more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Nowy przedmiot: biznes i zarządzanie. Wiceminister edukacji wyjaśnia

- Mamy nadzieję, że dzięki przedmiotowi biznes i zarządzanie pojawi się grupa uczniów, którzy już po szkole średniej będą lepiej przygotowani do poruszania się w życiu gospodarczym, a potem być może wybiorą studia ekonomiczne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja szkoła biznes zarządzanie POLSKA

Podwyżki dla nauczycieli w styczniu. Piontkowski przedstawił szczegóły

- Trwają rozmowy dot. ustawy budżetowej na 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki zabiegało o wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Rada Ministrów proponuje zwiększenie wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych nauczycieli o 7,8 proc. - od stycznia 2023 r. - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki nauczyciel edukacja szkoła Grzegorz Jankowski Sygnały Dnia POLSKA

"Takich nakładów na edukację dotąd nie było, więc pytam ZNP: o co chodzi?". Czarnek o proteście związku

- Jeśli Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi o "bardzo dużych problemach edukacji", to ja wyliczam osiągnięcia na polu edukacji w ostatnich dwóch-trzech latach. To są gigantyczne środki finansowe na inwestycje, gigantyczna zwyżka subwencji oświatowej, poważne podwyżki dla nauczycieli - mówił na antenie Polskiego Radia 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Polskie Radio 24 Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Dorota Kania

Ministerstwo reaguje na zapowiedzi zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii. "Brak przesłanek"

Zapowiedzi wprowadzenia zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii, braku opału są bezzasadne; nie ma przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału - podkreślił resort edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła energia Ministerstwo Edukacji i Nauki prąd

Dotacja podręcznikowa. Szef MEiN: wprowadzamy przepis, który zwiększy limit wydatków

- Z uwagi na obecność ukraińskich uczniów w polskich szkołach nastąpiło pewne niedoszacowanie dotacji podręcznikowej - przyznał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - W tym momencie procedowany jest przepis ustawy, który zwiększa limit tych wydatków - poinformował. Zapewnił też, że do końca tygodnia "wszyscy dostaną środki finansowe na dotację podręcznikową".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek dotacje

"Wchodzimy z optymizmem w ten rok szkolny". Szef MEiN mówi o inwestycjach i podwyżkach

- Liczba środków, programów w polskich szkołach powoduje, że ci, którzy są przeciwnikami tej władzy, gdziekolwiek by nie byli, krzyczą, że jest źle i tak źle jeszcze nie było - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Wchodzimy w ten rok szkolny z optymizmem - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja społeczeństwo

KARPACZ 2022 Minister Czarnek: przeznaczyliśmy 900 milionów na edukację ukraińskich dzieci w Polsce

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że Polska przeznaczyła 900 milionów złotych na edukację ukraińskich dzieci i młodzieży, którzy schronili się w naszym kraju przed wojną. Minister edukacji podkreślał jednocześnie, że Polska będzie się opiekować ukraińskimi dziećmi, bo nasz kraj potrzebuje wolnej i niepodległej Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki

KARPACZ 2022 "Wojna stawia nas przed zupełnie nowymi wyzwaniami". Minister Czarnek podczas forum w Karpaczu

- Wojna na Ukrainie stawia nas przed zupełnie nowymi wyzwaniami, których nawet jeszcze do końca nie znamy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Wskazał na "zupełnie nowy rynek, zupełnie nową gospodarkę, zupełnie nowe relacje gospodarcze".
Zobacz więcej na temat:  Karpacz Adrian Klarenbach raport konferencja Karpacz 2022 Polskie Radio 24 Przemysław Czarnek edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zarobki nauczycieli. Minister edukacji zapowiada "rok rekordowych podwyżek"

- W 2022 r. rekordowo wzrośnie wynagrodzenie średnie nauczycieli wchodzących do zawodu. Zwiększy się ono o 35,1 proc., tj. o 1240 zł brutto. Natomiast średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wzrośnie o 12,5 proc., czyli 816 zł brutto - tłumaczy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki nauczyciel zarobki

Działacze młodzieżówki PO niszczą podręcznik do HiT. Apel prof. Roszkowskiego: nie dajmy się manipulować

Działacze młodzieżówki PO zorganizowali w Szczecinie happening, który polegał na zmieleniu w niszczarce podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Odpowiedział na to jego autor prof. Wojciech Roszkowski. "Powoli zaczyna się wyjaśniać, że cały szum wokół książki wywołali nie oburzeni obywatele, wstrząśnięci rodzice, a aktywiści polityczni, unikający czytania" - napisał na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki książki historia Polski POLSKA edukacja Platforma Obywatelska

Kiedy decyzja ws. kolejnych podręczników do historii i teraźniejszości? Szef MEiN wyjaśnia

Przemysław Czarnek w RMF FM pytany był, kiedy kolejne podręczniki do historii i teraźniejszości zostaną dopuszczone do użytku szkolnego. Dotychczas zgodę dostał podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego, wydany przez Białego Kruka. - Mam nadzieje, że jeszcze w piątek zostanie wydana decyzja w sprawie podręcznika Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych - powiedział szef MEiN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja szkoła