more_horiz
PR24 Portal
Section05

Moskwa

Stanisław Żaryn: przyjęcie rosyjskich dezerterów byłoby wielkim ryzykiem, oni do Putina są przychylnie nastawieni

- Przyjęcie tych dezerterów rosyjskich do Polski byłoby wielkim ryzykiem i byłoby sprzeczne z decyzją podjętą kilka dni temu, że tylko wizy humanitarne, jeżeli są uzasadnione, mogą być w tej chwili wydawane obywatelom rosyjskim - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn wojna 2022 Rosja Władimir Putin POLSKA Moskwa Ukraina służby i bezpieczeństwo

Polska i jej sąsiedzi: Mongołowie, Ruś, Moskwa i Litwini w latach 1241-1320

W roku 1241, kiedy na ziemiach polskich postępowało rozbicie dzielnicowe, bohaterski odpór najazdom Mongołów próbował stawić poległy w bitwie pod Legnicą książę śląski Henryk Pobożny. Mongolska nawała przetoczyła się przez kraj, do okupacji jednak nie doszło.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski średniowiecze Mongolia Wołyń Litwa historia Europy Moskwa Rosja

Jan Piekło: wojna na Ukrainie może skończyć się bardzo szybko. Rosji grozi rozpad

- Wojna na Ukrainie może się skończyć szybciej, niż nam się wydaje - twierdzi b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło. Gość PR24 stwierdził, że to może się wydarzyć tylko pod warunkiem rozstrzygnięć na Kremlu, czyli odsunięcia Władimira Putina od władzy. - Moim zdaniem Rosji grozi rozpad. I to by był scenariusz najlepszy zarówno dla Ukrainy, dla Polski, dla Europy, dla Zachodu, jak i dla samych Rosjan - dodał dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Rosja wojna na Ukrainie Moskwa Wiesław Molak Jan Piekło Władimir Putin

Porównał Stalina do Hitlera. Sąd w Moskwie skazał znanego rosyjskiego opozycjonistę

Sąd w Moskwie skazał znanego opozycjonistę i komentatora Leonida Gozmana na 15 dni aresztu. Polityka oskarżono o złamanie ustawy, zakazującej zrównywania Związku Radzieckiego z hitlerowską III Rzeszą. Gozman napisał w Internecie, że Stalin był gorszym zbrodniarzem od Hitlera. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa reżim opozycja sąd Józef Stalin hitler

PR24 Śmierć Darii Duginy. Prof. Marciniak: bez względu na fakty Rosja wykorzysta to propagandowo

- Stworzenie takiego obrazka, że ukraińskie służby specjalne rzekomo zamordowały jakąś dziewczynę - w gruncie rzeczy ofiarę przypadkową, bo to nie o nią chodziło - daje jakieś możliwości przeprowadzenia akcji PR-owej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog i b. ambasador Polski w Rosji, komentując zamach na córkę Aleksandra Dugina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja ŚWIAT Europa zamach Moskwa

"Mamy do czynienia z zabójstwem osoby, która nie była częścią elity politycznej Rosji". Dr Kardaś o córce Dugina

Na antenie Polskiego Radia dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich skomentował śmiertelny w skutkach wypadek Darii Duginy, do którego - jak podały ukraińskie media - doszło 21 sierpnia. Córka głównego ideologa Kremla, Aleksandra Dugina, zginęła w eksplozji samochodu pod Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szymon Kardaś Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Europa Rosja Moskwa Kreml wypadek

Prof. Marciniak: Rosjanie zaczynają odczuwać, że wojna przychodzi do nich

- Złudzenie, w którym żyła znaczna część Rosjan, że wojna toczy się gdzieś tam, daleko, i ich nie dotyczy, albo jeśli dotyczy, to tylko pośrednio - to złudzenie się rozwiewa. Bomba wybuchła w pobliżu Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, b. ambasador RP w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Rosja wojna 2022 serwis wschodni Ukraina śmierć zamach Moskwa ŚWIAT Europa