more_horiz
PR24 Portal
Section05

Michaił Gorbaczow

Rola Kościoła katolickiego w PRL od stanu wojennego do 1989 roku. Część 2

Z 18 na 19 października 1984 roku oficerowie Służby Bezpieczeństwa porwali, torturowali i zamordowali kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszkę. W 1987 roku miała miejsce trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, a w tym czasie pogłębiał się kryzys gospodarczy. Jak te wydarzenia wpływały na relacje państwo - Kościół?  
Zobacz więcej na temat:  kościół w prl Dorota Truszczak Kościół katolicki Jan Żaryn Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II historia Polski komunizm Wojciech Jaruzelski Michaił Gorbaczow Józef Glemp

Układ białowieski. Oficjalny koniec Związku Radzieckiego

Dokładnie 31 lat temu przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi poinformowali świat, że Związek Radziecki jako podmiot prawa międzynarodowego przestał istnieć. W miejsce imperium powołano do życia Wspólnotę Niepodległych Państw, organizację zrzeszającą większość byłych republik związkowych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Związek Radziecki Związek Sowiecki ZSRR Rosja Ukraina Białoruś Leonid Krawczuk Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn Stanisław Szuszkiewicz

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie genetyka DNA profilowanie

Ekspert: Gorbaczow jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w historii II połowy XX wieku

- Rzeczywiście nasza percepcja była troszkę inna niż na Zachodzie i być może jest tak, że ciemne strony panowania, rządów Gorbaczowa (...) w naszej części Europy wspomina się częściej niż na Zachodzie, gdzie ta gorbomania nie miała drugiej strony - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Polskie Radio 24 Michaił Gorbaczow HISTORIA ŚWIAT Europa ZSRR

PR24 Cornelius Ochmann: Michaił Gorbaczow chciał zreformować i ocalić ZSRR

Gość Polskiego Radia 24 wyznał, że miał okazję poznać pierwszego i jedynego prezydenta ZSRR. - W czasach, gdy byłem stypendystą Fundacji Konrada Adenauera i pracowałem w Instytucie Europy Akademii Nauk, do Moskwy przybył były doradca Helmuta Kohla Horst Teltschik i wówczas udaliśmy się na spotkanie z Michaiłem Gorbaczowem - mówił politolog Cornelius Ochmann.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Cornelius Ochmann ŚWIAT Europa ZSRR Rosja HISTORIA historia ZSRR Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn

Skrajne komentarze po śmierci Gorbaczowa. "Zapisał się pozytywnie w historii, ale raczej wbrew swojej woli"

"Zwiększył zakres wolności zniewolonych narodów Związku Sowieckiego" - napisał o Michaile Gorbaczowie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. - Doprowadził do upadku ZSRR [...] zapisał się pozytywnie w historii, choć prawdopodobnie wbrew swojej woli - zauważył wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - Gorbaczow był przestępcą, który stłumił pokojowe protesty - ujął z kolei w mocnych słowach minister obrony Litwy. - Gdybym miał nosić koszulkę, to nosiłbym "nie płaczę po Gorbaczowie" - powiedział z kolei prof. Andrzej Gil.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Michaił Gorbaczow Rosja ZSRR historia ZSRR

PR24 Prof. Andrzej Gil: gdybym miał nosić koszulkę, to taką z napisem "Nie płaczę po Gorbaczowie"

- Michaił Gorbaczow był człowiekiem cynicznym i częścią aparatu sowieckiego, który chciał, by Związek Radziecki przetrwał - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, komentując postać ostatniego przywódcy ZSRR. - Michaił Gorbaczow nie był liderem wolnego słowa. Zapamiętajmy go takim, jakim był naprawdę: człowiekiem, który na szczęście doprowadził do upadku ZSRS, ale jedynie formalnego - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Michaił Gorbaczow Związek Radziecki Eliza Olczyk ZSRR Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Jego rządy wyznaczyły kres ZSRR. Od pieriestrojki do puczu Janajewa

W wieku 91 lat zmarł ostatni przywódca ZSRR - Michaił Gorbaczow. 24 sierpnia 1991 roku Michaił Gorbaczow ustąpił ze stanowiska sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego. Był to skutek nieudanych reform i puczu, który doprowadził do osłabienia jego autorytetu. Oznaczało to faktyczny koniec komunistycznego imperium.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy ZSRR Michaił Gorbaczow Rosja Borys Jelcyn

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Ostatni przywódca ZSRR

W wieku 91 zmarł Michaił Gorbaczow - ostatni przywódca Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1990. Władzę w ZSRR sprawował w latach 1985-1991. O jego śmierci poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołująca się na media rosyjskie, cytujące oświadczenie centralnego szpitala klinicznego w Moskwie. Na początku lipca informowano, że Gorbaczow trafił do szpitala.  
Zobacz więcej na temat:  Rosja Michaił Gorbaczow ZSRR nagroda Nobla