more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSZ Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Waszyngtonie. Znamy plan spotkań

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczął trzydniową wizytę w Waszyngtonie. Podczas pobytu w stolicy USA szef polskiej dyplomacji spotka się z przedstawicielami kongresu i waszyngtońskich ośrodków analitycznych, weźmie udział w debacie na temat wojny na Ukrainie i odwiedzi Muzeum Ofiar Komunizmu. O szczegółach korespondent IAR, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  OBWE Zbigniew Rau USA Marek Magierowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ameryka ŚWIAT MSZ

Polska złoży skargę w sprawie KPO do TSUE? Wiceszef MSZ wyjaśnia

Jak podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz, "na tym etapie staramy się przede wszystkim pozyskać pieniądze, ale jeśli okaże się to niemożliwe, będziemy występować do TSUE, aby zmusić KE do przestrzegania prawa". - Nie wykluczamy też porzucenia w ogóle współpracy w ramach Krajowego Planu Odbudowy - przyznał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Marcin Przydacz polityka Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Trybunał Sprawiedliwości UE Krajowy Plan Odbudowy

"Groźba nie przyniosła skutku". Wiceszef MSZ stanowczo o wypowiedzi szefowej KE ws. Włoch

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński stwierdził na Twitterze, że słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na temat "narzędzi" do użycia wobec "trudnego" wyniku wyborów we Włoszech, "to gorzej niż zbrodnia – to błąd".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński Europa Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Polska w Unii Europejskiej polityka Giorgia Meloni wybory we Włoszech Włochy

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii. Polskie „mini Davos” powraca do Berna

Już po raz drugi w stolicy Konfederacji spotkają się na zaproszenie Ambasady RP w Bernie przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci i urzędnicy z Polski i Szwajcarii, aby dyskutować o zacieśnianiu dwustronnej współpracy. Szczególnie silna będzie reprezentacja samorządowców. II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii odbędzie się w dniach 3 i 4 października w Bernie.   
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szwajcaria technologie Polonia

Wizyta uczniów i nauczycieli Polskiej Szkoły im. I.J. Paderewskiego z Żytomierza w Szwajcarii

W dniach 16-22 września przebywała w Szwajcarii, na zaproszenie społecznej szkoły polskiej im. I.J. Paderewskiego z Bazylei, grupa pięciu uczniów polskiej szkoły z Żytomierza pod opieką dwóch nauczycieli oraz Wiktorii Laskowskiej-Szczur, dyrektor szkoły i prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Ukraina Żytomierz

Putin ogłosił częściową mobilizację. Wiceszef MSZ: chce doprowadzić do eskalacji

- Prezydent Rosji Władimir Putin chce doprowadzić do eskalacji wojny, ale skuteczność jego realnych działań w zakresie mobilizacji wojskowej, jak i pogróżek co do użycia broni jądrowej będzie niezwykle mocno ograniczona - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Władimir Putin Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa ŚWIAT

"To droga wolności, nowych szans i możliwości". Otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną

- Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Andrzej Duda Dania Bałtyk agresja historia Polski

Raport ws. katastrofy smoleńskiej. Wiceszef MSZ: dziś nie ma przestrzeni, by rozmawiać o tym z Rosją

- Kontakty dyplomatyczne Polski z Rosją są obecnie praktycznie zamrożone. W związku z tym nie ma dziś przestrzeni do tego, by podejmować temat katastrofy smoleńskiej - mówił w Sejmie wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o kolejne kroki rządu, po publikacji raportu podkomisji smoleńskiej. Raport przedstawiono 11 kwietnia br.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski Rosja polityka