more_horiz
PR24 Portal
Section05

miłość

Ekumenizm w praktyce

„Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” to hasło rozpoczynającego się w najbliższych dniach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Czym jest ekumenizm i jakie są relacje Kościoła Katolickiego z innymi Kościołami chrześcijańskimi? Najwyraźniej można zobaczyć to, przyglądając się małżeństwom chrześcijan pochodzących z różnych Kościołów. Opowiedzą nam o prawdziwym ekumenizmie w praktyce. O budowaniu współpracy i wspólnoty chrześcijan powiemy przybliżając także wydarzenia nadchodzącego ekumenicznego tygodnia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Adam Mickiewicz romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura KULTURA miłość literatura polska POLSKA

Zaskoczeni kolędą

Wśród nocnej ciszy śpiewamy Dzisiaj w Betlejem. Powtarzając Wesołą nowinę, że Bóg się rodzi. Słuchamy co Anioł Pasterzom mówił, Gdy śliczna Panna Syna kołysała. Zdumiewając się: Ach ubogi żłobie cóż ja widzę w tobie, zachęcamy wzajemnie Pójdźmy wszyscy do stajenki. W Mizernej cichej stajence lichej wsłuchujemy w Triumfy Króla niebieskiego, Gdy się Chrystus rodzi.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Chleb pokoju i nieba

„Na ziemie w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami. Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba. Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba”. Tak pisał myśląc o wigilijnym spotkaniu i polskich tradycjach C.K. Norwid. A dziś czy opłatek i łamanie się nim przy wigilijnym stole – nadal jest czymś wiece niż przaśnym płatkiem chlebowym, którym wypada się przełamać?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski KSIĄŻKA historia Polski literatura HISTORIA poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla ukochanej

W 1945 roku Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość

Jak być współczesnym św. Mikołajem?

Święty Mikołaj to postać kojarzona z obdarowywaniem. I słusznie! Od czasów młodości, zanim jeszcze wybrał drogę powołania kapłańskiego, był bardzo wrażliwy na przejawy ludzkiej niedoli. Odwiedzał chorych, kupował im drogie i niezbyt szeroko wówczas dostępne medykamenty. Biednym i bezdomnym przekazywał pożywienie i odzież. Podrzucał biednym paczki nocami. Niekiedy przychodził do nich w przebraniu. Jako biskup kapłanom i diakonom polecił sporządzić listę najbardziej potrzebujących grup oraz konkretnych ludzi. Święty hierarcha działał w sposób zaskakująco nowoczesny.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć