more_horiz
PR24 Portal
Section05

Michał Montowski

"Czarny kwadrat na białym tle". Niezbadane ścieżki sztuki

Kazimierz Malewicz namalował nie jeden, ale aż cztery obrazy o tytule "Czarny kwadrat na białym tle". Pierwszy powstał w 1915 roku i został pokazany na wystawie "Ostatnia wystawa malarstwa futurystycznego 1.10" w Piotrogrodzie. Trzy następne są datowane na 1923, 1929 i 1932 rok. Kolejny, umieszczony na jego trumnie w dniu pogrzebu, był najpewniej repliką wykonaną przez przyjaciół i uczniów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Bastek malarstwo Michał Montowski

Kinowe premiery w Polsce. Na ekranach m.in. "W trójkącie"

W pierwszym w nowym roku "Magazynie Bardzo Filmowym" omówiliśmy najciekawsze premiery tygodnia. Wśród nich jedna z najbardziej wyczekiwanych w 2023 roku - "W trójkącie" Rubena Östlunda. Pasażerowie ekskluzywnego jachtu trafiają na wyspę, na której muszą znaleźć sposób na przetrwanie. Jest to komediodramat. Czy również satyra na konsumencką mentalność i życie ekonomicznych elit?
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski KULTURA film polski Cannes

"Tondo Doni" Michała Anioła

Tondo przedstawiające Świętą Rodzinę zamówił u Michała Anioła florencki kupiec Angolo Doni, być może z okazji zaślubin z Maddaleną Strozzi (1504 r.), a może po narodzinach ich dziecka – Marii w 1507 roku. W Galleria degli Uffizi we Florencji "Tondo Doni" prezentowane jest wraz z portretami fundatorów, namalowanymi przez Rafaela w 1505 roku. Był to szczególny czas we Florencji – w mieście działali i konkurowali ze sobą, trzej najwięksi mistrzowie dojrzałego renesansu: Michał Anioł, Rafael i Leonardo.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Michał Montowski Dwójka

Arkadiusz Karapuda: sztukę traktuję jako płaszczyznę do dyskusji

W zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego czynna jest wystawa malarstwa prof. Arkadiusza Karapudy. Tytuł wystawy "Też prawda" nawiązuje do trzech prawd ks. Józefa Tischnera i sygnalizuje chęć otwarcia się na dialog. - To pewna płaszczyzna do dyskusji. Ja tak w ogóle traktuję obszar sztuki - przyznaje sam artysta.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski malarstwo Zakopane Arkadiusz Karapuda KULTURA

"Kobieta na dachu", "Piękny poranek" wśród kinowych premier tygodnia

Wśród kinowych premier tygodnia jest m.in. "Kobieta na dachu". To polski dramat psychologiczny w reżyserii Anny Jadowskiej, którego bohaterka, sześćdziesięcioletnia położna, pewnego dnia... napada z nożem w ręku na bank. Widzowie w ten weekend będą mogli zobaczyć również m.in. dramat "Piękny poranek" w reżyserii Mii Hansen Løve, nagrodzony w Cannes jako najlepszy film europejski.
Zobacz więcej na temat:  kino premiera Michał Montowski film polski

Leonardo da Vinci i jego "Święty Hieronim" pełen sprzeczności

Twarz starca, ale ciało młodego człowieka. Idealizacja proporcji, połączona z wnikliwymi studiami anatomicznymi. Wreszcie ludzkie ciało jako obiekt grzechu, ale też ciało, które poprzez pokutę może doznać zbawienia. Sprzeczności godne Leonarda da Vinci, które tworzą frapujące przedstawienie ekstatycznego stanu ducha i udręczonego ciała.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Leonardo da Vinci Dwójka Michał Montowski

"Nitram", "Kociarze" i "Śubuk". Na co warto wybrać się do kina?

Premiery tygodnia wskazują już, że zbliża się koniec roku. Coraz więcej mamy tytułów rozrywkowych, świątecznych i familijnych. Jednak na ekrany wchodzi też "Nitram", dreszczowiec australijski na podstawie tragicznych wydarzeń w Port Arthur, największej masakry w historii Australii. W programie również amerykański film dokumentalny "Kociarze" oraz dramat polski "Śubuk".
Zobacz więcej na temat:  kino premiera Michał Montowski film dokumentalny KULTURA

"Też prawda". Nowa wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem

"Też prawda" to nowa wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Prace malarskie prof. Arkadiusza Karapudy, jednego z jurorów malarskich konkursów zakopiańskich, interpretującego ten rodzaj prawdy, o której górale mówią tradycyjnie "tyz prawda", otwierając dialog na temat osobistego i wspólnego doświadczenia. Wystawa dotyka kwestii pamięci 13 grudnia 1981.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Zakopane malarstwo