more_horiz
PR24 Portal
Section05

moda

Worth, Dior, Ungaro i inni: niezwykła kolekcja w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie kupiło wyjątkowy zbiór strojów damskich z najbardziej znanych francuskich domów mody. W zbiorze znalazło się: 130 sukienek, żakietów, ale i ubiorów sportowych noszonych przez panie od końca XIX aż do początków XXI wieku. Na razie trwa opracowywanie kolekcji, ale wkrótce powinna być ona zaprezentowana publiczności.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA moda dior Paryż Rzeszów muzeum versace givenchy Trójka

Moda stanu wojennego. Jaką historię opowiadają ubrania?

Lata 80. rozpoczęły się Karnawałem "Solidarności", potem był dramatyczny grudzień 1981 roku, kiedy generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Pozostałe lata dekady to głęboki kryzys gospodarczy i polityczny. Bezbarwne ulice, a na nich ludzie w szarych bezwymiarowych ubraniach i w topornych zimowych butach na tęgie mrozy lat 80. – Ubiór jest pierwszym sygnałem naszej niezgody na coś – mówi jedna z bohaterek reportażu, odnosząc się do wystawy "Moda stanu wojennego", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca moda STYL ŻYCIA Magda Skawińska stan wojenny PRL

Fascynatory, kapelusze, czapki – niezwykły świat nakryć głowy

Świat się zmienia, a wraz z nim pojawiają się nowe trendy w świecie mody. Zmianom ulegały również nakrycia głowy – kiedyś popularne były kapelusze i cylindry, dziś na ulicach prędzej spotkamy się z czapkami i chustami. O zmianach, jakie spotykały tę część garderoby, jak również towarzyszącym im zmianom kulturowym, w "Leniwym przedpołudniu" opowiedziała modystka Marta Ruta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek moda nakrycia głowy

Między dobrym smakiem i kiczem. O cienkiej granicy w świecie mody

Na pokazach współczesnej mody trafia się kicz. To właśnie moda jest najbardziej narażona na zblamowanie i to właśnie w modzie istnieje ta bardzo wąska granica między tym co smaczne, a tym czego nie da się przełknąć. Jednocześnie swoją drugą młodość przeżywają elementy ubioru z poprzednich dekad, co dodatkowo utrudnia uniknięcia kiczu w swoim ubiorze.
Zobacz więcej na temat:  Trójka moda i uroda moda Radosław Nałęcz Piotr Firan