more_horiz
PR24 Portal
Section05

Mińsk

Ponad 4 tysiące osób skazanych. Łukaszenka mści się za protesty, po tym, jak sfałszował wybory prezydenckie

Centrum Praw Człowieka Wiasna posiada obecnie dane ponad czterech tysiącach osób skazanych w sprawach politycznych na karę więzienia lub ograniczenie wolności – powiedział PAP prawnik organizacji obrony praw człowieka Wiasna Pawieł Sapiełka. Białoruskie organy ścigania ciągle też analizują materiały z czasu protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Śledczy przeglądają zdjęcia i nagrania z demonstracji, analizując sieci społecznościowe.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk ŚWIAT Europa Wschodnia

"Ja się nie boję, niech oni się boją". W Brukseli otwarto wystawę poświęconą Alesiowi Bialackiemu

"Ja się nie boję, niech oni się boją" - to tytuł wystawy w Brukseli, w Misji Demokratycznej Białorusi, poświęconej Alesiowi Bialackiemu, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla, którego więzi reżim w Mińsku. Wystawa opowiada o życiu Bialackiego i jego działalności od lat '80, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, także o stworzeniu w 1996 roku centrum obrony praw człowieka Wiasna oraz o oporze wobec reżimu Łukaszenki od prawie 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Aleś Bialacki Aleś Zarembiuk Andrzej Halicki społeczeństwo Białoruś Aleksander Łukaszenka represje reżim więźniowie polityczni Pokojowa Nagroda Nobla Mińsk Beata Płomecka prawa człowieka

Reżim Łukaszenki więzi 13 pracowników Telewizji Biełsat. "Apelujemy o reakcję świata"

Telewizja Biełsat opublikowała w sobotę nazwiska dziewięciu skazanych na Białorusi dziennikarzy, którzy współpracowali z tą nadającą z Polski stacją i zaapelowała o reakcję świata. W sumie za kratami przebywa 13 osób, które w różnym czasie były związane z Biełsatem. "To jedna trzecia wszystkich uwięzionych pracowników mediów" – informuje telewizja.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś Mińsk

Rosyjska dezinformacja w pigułce. Żaryn pokazuje, jak Kreml kłamał o zbrodniczej napaści ZSRR na Polskę

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że "Rosja i Białoruś wykorzystały 84. rocznicę napaści ZSRS na Polskę do intensywnej promocji kłamstw i sowieckiej propagandy historycznej uderzającej w nasz kraj".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mińsk Moskwa Rosja Białoruś propaganda 17 września 1939 historia Europy

Mińsk i Moskwa zachwycone filmem Holland. Kontaktu z reżyserką domaga się białoruska propagandzistka

Choć film nie wszedł jeszcze do polskich kin, budząca skrajne emocje produkcja, porównywana jest przez wielu do swoistego przedłużenia propagandy Mińska i Kremla. Film "Zielona Granica" Agnieszki Holland przedstawia tezy, które w sposób prawie idealny pokrywają się z tymi głoszonymi przeciwko Polsce od miesięcy, przez Rosję i Białoruś. O kontakt z Holland zabiega jedna z głównych propagandzistek Mińska, która chce przekazać reżyserce kolejne "materiały". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Moskwa Mińsk Białoruś Rosja