more_horiz
PR24 Portal
Section05

Monachium

Nowa komisja zbada zamach na izraelskich sportowców z 1972 r. "Chcemy odpowiedzieć na nierozwiązane kwestie"

W piątek szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser poinformowała, że "władze Niemiec powołały 8-osobową komisję, która ponownie zbada zamach terrorystyczny na izraelskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, aby odpowiedzieć na nierozwiązane kwestie".
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Monachium atak terrorystyczny igrzyska olimpijskie HISTORIA ŚWIAT

Za kulisami Radia Wolna Europa (cz. 1-5)

- Posadowione w Monachium, odcięte od Polski żelazną kurtyną, wydawałoby się izolowane, a jednak w wielu wypadkach wyprzedzające Radio Warszawa. I przez 40 lat odgrywające rolę radia zastępczego - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej z serii odsłon cyklu "Ślady pamięci", w której zaglądaliśmy za kulisy Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka Monachium Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański

Szef NATO apeluje w Monachium o kontynuacje wsparcia dla Ukrainy i ostrzega przed zwycięstwem Rosji

Przemawiając w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał do kontynuowania i wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjskim okupantem, a także ostrzegł przed konsekwencjami sukcesu Kremla, który byłby sygnałem dla innych reżimów, że swoje cele mogą osiągnąć za pomocą siły.
Zobacz więcej na temat:  Monachium NATO Jens Stoltenberg wojna na Ukrainie Ukraina Rosja

Prezydent Duda w Monachium. Dziś spotkanie z premierem Norwegii i prezydentem elektem Czech

Prezydent Andrzej Duda spotka się w sobotę w Monachium z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem oraz z prezydentem elektem Czech Petrem Pavlem. Polski przywódca uczestniczy w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, prestiżowym międzynarodowym spotkaniu zdominowanym w tym roku przez dyskusje na temat konsekwencji i reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Monachium Andrzej Duda Petr Pavel prezydent

Premier Morawiecki: w Monachium rozmawiamy o tym, jak skutecznie pomóc Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że wszystkie dyskusje na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium dotyczą tego, w jaki sposób wolny świat może szybko i efektownie pomóc Ukrainie. Jak dodał, w rozmowach z przywódcami ustalane są szczegóły dalszych kroków. Szef rządu podziękował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wspólne działania. "Polska ofensywa dyplomatyczna trwa" - podsumował.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT premier Mateusz Morawiecki Monachium Niemcy Europa wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki w Monachium: jeśli chcemy pokoju, to Rosja musi przegrać wojnę, a Ukraina ją wygrać

– Zachód i NATO muszą zrobić wszystko, by wesprzeć Ukrainę, by wygrała – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wicepremier Ukrainy ds. odbudowy kraju Ołeksandr Kubrakow podkreślił, że Ukraina, gdzie codziennie giną ludzie, potrzebuje pomocy szybko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT premier Mateusz Morawiecki Monachium Niemcy Europa wojna na Ukrainie

59. Konferencja Bezpieczeństwa. Prof. Boćkowski: Zełenski buduje klarowny przekaz dla świata zachodniego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do uczestników 59. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium o determinację we wspólnej walce z rosyjskim agresorem. Ukraiński prezydent podczas łączenia wideo z uczestnikami konferencji podkreślił znaczenie jedności i fakt, że wolność nie zna kompromisu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna na Ukrainie Monachium Emmanuel Macron Europa Niemcy

Prezydent Andrzej Duda w Monachium: tylko współpraca, także z USA, zagwarantuje nam bezpieczeństwo

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że obecnie nie jest możliwe ułożenie na nowo relacji państw Zachodu z Rosją. Polski przywódca spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Rozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego - poświęcone współpracy w ramach NATO i wsparciu Ukrainy - odbywają się przy okazji 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Andrzej Duda Monachium

PR24 59. Konferencja Bezpieczeństwa. Szatkowski: dla Polski priorytetem jest sprawa wojny na Ukrainie

- Cały czas temat wojny na Wschodzie, agresji rosyjskiej na Ukrainę, pozytywnego rozstrzygnięcia tej nieszczęśliwej sytuacji jest dla nas priorytetem. To jest oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy NATO, komentując rozpoczynającą się w piątek 59. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Szatkowski ŚWIAT Europa Monachium Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja