X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
miłość

Amoris Laetizia wykuta w kamieniu czyli  'Sagrada Familia'

Do połowy 2022 trwa Rok Rodziny Amoris Laetizia. Jednocześnie 140 lat temu rozpoczęto budowę Sagrada Familia w Barcelonie.  Kim był św. Józef Manyanet y Vives, który namówił Gaudiego do wielkiego projektu kościoła Świętej Rodziny. Dlaczego już ponad 140 lat temu uważał, że odnowa Hiszpanii może przyjść tylko przez rodzinę. Czy kończona bazylika mówi do nas to samo, co w założeniach A. Gaudiego i może stać się wizualnym obliczem Amoris Laetizia papieża Franciszka?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Co było jest i będzie. Co stary rok przekazuje nowemu.?

Nowy Rok - to kolejne zaczynanie od nowa. Wyruszanie w nieznane. Z obawami, ale także z nadzieją, dla której szukamy oparcia. A możemy je znaleźć także w tym co było. Wyruszając w przyszłość bez kurczowego trzymania się przeszłości, ale korzystając z niej. Bo nowy rok, choć w kalendarzu zastępuje stary rok, jednak nie usuwa przeszłości, ale buduje na niej przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Adam Mickiewicz romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura KULTURA miłość literatura polska POLSKA

„Narodziny, które … burzą” schematy, wyobrażenia, plany…

Boże Narodzenie tak jak prawie każde inne narodziny - to nie jest sielska opowiastka ukryta w pieleszach domowych zaciszy. To samo życie. Często bardzo twarde. Jak tamto w Betlejem.  Jak w nim dokopać się i ocalić nie tyle magiczne święta, ale coś znacznie ważniejszego. I nie tylko od święta. Do czego może obudzić nas i naszych domowników Boże Narodzenie? O czym uparcie przypomina TO Boże Dzieciątko.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski KSIĄŻKA historia Polski literatura HISTORIA poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

Święty ukradziony

6 grudnia po raz kolejny będziemy świętować Mikołajki czyli radosne wspomnienie jednego z najstarszych i najpopularniejszych świętych. Historia, która zaczęła rosnąc po Jego śmierci, przysłoniła legendy o życiu św. Mikołaja. Relikwie kradzione, zdobywane, wywożone, przenoszone i korzyści z „kradzionego świętego” to materiał na film sensacyjny. Dlaczego do dziś żyjemy historią sympatycznego Świętego?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Kościół a Współczesność

W bieżącym roku przypada 175. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Piusa IX. Jego pontyfikat naznaczony był konfliktem ze współczesnym mu światem. Jednak, na przestrzeni wieków, większość jego nauczania uległa dezaktualizacji, a dzisiejszy Kościół akceptuje odrzucane przez niego przekonania. W tym kontekście będziemy pytać o współczesne napięcia między Kościołem a współczesnością, a także o kwestię zmienności i niezmienności kościelnego nauczania.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć