more_horiz
PR24 Portal
Section05

Michał Kowarski

Dziecięce kariery: efekt wielkiego talentu czy chorobliwych ambicji rodziców?

Już kilkuletnie dzieci marzą o karierze aktora, muzyka czy, to nowość, influencera. Jednak wspomnienia osób, które były takimi gwiazdami, pokazują, że marzenia i rzeczywistość rzadko do siebie przystają. I za wielki sukces, popularność i rozpoznawalność trzeba zapłacić wysoką, czasami nawet za wysoką, cenę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA FILM MUZYKA dzieci gwiazdy Natalia Kukulska Natalie Portman Michał Kowarski Justyna Grabarz Radosław Nałęcz Trójka

Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia

Wielbiciele komiksów i superbohaterów nie mogą się doczekać: już w piątek, 2 czerwca na ekrany wchodzi „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, sequel przebojowego, rewolucyjnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Spider-Man. Uniwersum”. W czym był tak rewolucyjny? Jak przez lata zmienił się obraz i świat superbohaterów?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera animacja Oscary Katarzyna Cygler Michał Kowarski Trójka

Dobry wojak Szwejk i inni, czyli pochwała kpiny z armii, wojny i biurokracji

20 maja na kieleckim deptaku stanie figura jednego z najbardziej znanych bohaterów literackich: dobrego wojaka Szwejka. Okazją jest fakt, że w tym roku obchodzimy 100-lecie śmierci i 140-lecie urodzin Jarosława Haszka, twórcy tej słynnej postaci. Dobry wojak Szwejk wpisuje się w całą galerię postaci światowej kultury, które kpią z wojny, armii i biurokracji.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA KULTURA literatura FILM Tomasz Miara Michał Kowarski Kielce Trójka Jarosław Haszek dobry wojak Szwejk

Sztuczna inteligencja: przydatna i potrzebna, czy jednak niebezpieczna?

Wynalezienie maszyny parowej, a dokładniej udoskonalenie atmosferycznego silnika parowego Thomasa Newcomena dokonane w 1763 roku przez Jamesa Watta, zmieniło życie ludzi na całym świecie. Symbolicznie ten właśnie rok przyjmuje się za początek rewolucji przemysłowej, która właściwie trwa do dzisiaj. A jej najnowszym osiągnięciem jest AI, czyli sztuczna inteligencja.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sztuczna inteligencja ChatGPT komputer kwantowy Michał Kowarski Tomasz Miara futuryzm Trójka roboty

Tatuaż – magia zaklęta w wiecznym rysunku na ciele

Dokładnie nie wiadomo, kiedy ludzie zaczęli się tatuować, jednak jest to bez wątpienia jeden z najstarszych zabiegów na skórze, który pierwotnie miał znaczenie rytualne. Z nastaniem chrześcijaństwa wyklęty i odrzucony, w ostatnich latach w kulturze zachodniej powrócił, stając się powszechnym i w pełni akceptowalnym sposobem zdobienia ciała.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA SZTUKA Piotr Firan Radosław Nałęcz Michał Kowarski Trójka tatuaż

Panda wielka: wielki słodziak z podkrążonymi oczami

Pandy to dla większości ludzi słodkie zwierzęta maskotki z charakterystycznymi czarnym obwódkami wokół oczu. Tymczasem ten gatunek, którego święto przypada 16 marca, jest pod ścisłą ochroną, gdyż grozi mu wyginięcie. Być może właśnie z uwagi na ich uroczy wygląd, akcję ratowania pand prowadzi właściwie cały świat, a sylwetka biało-czarnego misia jest symbolem WWF, pozarządowej organizacji ekologicznej od ponad 60 lat walczącej o powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia Chiny Michał Kowarski Radosław Nałęcz Karol Gnat Trójka zwierzęta panda wielka

Wizjoner, który odmienił kino. Francis Ford Coppola pracuje nad nowym filmem

Francis Ford Coppola jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców filmowych wszech czasów. Miłośnicy kina zawdzięczają mu m.in. trylogię "Ojciec chrzestny" oraz "Czas Apokalipsy", oparty na motywach "Jądra ciemności" Josepha Conrada. Obecnie reżyser pracuje nad nową produkcją – "Megalopolis" – i nazywa ten film "projektem życia, o którym marzył przez 20 lat".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Kowarski Tomasz Miara Francis Ford Coppola kino FILM

Oscar a sprawa polska, czyli nasze nominacje i statuetki

„IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego walczyło, niestety bezskutecznie, o najsłynniejszą nagrodę filmową świata. Jest jednak coś symbolicznego w tej nominacji: 60 lat wcześniej Jerzy Skolimowski był, wraz z Romanem Polańskim i Jakubem Goldbergiem, współscenarzystą „Noża w wodzie”, pierwszego polskiego filmu, który był nominowany do Oscara.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Oscary Paweł Pawlikowski Andrzej Wajda Jerzy Skolimowski Roman Polański Tomasz Miara Michał Kowarski Trójka

Statystyka: znienawidzona, wyśmiewana, niezrozumiana, a jednak bardzo ważna

Statystyka to sposób na rozumienie świata: dzięki niej możemy dociekać, analizować i przewidywać, jak kreuje się nasza rzeczywistość – zarówno w skali mikro, jak i makro. Jednak dla większości ludzi statystyka wydaje się bardzo skomplikowana i nudna. Jednak chcemy czy nie, statystyka jest ważnym elementem naszego życia.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA statystyka społeczeństwo dane ANALIZA gus Główny Urząd Statystyczny Michał Kowarski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Zwierzęta: nasi "bracia mniejsi" i wspaniali terapeuci, poprawiający humor i zdrowie, także psychiczne

Naukowcy już wiedzą, dlaczego filmiki z małymi kotkami i pieskami biją internetowe rekordy popularności: podobnie jak widok dziecka, uwalniają w naszym organizmie oksytocynę, zwaną hormonem miłości. Ogólnie zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na ludzką kondycję psychofizyczną, dlatego bywają wykorzystywane w różnego rodzaju terapiach wspomagających.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie terapia zwierzęta domowe pies kot koń pomoc Michał Kowarski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka

Tosty i inne potrawy śniadaniowe. Od jakich posiłków zaczynamy nasz dzień?

Jedną z najpopularniejszych potraw, które spożywamy na śniadanie, są tosty. Ten posiłek złożony z kawałków przypieczonego chleba, między którymi umieszczamy nasze ulubione składniki, obchodzi swoje święto 23 lutego. Z tej okazji sprawdziliśmy, jak przygotować zdrowe tosty, oraz jakie inne potrawy spożywamy na śniadanie – zarówno w Polsce, jak i innych krajach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat Radosław Nałęcz Michał Kowarski żywność jedzenie tosty śniadanie

Co decyduje o radosnym nastroju utworów?

Utwór "Good Vibrations" zespołu Beach Boys został ostatnio okrzyknięty najoptymistyczniejszą piosenką wszech czasów. Do takich wniosków doszli amerykańscy psychologowie badający wpływ muzyki na ludzi. Ich badania dowiodły, że odpowiedni dobór słów, tonacji i riffów w danej piosence może wprowadzić nas w dobry (lub wręcz przeciwnie) nastrój.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Karol Gnat Radosław Nałęcz Michał Kowarski The Beach Boys komponowanie