more_horiz
PR24 Portal
Section05

Moskwa

Iwan IV Groźny - władca, który zmienił oblicze Moskwy

Dokładnie 490 lat temu, 4 grudnia 1533 roku, wielkim księciem moskiewskim ogłoszony został Iwan IV, który przez swój bezwzględny sposób sprawowania władzy otrzymał przydomek Groźny. Władca ten jako pierwszy przyjął tytuł "cara Wszechrusi", dał początek rosyjskiemu absolutyzmowi i rozpalił ciągle niewygasłe imperialne dążenia władców Kremla.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rosja Moskwa Iwan Groźny Józef Stalin

Pierwszy publiczny protest żon rosyjskich żołnierzy. Brytyjski MON: wojna coraz bardziej nie do wytrzymania

"Pierwszy publiczny protest żon rosyjskich żołnierzy, którzy biorą udział w inwazji na Ukrainę, świadczy o tym, że brak rotacji wojskowych na froncie jest coraz częściej postrzegany jako sytuacja niemożliwa do wytrzymania nie tylko przez samych żołnierzy, ale też ich krewnych" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 Moskwa Kreml Wielka Brytania

Ukraińskie ataki przynoszą efekty. Rosja wycofuje kolejne okręty z Krymu

Rosja wycofała z zaanektowanego Krymu kolejne dwa okręty. To efekt ukraińskich ataków na rosyjskie bazy, zlokalizowane na półwyspie. Zdaniem niezależnych analityków, moskiewski reżim boi się, że straci zbyt wiele jednostek, a tym samym kontrolę w obszarze od Cieśniny Kerczeńskiej do wód terytorialnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie marynarka wojenna Rosja Moskwa wojsko ŚWIAT Europa

Obchody Święta Niepodległości. Ambasador RP spotkał się w Moskwie z Polonią

W polskiej ambasadzie w Moskwie uczczono Święto Niepodległości, organizując w przeddzień wspólne spotkanie dyplomatów i przedstawicieli Polonii. W trakcie przyjęcia można było usłyszeć polskie pieśni narodowe, a ambasador Krzysztof Krajewski przypomniał, jak ważne jest podtrzymywanie narodowych tradycji i nauka języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polacy w Rosji Święto Niepodległości dyplomacja Polonia Moskwa ŚWIAT Europa