Guzmana, pseudonim "El Chapo". Władze USA wyznaczyły 5 mln dolarów nagrody za ujęcie Ovidio, uznawanego za jednego z największych handlarzy fentanylem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Meksyk policja narkotyki USA Ameryka

Świąteczne obrządki. Skąd wzięły się bożonarodzeniowe tradycje?

Agata Steczkowska ostatnie wydanie audycji "Mój świat dźwięków" poświęciła bożonarodzeniowym tradycjom. - Przez wiele lat święta spędzałam, z rodziną, poza granicami kraju. Wtedy kiedy muzykowaliśmy. (...) Już wtedy zrodziło się we mnie pytanie: skąd w różnych krajach wzięły się różne tradycje i ile z nich dzieje się w Polsce - usłyszeliśmy. 
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska Boże Narodzenie tradycja Meksyk choinka Święty Mikołaj

Meksyk, czyli nasz pierwszy rywal na mundialu. "Ludzie tam są uśmiechnięci i życzliwi"

- Meksykanie to bardzo uśmiechnięci, szczerzy, życzliwi i spontaniczni ludzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Monika Balcerek Campos, która mieszka w Meksyku od ponad 6 lat. Poznajmy naszego pierwszego rywala podczas Mistrzostw Świata Katar 2022, ale... nie od strony piłkarskiej. Co jedzą? Czego słuchają? Co wiedzą o Polsce Meksykanie?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Małgorzata Abgarowicz Meksyk Katar 2022 jedynka mundial 2022

Michel Franco: staram się swoimi filmami otwierać ludziom oczy

- Mając 40 lat już wie się mniej więcej, kim się jest. Gdy człowiek jest młodszy, widzi przed sobą mnóstwo możliwości. One stopniowo znikają i przychodzi moment, w którym trzeba pogodzić się z rzeczywistością. To moje życie, taki jestem. Choć nie oznacza to oczywiście, że starszy człowiek nie może się zmienić - mówił w rozmowie z Dwójką meksykański reżyser Michel Franco.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Meksyk Monika Zając FILM

Cenotes - święte studnie Majów. Jakie mają znaczenie?

Cenotes - to naturalne zbiorniki wodne w kształcie owalnego szybu, powstałe w skale wapiennej i zasilane wodami gruntowymi. Są charakterystyczne dla Półwyspu Jukatan. Właśnie tam, w czasach cywilizacji Majów, pełniły one rytualną rolę jako miejsca składania ofiar ku czci boga deszczu - Chaca.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Majowie Tadeusz Kościuszko Meksyk Półwysep Jukatan Uniwersytet Warszawski NAUKA ciekawostki