more_horiz
PR24 Portal
Section05
młodzież

Edukacja dla Bezpieczeństwa w szkołach a dawne PO. Czy młodzież powinna uczyć się strzelać?

Niespełna miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił w Sygnałach Dnia w programie 1 Polskiego Radia wywiadu, w którym zwrócił uwagę na obecny sposób prowadzenia przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa i zgłosił postulat włączenia do EdB pewnych elementów dawnego Przysposobienia Obronnego. Na ten temat wypowiedzieli  się w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Renata Sypniewska, która uczy Edukacji dla Bezpieczeństwa w jednej z warszawskich szkół podstawowych, a także major Dariusz Paźdźoch, który jest nauczycielem klas mundurowych i również uczy Edb.
Zobacz więcej na temat:  edukacja młodzież szkoła podstawowa radio dla rodziców radio bez reklam

Propaganda LGBT. Czarnek: wszyscy, którzy robią młodym ludziom wodę z mózgu, są winni nieszczęść

- Ci wszyscy, którzy robią młodym ludziom wodę z mózgu na temat ich płciowości i seksualności, są winni wielkich nieszczęść tych wszystkich młodych ludzi, którzy tracą pojęcie, kim są, jaką mają niezwykłą funkcję w życiu całego społeczeństwa - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas XII Ogólnopolskiego Kongresu Wychowania do Życia w Rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja LGBT społeczeństwo dzieci młodzież POLSKA

Tradycja i relacja z drugim człowiekiem. Znamy tematy rozprawek na tegorocznej maturze

Maturzyści podali tematy rozprawki jakie mieli do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Były to: czym dla człowieka jest tradycja lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia. Tematy te odnosiły się do fragmentów " Pana Tadeusza" i "Nocy i dni".
Zobacz więcej na temat:  matura z języka polskiego matura 2022 egzaminy maturalne szkoła młodzież POLSKA edukacja

Laureatka konkursu o Katyniu: Żeby pamiętać, żeby nie było kłamstw

Już po raz trzeci odbył się ogólnopolski konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" skierowany do młodzieży i studentów. Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem - Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka młodzież konkurs Polskie Radio zbrodnia katyńska Rosja Sejm Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Piotr Łodej

Ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich

W 1817 roku powstał Instytut Głuchoniemych w Warszawie. Jego założycielem był ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich. Siedzibą instytutu był Pałac Kazimierzowski w Warszawie, kiedyś gmach Szkoły Rycerskiej, a obecnie siedziba rektoratu na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego. Ksiądz Falkowski urodził się w 29 kwietnia 1775 Budlewie w okolicach Bielska Podlaskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja wychowanie młodzież dzieci słuch szkoła

Karta rowerowa: ona wciąż jest potrzebna!

Nie wszyscy pamiętają, że aby móc jeździć rowerem, potrzebujemy odpowiednich uprawnień. Co więcej, od roku dotyczy to także tak popularnych ostatnio hulajnóg elektrycznych. Stąd pomysł akcji "Rowerowe wyzwania" prowadzonej przez WORD-y, która ma pomóc dzieciom w zdobyciu karty rowerowej, bo – jak się okazuje – aż połowa z nich nie zdaje egzaminu w pierwszym podejściu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo rower hulajnoga dzieci młodzież bezpieczeństwo Karol Gnat Trójka

Reportaż o 63 sekundach jak 63 dni powstania warszawskiego

Konkurs filmowy #63PL odbywa się od sześciu lat i skierowany jest do młodzieży, a wymyślono go w Muzeum Powstania Warszawskiego. "Nadzieja. Czym jest dla ciebie?" – to hasło tegorocznej edycji, której ambasadorem został muzyk Łukasz L.U.C. Rostkowski. Konkurs ruszył 30 marca i potrwa do 17 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż FILM konkurs Muzeum Powstania Warszawskiego młodzież Trójka

"Poznaj Polskę na Sportowo". MEiN przekaże PZPN 10 mln zł na wyjazdy dla młodych piłkarzy i piłkarek

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekaże Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej 10 milionów złotych na tegoroczne wyjazdy dla młodych piłkarzy i piłkarek. Pieniądze zostaną przydzielone w ramach programu "Poznaj Polskę na Sportowo".
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki SPORT społeczeństwo PZPN Cezary Kulesza dzieci młodzież POLSKA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem