more_horiz
PR24 Portal
Section05

Mołdawia

Polscy europosłowie zadowoleni z rekomendacji KE dot. Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

Polscy europosłowie są zadowoleni z rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią oraz nadania Gruzji statusu kandydata do Unii, choć warunkowo. Ostateczna decyzja należy do przywódców unijnych krajów i musi być jednomyślna, a zostanie podjęta zapewne w połowie przyszłego miesiąca na szczycie w Brukseli - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Unia Europejska Bruksela Parlament Europejski Komisja Europejska Ukraina Mołdawia Gruzja Anna Fotyga Andrzej Halicki

KE pozytywnie ocenia działania Mołdawii w związku z kandydowaniem do UE. Co jeszcze musi zrobić Kiszyniów?

- Rekomendacja Komisji Europejskiej, by rozpocząć negocjacje akcesyjne z Mołdawią, to dla nas dobry sygnał, ale Kiszyniów czeka bardzo dużo ciężkiej pracy – powiedział mołdawski analityk Andrei Curararu z ośrodka Watchdog. - Teraz kolejnym ważnym krokiem będą obrady Rady Europejskiej 14-15 grudnia, podczas których oczekujemy decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych – zauważył Curararu.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Bruksela polityka Mołdawia

Droga Mołdawii, Ukrainy i Gruzji do UE. Dziś KE da zielone światło dla rozmów

Komisja Europejska da dziś zielone światło do rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą oraz Mołdawią i warunkowo do przyznania Gruzji statusu kandydata do Unii. W Brukseli opublikowane zostaną około południa tak zwane raporty rozszerzeniowe dotyczące postępów w spełnianiu standardów przez kraje aspirujące do Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Bruksela Ukraina polityka Mołdawia Gruzja Beata Płomecka