more_horiz
PR24 Portal
Section05

Monika Małkowska

PR24 Wystawa "Niepokój przychodzi po zmierzchu". Komornicka: ważny jest wielogłos, a nie indywidualności

- Zależało mi, aby jak najwięcej głosów uwzględnić w tej wystawie, ponieważ nie interesowało mnie pokazywanie indywidualności, wskazywanie kto jest najważniejszy, a szukanie tego, co wspólne. Dlatego ważny był dla mnie wielogłos, który pojawia się w wystawie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Komornicka (historyk sztuki, kurator wystawy "Niepokój przychodzi o zmierzchu", Zachęta). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska SZTUKA wystawa młodzież KULTURA społeczeństwo

Druga Polka na K2. Monika Witkowska gościem Trójki

36 lat temu, w dniu swoich imienin (23 czerwca 1986 roku) Wanda Rutkiewicz – jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy w ogóle polski himalaista – zdobyła szczyt K2. Miesiąc temu ten wyczyn powtórzyła Monika Witkowska.  – Jest to okazja do tego, by zwrócić uwagę na himalaizm kobiecy w Polsce. Ten himalaizm jest obecny, dziewczyny działają w najwyższych górach, ale mało się o tym mówi – powiedziała himalaistka w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki wspinaczka Broad Peak góry KSIĄŻKA rozmowa Wanda Rutkiewicz

Nasza (nowa) Pani. Co dalej z paryską katedrą?

Ponad 3 lata temu rozległ się alarm: Notre Dame płonie! W akcji ratowania najsłynniejszej francuskiej, i jednej z najstarszych w Europie, katedry uczestniczyło ok. 400 strażaków. Co dalej z budowlą? Jakie będą jej losy? Czy to dramatyczne wydarzenie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji o ochronie nieruchomych zabytków? Czy potrzebny jest w tej dziedzinie jednolity system ostrzegania? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Notre Dame Paryż architektura zabytki KULTURA Monika Małkowska SZTUKA pożar pożar katedry Notre Dame

Na smutki i troski. "Traviata", Neil Diamond i Stromae w Trójce

Podczas setnego już spotkania z "Francuskim łącznikiem" spróbowaliśmy odpowiedzieć na nietypowe pytanie: dlaczego czasem sięgamy po lampkę wina lub szampana? Bo coś nas gryzie, doskwiera, z czym w żaden sposób nie potrafimy sobie poradzić? – Być może chcemy się przed kimś otworzyć, a wrodzona nieśmiałość nam przeszkadza? A może pragniemy udawać wesołość, doszlusować do towarzystwa? – zastanawiała się Monika Małkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska muzyka hp Giuseppe Verdi opera Otis Redding

PR24 "Apokalipsa" Albrechta Dürera. "Dramatyczny, ekspresyjny przekaz"

- Ryciny Albrechta Dürera, które trafiały "pod strzechy", były bezpośrednim przekazem tematów biblijnych. Nie wysublimowanym, w irracjonalnym świecie. (...) Były łatwe w odbiorze, akceptowalne, przenosiły święte tematy w rzeczywistość. Służyły do odbioru intymnego, intymnych modlitw, bez pośrednictwa Kościoła - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki Ewa Korpysz.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA KULTURA

Przetańczone półwiecze: propozycja na lato. I na lata…

W najnowszym programie, już 99.!, "Francuski łącznik" zaprasza do tańca. Miejsce dowolne: klub, dyskoteka, ulica, plaża, nawet taksówka lub kuchnia. Proszę się też nie wykręcać peselem, postaraliśmy się, by każda grupa wiekowa znalazła coś dla siebie. Nikt się nie zmęczy, gramy krótkie kawałki. Impreza będzie wyłącznie po francusku, bez żadnych wtrętów w innych językach, choć sporo będzie domieszek innej krwi.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Dalida Sylvie Vartan Monika Małkowska Trójka