more_horiz
PR24 Portal
Section05

ministerstwo klimatu

Powstanie Zachodniopomorska Dolina Wodorowa. Premier: wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej

List intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej podpisano w poniedziałek na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. "To ważne wydarzenie dla całego Pomorza Zachodniego" - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef rządu, "to kolejny ważny krok w kierunku wdrażania bezemisyjnych oraz niskoemisyjnych technologii".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wodór energetyka OZE ministerstwo klimatu

Gwarantowana cena energii dla firm i instytucji. Zbliża się ostateczny termin składania oświadczeń

W środę, 30 listopada, mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej. Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł za MWh ponad limit 2 MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna ceny ministerstwo klimatu firma

GIOŚ wkracza do sieci. Przez aplikację mObywatel będzie można zgłosić przestępstwa środowiskowe

Przestępstwa środowiskowe będzie można zgłaszać także poprzez aplikację mObywatel. Aplikacja została wyposażona w nowy moduł, który każdemu pozwoli przesłać informacje o przestępstwach przeciwko środowisku bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ochrona środowiska ministerstwo klimatu odpady POLSKA społeczeństwo

Konferencja COP27. Wiceminister klimatu: rozwój cywilizacji odbywa się kosztem ubogich krajów

Problem pustynnienia, braku wody, żywności, lokalizowania inwestycji przemysłu ciężkiego w uboższych częściach świata powoduje, że tamte społeczeństwa mogą mieć poczucie, że rozwój cywilizacji globalnej odbywa się ich kosztem - ocenił wiceszef resortu klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka zmiany klimatyczne ekologia klimat ministerstwo klimatu

Ambasador USA: oferta Westinghouse pozwoli Polsce zbudować własny przemysł jądrowy

- Oferta jądrowa Westinghouse oraz amerykańskiego departamentu energii zapewni Polsce przejście na czystą energię i współpracę między naszymi krajami na kolejne setki lat, aby Polska mogła zbudować własny przemysł atomowy - podkreślił w poniedziałek w Łasku ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Zobacz więcej na temat:  atom Stany Zjednoczone dyplomacja Ministerstwo Aktywów Państwowych ministerstwo klimatu

Budowa elektrowni atomowej. Minister Moskwa: mamy kilka wątków do wyjaśnienia ze stroną amerykańską

- Do końca tego roku powinna zostać podjęta decyzja odnośnie wyboru dostawcy technologii, jeśli chodzi o elektrownię atomową - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. -  Mamy kilka wątków do wyjaśnienia ze stroną amerykańską; chcemy to zrobić osobiście - dodała.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa ministerstwo klimatu Ministerstwo Aktywów Państwowych

"Ceny węgla już spadają". Minister klimatu: jesteśmy bezpieczni, nie tylko w perspektywie najbliższej zimy

Liczymy, że zwiększenie wydobycia węgla oraz stopniowe zmniejszanie zapotrzebowania pozwolą na redukcję zapotrzebowania na węgiel z importu - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z "Polską Metropolią Warszawską". Dodała, że embargo na rosyjski węgiel nie zostanie zniesione.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel import gaz ziemny ministerstwo klimatu

Wzór wniosku o dodatek elektryczny. Ministerstwo Klimatu opublikowało projekt rozporządzenia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Dodatek 1 tys. lub 1,5 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym używającym prądu do ogrzewania. To kolejny etap prac legislacyjnych dotyczący wsparcia dla odbiorców energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna tarcza antyinflacyjna ministerstwo klimatu dofinansowanie finanse osobiste walka z inflacją

Sposób rozliczeń za gaz w czasie ograniczeń w poborze. Resort klimatu przygotowuje rozporządzenie

Ministerstwo klimatu opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie rozliczeń za uruchomione zapasy obowiązkowe gazu oraz w sprawie sposobu bilansowania systemu gazowego i rozliczeń za niezbilansowanie w czasie uruchomienia tych zapasów oraz w okresie ograniczenia poboru gazu. Zgodnie z prawem, każdy importer gazu musi utrzymywać określony poziom zapasów obowiązkowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny magazyn zapasy ministerstwo klimatu