more_horiz
PR24 Portal
Section05

Morze Czarne

Wołodymyr Zełenski w porcie w Czarnomorsku. "Jesteśmy gotowi na eksport ukraińskiego zboża"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził port w Czarnomorsku w pobliżu Odessy, gdzie trwa załadunek zboża na statek, który ma być pierwszą jednostką wypuszczoną z ukraińskich portów po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Po układzie podpisanym przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ, eksport ukraińskiego zboża ma znowu stać się możliwy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Morze Czarne Wołodymyr Zełenski

Wojna na Ukrainie. Analityk tłumaczy, jak wygląda sytuacja na froncie

- Umowy z Federacją Rosyjską są niewiele warte. Nawet jeśli dokument byłby podpisany przez samego Putina, to nie jest to pieczęć, która zapewni, że zostanie ona zrealizowana - tak komentuje atak rosyjski na port w Odessie, po podpisaniu umowy o uwolnieniu żeglugi na północnej części Morza Czarnego Michał Marek, analityk Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa. Ekspert opowiedział również, jak wygląda sytuacja na froncie wojennym. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 Morze Czarne Odessa

Rosyjski atak na port w Odessie. "Putin splunął w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ"

Rzecznik ukraińskiego MSZ oświadczył, że rosyjski atak na port w Odessie to "splunięcie Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ i prezydentowi Turcji. Atakiem rakietowym Rosjanie poddali w wątpliwość podpisane zaledwie wczoraj porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Odessa wojna na Ukrainie wojna 2022 Stambuł Turcja żywność Morze Czarne zboże kryzys żywnościowy

Rosyjski atak na port w Odessie. "Putin splunął w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ"

Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Odessa wojna na Ukrainie Stambuł Turcja żywność Morze Czarne zboże kryzys żywnościowy

Rosja chce odciąć Ukrainę od Morza Czarnego? Tomasz Grzywaczewski: to konieczne do jej zniszczenia

- Celem Rosji jest zniszczenie Ukrainy, do jej zniszczenia konieczne jest całkowite odcięcie od Morza Czarnego. Gdyby armia ukraińska zaczęła się załamywać, wówczas na kierunku odeskim może nastąpić ofensywa lądowa, ale na razie takich oznak załamywania się nie ma - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Grzywaczewski z TVP World.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Grzywaczewski ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Donbas Morze Czarne Odessa

W czerwcu eksport zboża z Ukrainy o 44 proc. mniejszy niż przed rokiem. Działają tylko trzy jej porty

- Według ukraińskiego ministerstwa rolnictwa w ciągu pierwszych 22 dni czerwca eksport zboża spadł ok. 44 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 1,11 mln ton - informował Reuters. Natomiast Ukraińcy oficjalnie poinformowali, że spośród jej 18 portów dziś działają tylko trzy i to na granicy swoich możliwości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie żywność eksport Morze Czarne blokada

Rosja blokuje ukraińskie porty. Na szczycie NATO o pomocy w eksporcie zboża

Rosyjska blokada ukraińskich portów, która uniemożliwia eksport milionów ton zboża będzie jednym z tematów rozpoczynającego się jutro szczytu NATO w Madrycie. Zapowiedział to sekretarz generalny NATO. - Jest to istotna sprawa dla NATO, bo niektórzy z sojuszników są zaangażowani w różne wysiłki na rzecz znalezienia rozwiązania - mówił Jens Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Madryt Rosja Ukraina żywność Morze Czarne szczyt NATO Jens Stoltenberg kryzys szczyt NATO 2022

"Polska już pomaga". Kowalczyk o eksporcie zboża z Ukrainy

- Polska, w granicach swoich możliwości, już pomaga w transporcie zboża z Ukrainy. Udoskonaliliśmy administracyjnie przejścia graniczne, dzięki czemu służby sanitarne sprawdzają jakość zbóż dwadzieścia cztery godziny dobę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk. Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi skomentował w ten sposób polską pomoc w eksporcie zbóż z Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  Henryk Kowalczyk Małgorzata Raczyńska-Weinsberg POLSKA wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Morze Czarne Europa żywność eksport transport