more_horiz
PR24 Portal
Section05

Mikołaj Kopernik

Kuchnia Warmii i Mazur. Kulturowe dziedzictwo wielu narodów

Czego szczególnie warto spróbować, odwiedzając tę część Polski? – Zachęcam do pierożków św. Jakuba. Jest on patronem Olsztyna, mamy muszle św. Jakuba wbudowane w chodniki. Muszla jest także w herbie miasta, mamy katedrę św. Jakuba. Pierożki są w kształcie muszli, co odróżnia je od innych – wyjaśnia prof. Izabela Lewandowska, historyk, twórczyni szlaku kulinarnego Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Olsztyn Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski

Śladami Kopernika w Olsztynie

– Zamek warowny w Olsztynie powstał w połowie XIV wieku, kapituła zbudowała go, wyznaczając mu rolę ośrodka administracyjnego w swoich dobrach. Administrator tych dóbr, czyli zarządca, sprawował władzę sądowniczą i skarbową. Najsłynniejszym administratorem zamku był Mikołaj Kopernik, który mieszkał tutaj w latach 1516–1521 – opowiada w Trójce Teresa Lewarska z Działu Edukacji Muzeum Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Olsztyn Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski

Od Wysokiej Bramy do ławeczki Mikołaja Kopernika. Olsztyński spacer po starówce

Wysoka Brama, historia kamienic Starego Miasta i zdobiących je sgraffitowych malunków oraz spacer śladami Mikołaja Kopernika – to tylko niektóre punkty wycieczki po Olsztynie, w którą w ramach "Trójkowego Rajdu Rowerowego" wyruszyliśmy wraz z Marianem Jurakiem z PTTK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower miasto Mikołaj Kopernik II wojna światowa Feliks Nowowiejski Paweł Turski Starówka astronomia

Mikołaj Kopernik – kim naprawdę był polski astronom?

Piotr Łopuszański jest specjalistą od Leśmiana, ale także autorem biografii kilku innych osób, które zostawiły trwały ślad w kulturze. Jego najnowsza książka poświęcona jest Mikołajowi Kopernikowi, drugiemu bodaj, obok Fryderyka Chopina, najbardziej rozpoznawalnemu Polakowi na świecie. Ale czy o słynnym astronomie można napisać jeszcze coś nowego?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik historia Polski KULTURA astronomia biografia KSIĄŻKA Tomasz Zapert Trójka

Shakespeare czytał Kopernika? Naukowcy dowodzą, że to możliwe

Autor "Hamleta" zakorzeniony był w średniowiecznym obrazie świata i nie interesował się astronomią? Analiza dzieł poety, dokonana m.in. przez Polaków, temu przeczy. Obrazy planet i gwiazd obecne w jego poezji współbrzmią z kosmologicznymi dyskusjami epoki i z przekonaniami czołowych londyńskich astronomów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA William Szekspir astronomia Mikołaj Kopernik NAUKA odkrycia i ciekawostki literatura