X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
mniejszości narodowe

Prezydent spotkał się z przedstawicielami Kościołów. "Dziękuję za postawę współdziałania w niesieniu dobra"

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Polsce oraz Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przybyłym do Pałacu Prezydenckiego podziękował przede wszystkim za słowa nadziei i otuchy wlewane w serca wiernych w trudnym czasie pandemii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa kancelaria prezydenta Andrzej Duda prezydent Kościół wiara religia mniejszości narodowe chrześcijaństwo katolicyzm służby i bezpieczeństwo pandemia koronawirus COVID-19 Kościół katolicki

"Nie mają złotówki finasowania". Czarnek o braku wsparcia Polonii przez rząd niemiecki

- Nie może być dalej tak, że w Polsce płacimy 236 mln zł na mniejszość niemiecką i język niemiecki, a w Niemczech - gdzie jest dwa i dwie dziesiąte miliona Polaków - nie ma ani jednego euro od rządu federalnego dla mniejszości polskiej - powiedział  szef Ministerstwa Edukacji i Nauki przed głosowaniem nad projektem budżetu państwa, w którym jedna z poselskich poprawek zakładała zmniejszenie w 2022 r. nakładów na naukę mniejszościowych i języka regionalnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki mniejszości narodowe

Były ambasador RP na Ukrainie: Łukaszence nie udało się zburzyć polskiej granicy

- Sprawa zburzenia polskiej, litewskiej i łotewskiej granicy przy pomocy importowanych migrantów się nie udała. Więc w tej chwili Łukaszenko reaguje w sposób znacznie bardziej emocjonalny, niż logiczny - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja mniejszości narodowe Europa Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin granica kryzys migracyjny

Sytuacja na granicy. Dyner: białoruska służba graniczna konsultuje się z Moskwą

- Sposób, w jaki rosyjskie media zaczęły komentować kryzys migracyjny na białoruskiej granicy, pokazuje, że Rosja przestała być w miarę neutralna - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gościem "Spojrzenia na Wschód" był także Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja mniejszości narodowe Europa Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin granica kryzys migracyjny

Działacz mniejszości polskiej na Białorusi trafi do kolonii karnej. Przedłużono też jego wyrok

Muzyk i działacz mniejszości polskiej z Grodna Igor Bancer będzie odbywał karę w surowszych warunkach. Przyczyną jest to, że podczas odbywania wyroku w otwartym zakładzie karnym w Witebsku na wschodniej Białorusi został ukarany pobytem w karcerze. Między innymi za to, że spóźnił się na zbiórkę i za to, że - w opinii kierownictwa zakładu - źle się ogolił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś więźniowie polityczni mniejszości narodowe Witebsk Związek Polaków na Białorusi areszt Polacy na Białorusi igor bancer

Wietnamczyk w swojej drugiej ojczyźnie

- Widząc Wietnamczyka, większość sądzi, że kiepsko mówi albo w ogóle nie rozumie po polsku. A ja nie jestem tym Wietnamczykiem! Nie tylko mówię, ale potrafię pisać. Jestem autorem książki, „Słodko-kwaśnej historii”, mówiącej o historii społeczności wietnamskiej w Polsce. – A historia tej mniejszości w naszym kraju wcale nie jest jednoznaczna i krótka…
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Wietnam

Słowacy

- Dziadziuś opowiadał, że w szkole uczyli się i modlili po węgiersku. Pamiętam, że jak byłam dzieckiem, to dziadkowie próbowali mnie uczyć po węgiersku. Ale dla mnie to był zupełnie niezrozumiały język! I dla nich też był dość niezrozumiały, ponieważ na co dzień posługiwali się nie językiem węgierskim, słowackim czy polskim, tylko gwarą spiską! Gadało się „po nasymu” i do dziś się tak gada – mówi rozmówczyni Mariany Kril folklorystka, choreografka Maria Wnęk z Krempach, opowiadając o mniejszości słowackiej, ale czy aby na pewno słowackiej…?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Słowacja

W żydowskim domu znów się rozmawia

W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" poznamy mniejszość żydowską w Polsce. Według ostatniego spisu powszechnego przynależność do niej zadeklarowało 7 tysięcy 353 obywateli polskich. Pierwsze wzmianki o Żydach na terenach polskich pochodzą z X wieku, a pierwszym oficjalnym polskim dokumentem nadającym Żydom przywileje i autonomię był statut kaliski z XIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe

Mniejszość ukraińska

„Kiedy przyjechałam do Warszawy na studia, musiałam na nowo się określić, wiele osób w akademiku pytało mnie, jak to możliwe, że jestem Ukrainką, a nie przyjechałam zza granicy. Nie mogli sobie tego ułożyć w głowie! Może teraz się to zmienia, ale mam wrażenie, że w Polsce świadomość istnienia mniejszości narodowych jest niewielka”. Mariana Kril spotkała się z małżeństwem Olgi Ryżyk-Czyżewskiej i Łukasza Czyżewskiego, którzy obecnie mieszkają w Warszawie, a pochodzą z Podlasia. Dla nich jednym z najważniejszych elementów tożsamości jest język ukraiński, którym się posługują na co dzień i który starają się przekazać swoim dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Ukraina

Mniejszość niemiecka

- Śląsk to jest ciekawa historia. Śląsk był niemiecki. A granice Polski i Niemiec były momentami tak ostro podzielone, że np. linia tramwajowa była przecięta granicą polsko-niemiecką. Ciężko powiedzieć, kiedy Śląsk był polski, a w którym momencie był niemiecki. Trzeba by się mocno zagłębić w historię. Te granice Ślązacy codziennie przekraczali, idąc do pracy, wracając do domu po stronie niemieckiej. – Z Anną Nazaruk, reprezentantką mniejszości niemieckiej rozmawiała Mariana Kril.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe Niemcy