more_horiz
PR24 Portal
Section05

Michał Fedusio

Najdroższe filmy polskiej kinematografii. Na czele ekranizacja powieści Sienkiewicza

Przez ostatnie 30 lat w polskiej kinematografii pojawiło się wiele filmów z bardzo dużym, jak na nasze warunki, budżetem produkcyjnym. Najdroższy polski film w historii to "Quo vadis" który kosztował ponad 76 mln złotych. Dla porównania: budżet "Piratów z Karaibów: Na krańcu świata", jednego z najdroższych filmów w historii kinematografii światowej, wyniósł 300 mln dol., czyli był ponad 12 razy większy (!) od budżetu filmu Jerzego Kawalerowicza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski Jerzy Kawalerowicz Quo vadis Karol Wojtyła Jan Paweł II Michał Fedusio Michał Żołądkowski Trójka

Powróćmy jak za dawnych lat, czyli nieśmiertelny kopniak z półobrotu. Chuck Norris wraca na ekran!

Mody i gusta podlegają przeróżnym fluktuacjom, ale co pewien czas powracają, tak, jak ostatnio powraca moda na kino lat 90. Wykorzystał to Sylvester Stallone kręcąc serię filmów "Niezniszczalni", nie tak dawno reaktywowano i zrealizowano kolejne sezony "MacGyvera", a teraz okazuje się, że na ekran powraca 83-letni Chuck Norris!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM serial chuck norris Michał Fedusio Katarzyna Cygler Trójka

Bracia Coen: najbardziej utalentowany i inspirujący duet w Hollywood?

"Fargo" Ethana i Joela Coenów to jeden z tych filmów, o których mówi się: "kultowy". Krwawa historia podszyta czarnym humorem przyniosła braciom Oscara za scenariusz i ugruntowała ich pozycję w Fabryce Snów. Niespełna 20 lat później powstał serial nawiązujący do tego filmu, którego piąta seria niedawno miała swoją premierę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM serial telewizja bracia Coen Artur Cichmiński Michał Fedusio Katarzyna Cygler Trójka Hollywood

Pionier muzyki elektronicznej. Jean-Michel Jarre i jego wpływ na estradę

Jean-Michel Jarre w tym roku kończy 75 lat. Z tej okazji powstaje film dokumentalny o karierze kompozytora. On sam natomiast ostatnio zaprojektował nagłośnienie w jednym z modeli francuskich samochodów. Artysta należy do grona prekursorów muzyki elektronicznej, którego przyjaźń z Polską trwa od wielu lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Radosław Nałęcz Jerzy Kordowicz Jean-Michel Jarre muzyka elektroniczna Michał Fedusio muzyka rozrywkowa

Czytajmy książki dzieciom: to jeden z najwspanialszych darów, które możemy im dać!

Książka to doskonały prezent na Dzień Dziecka i na każdą inną okazję także. Bo, jak twierdzą specjaliści, czytanie książek ma jedynie zalety, a nie ma żadnych wad. Ale jaką książkę wybrać? BBC właśnie opublikowało listę 100 najlepszych książek dla dzieci – większość z nich jest dostępna także po polsku.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo książki książki dla dzieci czytanie bajek literatura dziecięca Michał Fedusio Tomasz Miara rozwój dziecka wyobraźnia Tomasz Miara Trójka

Letnie kino plenerowe: kusząca i coraz popularniejsza alternatywa dla multipleksów

Coraz dłuższe dni, coraz cieplejsze wieczory, a jeśli dodać do tego jeszcze dobre towarzystwo, to czy może być lepsza perspektywa na nadchodzące letnie miesiące? A jeśli można jeszcze obejrzeć dobry film na świeżym powietrzu… Nic dziwnego, że plenerowe kina cieszą się rosnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino plenerowe FILM festiwal filmowy Zakopane Sopot Warszawa Michał Fedusio Tomasz Miara Trójka

"Rycerze Zodiaku": Polak reżyseruje japońską mangę w Stanach Zjednoczonych. Będzie sukces?

Manga to popularne określenie japońskiego komiksu, charakteryzującego się pewnymi cechami graficznymi. To także sposób opowiadania historii, który od kilkunastu lat staje się coraz bardziej popularny także w krajach zachodnich. Coraz częściej też historie rodem z mangi trafiają na duży ekran. Najnowszą tego typu produkcją są "Rycerze Zodiaku" w reżyserii Tomasza Bagińskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM komiks Tomasz Bagiński Michał Fedusio Tomasz Miara Trójka

Dzień pamięci tych, którzy nie wahali się zaryzykować własnego życia

– W tym miejscu żyła i w tym miejscu zginęła [rodzina – przyp. red], w istocie oddając życie za pomoc drugiemu człowiekowi, Polakom narodowości żydowskiej, którzy na tej ziemi wraz z nimi mieszkali. Ludzie, którzy mieli niezwykłą odwagę, przesiąknięci ideałami tak głęboko, że się nie bali udzielić pomocy, mimo potwornego zagrożenia, którego mieli wtedy świadomość – mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnego punktu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Tomański Michał Fedusio Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów Andrzej Duda II wojna światowa

60. urodziny Quentina Tarantino. Czy rzeczywiście skończy filmową karierę?

Quentin Tarantino za tydzień, 27 marca, kończy 60 lat. Jest jednym z mistrzów, guru współczesnego kina. Chociaż nakręcił zaledwie dziewięć filmów (bądź osiem – zdania są podzielone), to jego wpływ na ten rodzaj sztuki jest ogromny. Właśnie przygotowuje się do realizacji kolejnego – jak deklaruje, ostatniego w jego karierze – projektu. Zdjęcia mają się zacząć jesienią.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino FILM Quentin Tarantino Hollywood Michał Fedusio Katarzyna Cygler Trójka