more_horiz
PR24 Portal
Section05

migracja

Atak hybrydowy Białorusi. Wysyła nielegalnych migrantów na granicę z Ukrainą

Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej - ostrzegają ukraińskie władze. Analogiczną taktykę Białoruś stosuje również w działaniach hybrydowych na granicy z Łotwą - dodano.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Ukraina Europa migracja imigranci w Europie wojna hybrydowa ŚWIAT

TYLKO U NAS Polacy zamieszani w przemyt migrantów z Białorusi. "Grozi im 12 lat więzienia"

We wrześniu br. funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymały dwie osoby zajmujące się przerzutem nielegalnych migrantów. - Za organizowanie przejazdu z kraju pochodzenia do Mińska, a następnie przekroczenie granicy z Białorusi do Polski i potem do Niemiec przemytnicy inkasowali od 10 tys. do 13 tys. dolarów za osobę - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica migracja Białoruś straż graniczna służby i bezpieczeństwo

ANALIZA Zamieszki w Belgii a poziom bezpieczeństwa w krajach UE. Sprawdziliśmy, jak jest w Polsce

Kilkunastu przedstawicieli marokańskiej społeczności w Belgii zostało aresztowanych za udział w zamieszkach w Brukseli, które wybuchły po meczu Mistrzostw Świata w Katarze. Doszło do ostrych starć z policją. Z ostatnich danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej wynika, że Belgia jest jednym z krajów o najwyższym wskaźniku przestępczości w UE. Polska dla porównania jest w gronie najbezpieczniejszych krajów Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo migracja Unia Europejska policja przestępczość Bruksela Belgia Europa ŚWIAT

TYLKO U NAS Ostre ataki opozycji w związku z budową zapory na granicy z Rosją. Podobnie kpiono z bariery polsko-białoruskiej

Opozycja nie ustaje w swojej krytyce nt. budowy zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. Eurodeputowana KO Janina Ochojska skomentowała to pytaniem skierowanym do rządzących: "Pozbawiono was rozumu?". Do podobnej krytyki dochodziło podczas budowy bariery na granicy polsko-białoruskiej. Tymczasem dane, jakie przekazała Straż Graniczna portalowi polskieradio24.pl, jasno wskazują, że jest zasadnicza różnica w liczbie nielegalnych prób przekraczania granicy rok temu i teraz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka granica opozycja migracja Rosja obwód kaliningradzki kryzys migracyjny Białoruś

Niemcy obawiają się fali uchodźców z Ukrainy. Komentarz Olgi Doleśniak-Harczuk

- Robiąc dziś przegląd niemieckiej prasy, zauważyłam pewną nerwowość, jeśli chodzi o kolejny kryzys migracyjny. Zdaniem berlińskich ekspertów i polityków grozi on Niemcom i Europie. Mówi się, że władze Berlina spodziewają się zwiększonej liczby uchodźców z Ukrainy. Pojawia się pewien problem z zakwaterowaniem tych ludzi - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z "Nowego Państwa".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy migracja

Kaliningrad nowym miejscem przerzutu nielegalnych migrantów? Arkadiusz Mularczyk: musimy być przygotowani

Poseł PiS Arkadiusz Mulaczyk pytany był w Programie 1 Polskiego Radia o to czy Kaliningrad może stać się nowym ośrodkiem przerzutu nielegalnych migrantów. Jak wyjaśnił "musimy być na to przygotowani". - Rosja ma pełną świadomość, że dzisiaj walcząca Ukraina, stwarzająca problemy Putinowi, to jest też zasługa Polski, która jest hubem m.in transportowym i pomocowym - mówił przyszły wiceszef resortu dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Arkadiusz Mularczyk Kaliningrad obwód kaliningradzki migracja Rosja

Europa stoi przed kolejnym wyzwaniem? Nowa fala migracji napiera szlakiem bałkańskim

Liczba prób nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic EU na odcinku zachodniobałkańskim w porównaniu z minionym rokiem wzrosła aż o blisko 200 procent - wylicza Frontex. Większość przybyszów to Syryjczycy, Afgańczycy i Turcy. Znaczący napływ migrantów tzw. szlakiem bałkańskim doprowadził do pogorszenia sytuacji w ośrodkach dla uchodźców w Niemczech, które coraz bardziej naciskają na Czechy i Słowację, aby uszczelniły granice.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany uchodźcy migracja