more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ministerstwo Obrony Narodowej

"Przeszkolono prawie 4 tys. osób". Szef MON podsumował pierwszą edycję programu "Trenuj z wojskiem"

Prawie cztery tysiące osób zostało przeszkolonych w trakcie akcji "Trenuj z wojskiem". Program wystartował na początku października i jego pierwsza odsłona właśnie się zakończyła. Chętnych szkolili w weekendy żołnierze z 17 jednostek wojskowych z całego kraju. Szef MON Mariusz Błaszczak we wpisie w mediach społecznościowych zapowiedział, że kolejna edycja planowana jest na połowę stycznia, a szczegóły zostaną podane wkrótce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wojsko

Szef MON o Patriotach od Niemiec. "Rozlokowanie ich na Ukrainie korzystne dla naszego bezpieczeństwa"

- Rozlokowanie niemieckich wyrzutni Patriot na Ukrainie jest korzystne dla bezpieczeństwa południowo-wschodniej części naszego kraju - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się tym samym do propozycji przekazania Ukrainie baterii Patriot, które po upadku rakiety w Przewodowie, zostały zaproponowane Polsce przez Niemcy. O takie wsparcie apelował też prezydent Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patriot Niemcy Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Ukraina

Nowoczesne okręty radiolokacyjne dla Polski. Podpisano umowę ze szwedzkim koncernem Saab

Polska kupuje dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Podpisano już umowę ze szwedzką firmą Saab. Informację potwierdził portalowi tvp.info ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia. Jak przekazał szwedzki koncern, zamówienie ma wartość 620 mln euro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie armia Ministerstwo Obrony Narodowej Szwecja marynarka wojenna

Żołnierze niektórych jednostek otrzymają dodatki. Szef MON podpisał rozporządzenie

"Podpisałem rozporządzenie w sprawie dodatków finansowych dla żołnierzy pełniących służbę w jednostkach bojowych oraz w jednostkach wsparcia znajdujących się na wschodzie Polski. Żołnierze otrzymają po 450 zł miesięcznie" - poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej

Dodatkowe wyrzutnie Patriot w Polsce. Szef MON: Niemcy potwierdzają gotowość

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy potwierdzili chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą. Po rozmowie telefonicznej ze swoją niemiecką odpowiedniczką zaznaczył, że "do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Patriot Ministerstwo Obrony Narodowej Niemcy

Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak: rośniemy w siłę

- Działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przyczyniły się do uplasowania Polski na 6. pozycji w tak ważnym rankingu jak Cyber Defence Index 22/23 - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak ocenił, "to pokazuje, że rośniemy w siłę, a nasze działania międzynarodowe są doceniane".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo wojsko

PR24 Wyjaśnianie zdarzenia w Przewodowie. Skurkiewicz: MON wysłał najlepszych specjalistów

- Wicepremier Mariusz Błaszczak podjął decyzję, by do współpracy z zespołem śledczym oddelegować najlepszych specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, tak, by dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą w wyjaśnianiu zdarzenia w Przewodowie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wybuch w Przewodowie służby i bezpieczeństwo serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022

Wicepremier Błaszczak podkreśla rozwój polskiego wojska: nakłady finansowe wyróżniają nas na świecie

- Priorytetem naszego rządu jest bezpieczeństwo, w związku z tym rozwijamy Wojsko Polskie. Nakłady finansowe na zwiększenie liczebności wojska i wyposażenie w nowoczesną broń, wyróżniają nas na świecie - powiedział w piątek w Krakowie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak wojsko Mateusz Morawiecki Ministerstwo Obrony Narodowej

Wojciech Skurkiewicz o wybuchu w Przewodowie: sytuacja jest mocno skomplikowana

- Ta sytuacja jest nie tyle dynamiczna, co bardzo mocno skomplikowana. Polska jest krajem przyfrontowym, gdzie za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie POLSKA Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO polityka Polskie Radio 24 Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz

Borsuk wjeżdża do polskiej armii. Jakie są jego zalety? Znamy opinię ekspertów

- Jest to jedyny w swoim rodzaju wóz, ponieważ spełnia odpowiedni, NATO-wski poziom ochrony przeciwbalistycznej, przeciwminowej, a przy okazji pływa. W tym momencie nie ma takich wozów produkowanych przez inne państwa - powiedział o testowanym na poligonie na Mazurach Borsuku prezes Huty Stalowa Wola Jan Szwedo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Obrony Narodowej broń technologie produkcja przemysłowa

Wozy bojowe Borsuk dla polskiego wojska. Szef MON zapowiada podpisanie umowy z PGZ i podaje termin

W przyszłym roku zakładam, że po pozytywnym zakończeniu testów podpiszemy umowę ramową z Polską Grupą Zbrojeniowa, z Hutą Stalowa Wola dotyczącą seryjnej produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie MON GOSPODARKA

"Dziękujemy za ochronę granicy RP". Wyjątkowy koncert dla wojska i służb mundurowych

W Białymstoku odbył się w piątek koncert "Dziękujemy za ochronę granicy RP", organizowany przez MON. Wicepremier, szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podkreślał, że to podziękowanie dla żołnierzy, funkcjonariuszy oraz tych osób, które stanęły "murem za polskim mundurem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie

Wiceszef MON przewiduje rekordowy budżet na obronę. "W 2023 roku przeznaczymy 97 mld zł"

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że środki finansowe przeznaczone na obronność kraju muszą być adekwatne do potencjalnych zagrożeń. W przyszłym roku rząd przeznaczy na ten cel ponad 97 miliardów złotych, a do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych trafi 40 miliardów złotych.
Zobacz więcej na temat:  budżet inwestycje Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej