more_horiz
PR24 Portal
Section05

Morze Bałtyckie

29. rocznica katastrofy promu "Estonia" na Morzu Bałtyckim

– Prom "Estonia" zatonął minionej nocy u południowo-zachodnich wybrzeży Finlandii – BBC podawało tragiczną wiadomość. – Akcję ratunkową utrudnia sztormowa pogoda, fale na Bałtyku sięgają 10 metrów. Do tej pory udało się uratować około 90 osób. Zginęły 852 osoby. Według świadków tragedii prom pod powierzchnią wody znalazł się po 5 minutach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA katastrofa morska Morze Bałtyckie

Orlen pozyskał finansowanie na budowę morskiej farmy wiatrowej. Na spłatę kredytu będą 23 lata

Baltic Power, spółka należąca do Grupy Orlen, podpisała umowy kredytowe na finansowanie projektu budowy Morskiej Farmy Wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Umowy zostały podpisane z konsorcjum, w skład którego wchodzi 25 polskich i zagranicznych instytucji finansowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen energetyka OZE Morze Bałtyckie

PR24 Gróbarczyk: większość spraw Tusk ustalał w porozumieniu z Berlinem, zablokuje też terminal w Świnoujściu

- Za czasów Donalda Tuska najbardziej gospodarczo ucierpiało Pomorze Zachodnie. Nie mam wątpliwości, że ten proces może się powtórzyć. Inwestycja w Świnoujściu nie jest po myśli strony niemieckiej. Robi wszystko, aby ją ukrócić - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odpowiedzialny za gospodarkę morską i wodną. 
Zobacz więcej na temat:  Świnoujście Morze Bałtyckie terminal ministerstwo infrastruktury POLSKA

Zaplecze logistyczne dla turbin wiatrowych. Wiadomo, kto zbuduje lądową część terminala instalacyjnego Orlenu

Grupa Orlen poinformowała we wtorek wo wyłonieniu wykonawcy lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Wykonawcą inwestycji będzie Budimex. Prace budowlane rozpoczną się w październiku, a zakończą na przełomie 2024 i 2025 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Orlen energia odnawialna wiatr Morze Bałtyckie inwestycje infrastruktura

NASZ WYWIAD Łotewski dyplomata dziękuje Polsce za patrole nieba. Apeluje: NATO musi wzmocnić odstraszanie Rosji w regionie

- Kluczową misją Polski, Łotwy, Litwy, Estonii przez wiele dekad będzie wyjaśnianie naszym partnerom zachodnim sytuacji na flance wschodniej i argumentowanie na rzecz właściwych decyzji - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl b. ambasador Łotwy Gints Jegermanis. Podkreślił, że by wzmocnić flankę wschodnią, NATO powinno wzmocnić odstraszanie Rosji, tak by wiedziała, że każdy atak w naszym regionie skończy się dla niej boleśnie. Dodał, że od kilku lat trwa budowa silnej koalicji regionalnej, która mogłaby wspólnie pracować nad wyzwaniami w wielu obszarach, nie tylko bezpieczeństwa, ale też np. energetyki, cyfryzacji, infrastruktury podmorskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD Trójmorze Europa Środkowo-Wschodnia Słowenia Unia Europejska infrastruktura Łotwa Litwa Estonia Morze Bałtyckie

PR24 Rosyjskie okręty na Bałtyku. Gen. Dariusz Wroński: musimy wyostrzyć swój słuch i wzrok

- Po wejściu nowych państw do NATO Rosja chce pokazać, że oni mają tutaj dużo do powiedzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński, komentując doniesienia o rosyjskich ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim. Jego zdaniem w manewrach uczestniczy więcej niż zadeklarowane 6 tys. żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Rosja Morze Bałtyckie bezpieczeństwo

Rosyjskie manewry na morzu. Prezydent Duda pojedzie do Gdyni. Ma zapoznać się z sytuacją na Bałtyku

Prezydent Andrzej Duda złoży w czwartek roboczą wizytę w Centrum Operacji Morskich oraz 3. Flotylli Okrętów w Gdyni - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Dodało, że prezydent ma się zapoznać z oceną bieżącej sytuacji na Bałtyku, m.in. w kontekście rozpoczętych ćwiczeń sił morskich Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Rosja Morze Bałtyckie służby i bezpieczeństwo