more_horiz
PR24 Portal
Section05

Morze Bałtyckie

Ekspert ds. bezpieczeństwa: Rosja może planować sabotaż na norweskich platformach wydobywczych

Brak zasobów gazu z Norwegii, która w dużej mierze przejęła rolę naczelnego europejskiego dostawcy, zmusiłby Zachód, aby ten zasiadł do stołu negocjacyjnego z Rosją - ocenia na łamach Atlantic Council Thomas Warrick z Scowcroft Center for Strategy and Security. Sabotaż uznaje za prawdopodobny po rosnącej liczbie nieautoryzowanych przelotów dronów nad platformami wydobywczymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Morze Bałtyckie Norwegia wojna 2022 wojna na Ukrainie energetyka GOSPODARKA

Operator Nord Stream 1 i 2 informuje o stabilizacji ciśnienia w gazociągach: wyciek ustał

Operator NS1 i NS2 spółka Nord Stream AG poinformowała Duńską Agencję Energii o przywróceniu stałego ciśnienia w obu gazociągach przebiegających po dnie Morza Bałtyckiego, co oznacza koniec ulatniania się gazu.
Zobacz więcej na temat:  Norwegia Dania GOSPODARKA Morze Bałtyckie bezpieczeństwo energetyczne PGNiG gaz ŚWIAT Szwecja Rosja Ukraina Europa Finlandia energetyka gaz ziemny broń chemiczna Nord Stream 2 ochrona środowiska

W okolicach wycieków z Nord Stream zatopiono broń chemiczną. Fiński ośrodek oceni sytuację

- W okolicach wycieków z rurociągów Nord Stream w Basenie Bornholmskim na Bałtyku zatopiono niegdyś broń chemiczną. Prawdopodobieństwo wpływu ulatniającego się metanu na te szkodliwe substancje jest "niewielkie", ale sprawa będzie weryfikowana - powiadomił Fiński Instytut Środowiska (Syke).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny energetyka Szwecja Dania Ukraina Rosja USA Finlandia Morze Bałtyckie broń chemiczna ochrona środowiska infografika

Zderzenie kontenerowca z polskim kutrem na Bałtyku. Trzy osoby ranne

Trzy osoby zostały poszkodowane w zderzeniu kontenerowca z polskim kutrem na Bałtyku w pobliżu Dziwnowa (Zachodniopomorskie). Około 5:00 rano trzynaście mil od Świnoujścia w jednostkę DZI-18 uderzył kontenerowiec "Nordic Italia" z portugalską banderą - powiedział Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wypadek Morze Bałtyckie

Szwedzko-polski kabel elektryczny uszkodzony przez wybuchy na Nord Stream? Operator sprawdza stan SwePol Link

Szwedzi sprawdzają, czy wybuchy przy gazociągach Nord Stream mogły uszkodzić także kabel elektryczny SwePol Link, który łączy Szwecję z Polską. Jak poinformował Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych, spółka jest w kontakcie z operatorem, który sprawdza stan instalacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja Morze Bałtyckie Nord Stream Nord Stream 2 gaz ziemny GOSPODARKA

Uszkodzenie Nord Stream. Niemieccy śledczy wskazują na bomby o bardzo dużej sile wybuchu

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu. W szacunkach uwzględniono również sygnały sejsmiczne zarejestrowane przez różne stacje pomiarowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Morze Bałtyckie Nord Stream Nord Stream 2

"To był sabotaż". Teresa Wójcik o uszkodzeniu gazociągów Nord Stream

- Oprócz Rosji zainteresowane zniszczeniem gazociągów i ograniczeniem dostaw gazu do UE mogłyby też być organizacje ekoterrorystyczne. Tylko że one nie posiadają do tego możliwości technologicznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl. W poniedziałek doszło do wycieku z jednej nitki gazociągu Nord Stream 2, na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm, oraz w dwóch nitek gazociągu Nord Stream 1, na północny wschód od Bornholmu.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream Nord Stream II Rosja Morze Bałtyckie Baltic Pipe ŚWIAT Europa

Wycieki z gazociągów Nord Stream. Ekspert: celem może być wywieranie nacisku na Polskę

- Skoro gaz nie może płynąć po dnie Morza Bałtyckiego, to pozostaje jeszcze gazociąg jamalski. Na zasadzie: "Polacy, nie wstrzymujcie transportu błękitnego paliwa na Zachód, Niemcy go potrzebują" - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Wypartowicz z portalu Defence24.pl. W poniedziałek doszło do wycieku z jednej nitki gazociągu Nord Stream 2, na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm, oraz dwóch nitek gazociągu Nord Stream 1, na północny wschód od Bornholmu.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream Nord Stream II Rosja Morze Bałtyckie Baltic Pipe ŚWIAT Europa

Oświadczenie NATO po awariach Nord Stream. "Każdy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z reakcją"

NATO ostrzega przed atakiem na jakąkolwiek infrastrukturę krytyczną sojuszników - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej. To reakcja krajów członkowskich Sojuszu na uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 na międzynarodowych wodach na Bałtyku. O szczegółach Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Morze Bałtyckie Nord Stream NATO Beata Płomecka

Awaria Nord Stream to rosyjski sabotaż? Ekspert: to samo może grozić Baltic Pipe

- Rosja Putina jest w stanie przekształcić w broń każdy element życia społeczno-politycznego. Nie ma innego państwa, które stosuje żywność i surowce energetyczne jako broń. To bardzo istotny dla nas sygnał. Musimy szczególnie chronić infrastrukturę krytyczną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tobiasz Bocheński. W poniedziałek doszło do wycieków w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholm.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream Nord Stream II Rosja Morze Bałtyckie Baltic Pipe ŚWIAT Europa