more_horiz
PR24 Portal
Section05

miasto

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla elektrycznych hulajnóg? Tak będzie w Czechach, może być i w Polsce

Wózki golfowe, segwaye, a przede wszystkim hulajnogi elektryczne, będą musiały być objęte obowiązkowym OC – tak zadecydował rząd Czech. To kolejny kraj, który wprowadza takie przepisy, a nad podobnymi pracuje również polski rząd. A wszystko to dlatego, iż kierowcy przede wszystkim hulajnóg nie rozumieją, że mimo niewielkich gabarytów ich pojazdy mogą stanowić spore zagrożenie zarówno w ruchu, jak i w bezruchu – porzucone na środku chodnika.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA miasto hulajnoga zagrożenie ubezpieczenie Kraków Czechy Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka

Ogródki działkowe: nowa moda czy skuteczny pomysł na prawdziwy relaks w mieście?

Ogródki działkowe niegdyś kojarzone były z osobami starszymi i uznawane za królestwo emerytów, dzisiaj przeżywają drugą młodość. Od kilku lat można dostrzec gwałtowny wzrost zainteresowania nimi, coraz częściej można tam też spotkać osoby młode, które z zapałem pielęgnują drzewa owocowe i przekopują grządki. Co ich do tego przekonuje?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo relaks wypoczynek miasto Piotr Firan Raf Uzar Trójka ogródki działkowe

Poznań najlepszym miastem do życia w Polsce. Warszawa, Kraków i Gdańsk daleko w tyle!

Opublikowany niedawno ranking miast wojewódzkich najlepiej nadających się do życia narobił sporo zamieszania. Okazało się, że zestawienie zdominowały miasta zachodniej i południowo-zachodniej Polski: Poznań, Katowice, Opole i Wrocław. Za to największe ośrodki – Warszawa, Kraków, Gdańsk – znalazły się w ogonie. Skąd takie wyniki i na ile są one miarodajne?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Poznań miasto ranking Radosław Nałęcz Trójka

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Adaptacja miast do zmian klimatu

Fundusze Europejskie wspierają zarówno mniejsze, jak i większe miasta, jednak każde z innego programu. Pomagają one chronić je przed negatywnymi skutkami zmian klimatu, jak powodzie czy susze. - Odpowiedzią na pojawiające się skutki niekorzystnych warunków pogodowych mogą być dokumenty planistyczne i strategiczne w zakresie mitygacji, czyli zapobiegania lub ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a także adaptacji do zmian klimatu - mówi Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne fundusze ue klimat środowisko aglomeracja Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany klimatyczne miasto

Zakopane: Hulajnogowy problem na ulicach - pojazdy będą usuwane

Na zakopiańskich ulicach od początku wakacji przybyło elektrycznych hulajnóg do wypożyczenia. Pojazdy niejednokrotnie blokują swobodne przejście, a z dużym problemem borykają się niepełnosprawni oraz spacerujący z dziecięcymi wózkami. Straż miejska zapowiada zbieranie problematycznych dwukołowców.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 hulajnoga hulajnogi pojazdy elektryczne elektromobilność miasto

Drogi i miasta filozofów. Mapa naukowych przestrzeni

Obecność w Warszawie i innych miastach Polski miejsc poświęconych filozofii dowodzi jej znaczenia społecznego. Trafiamy na ulice np. Pitagorasa, Stoicką czy Scholastyków, inne związane są z pojęciami - Racjonalizacji czy Materii. Uhonorowano również polskich filozofów, profesorów: Władysława Tatarkiewicza, Władysława Witwickiego i Tadeusza Kotarbińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST filozofia Warszawa miasto

Fontanny miejskie jako pomysł na ochłodę w upał: kuszące, ale niebezpieczne

Kiedy w mieście upał, czasami trudno znaleźć odrobinę chłodu. Może zmoczenie się wodą z miejskiej fontanny pomoże? Na pewno, jednak równocześnie pojawia się inne zagrożenie: szkodliwymi bakteriami, które mogą się w niej znajdować. – Takie kąpiele mogą mieć przykre konsekwencje – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie miasto woda upały zagrożenie alergia bakterie Józef Niewiarowski Piotr Firan Trójka

Muzyka tradycyjna od Polesia po Zakopane

W „Kiermaszu pod kogutkiem” wspomnimy ostatni Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i Zdzisława Kwapińskiego, laureata Baszty w kategorii instrumentaliści. Wrócimy także do konkursu „Stara tradycja”, na którym spotkalśmy się z Anią Trebunią-Tutką i zapowiemy dwa z ciekawych festiwali muzyki etnicznej, czekających nas tego lata – EtnoKraków oraz Czeremcha. Na obu z nich fani ukraińskiej polifonii będą mieli okazję spotkać się na warsztatach z Ludmiłą Wostrikową.  
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa miasto Mariana Kril

Hulajnogi, rolki, deskorolki – coraz większy problem w miastach. Jak go rozwiązać?

Hulajnogi, rolki, deskorolki to tani, szybki i ekologiczny sposób poruszania się po zatłoczonych miastach. Ale zarazem coraz bardziej problematyczny, gdyż ich użytkownicy coraz częściej wymykają się spod jakiejkolwiek kontroli: nie przestrzegają przepisów, jeżdżą zbyt szybko po chodnikach, porzucają hulajnogi gdzie popadnie. Władze niektórych polskich miast zastanawiają się nad wprowadzeniem poważnych ograniczeń.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hulajnoga miasto piesi Łódź Kraków Damian Grosicki Radosław Nałęcz Trójka

Czy możliwe jest miasto bez korków?

Eksperci są zgodni: korki będą towarzyszyły nam zawsze. "Nie ma takiej możliwości, żeby nasze miasta pomieściły wszystkich chętnych do używania transportu indywidualnego. Tą przestrzenią musimy się dzielić" - mówi Mirosław Bajor, Media Pro - inżynier i organizator specjalistycznych konferencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo służby i bezpieczeństwo policja Radio kierowców Polskie Radio Kierowców drogi miasto miasto przyszłości technologia