more_horiz
PR24 Portal
Section05

Michał Komar

Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Zawsze chciał być pisarzem. Najlepiej: wielkim pisarzem. Był gotów wiele poświęcić, by jego książki były czytane i wydawane. Wciąż myślał o swojej sławie. Ale ona go opuściła. Choć był jednym z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, dziś niewielu o nim pamięta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Andrzejewski pisarz literatura książki PRL Komitet Obrony Robotników KOR Maria Dąbrowska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Andrzej Wajda Antoni Libera Marek Nowakowski Michał Komar Mirosław Chojecki stalinizm komunizm katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne opozycja demokratyczna drugi obieg HISTORIA

"Było dwóch Głowackich - inny dla bliskich i znajomych, inny oficjalnie"

- On chował się za maską. Sam z siebie był człowiekiem niezwykle wrażliwym, dobrze wychowanym, ale uznał widocznie, obserwując brutalną rzeczywistość, że się musi jakoś bronić, że ta jego wrażliwość naraża go na różne ataki. Dlatego kreował się na ironistę, szydercę. Po jego literaturze widać jednak, że był otwarty i wrażliwy - wspominał w Dwójce Janusza Głowackiego jego przyjaciel Leszek Bugajski. W piątek (19.08) minęła piąta rocznica śmierci dramatopisarza, prozaika i felietonisty.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Głowacki pisarze i poeci literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka rocznica Michał Komar KULTURA

Władysław Bartoszewski. Człowiek trudnego dialogu

- Wszystko traktował jako doświadczenie, które go stworzyło, bez którego byłby kimś innym. Powiedział kiedyś, że został obdarowany łaską wyboru – przez 33 lata życia musiał wybierać najprościej: między ewidentnym dobrem a ewidentnym złem. I dziękował za tę łaskę, bo ułatwiała mu życie - w "Rozmowach po zmroku" w 100-lecie urodzin wysłuchaliśmy wspomnień Michała Komara o Władysławie Bartoszewskim, jednej z najbardziej zasłużonych postaci w najnowszej historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Bartoszewski rocznica Dwójka Michał Nowak Michał Komar