more_horiz
PR24 Portal
Section05

msp

Eksperci: firmy boją się niewypłacalnych kontrahentów

Należy się spodziewać, że końcówka minionego roku i początek 2023 roku będzie oznaczać zamknięcia sporej liczby firm, przede wszystkim tych, które utrzymywały się na powierzchni dzięki wsparciu z tarcz pomocowych rządu. Obecny kryzys tylko uwypuklił brak ich możliwości do działania. Następuje więc takie naturalne "czyszczenie" rynku. W kolejnych miesiącach bardziej niebezpieczne mogą okazać się zawieszenia i zalegający z płatnościami kontrahenci. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie inflacja ceny paliw msp pracodawcy pracownicy wynagrodzenia tarcza antykryzysowa

"Przestrzeń do nawiązywania relacji biznesowych". Rozpoczyna się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Pod hasłem Face the Challenge - Zmierz się z Wyzwaniem - w Katowicach rozpocznie się w poniedziałek 12. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Kongres poprzedzi niedzielna Jubileuszowa Gala z okazji 30-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach - organizatora wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma konferencja msp przedsiębiorca biznes

Konsultacje dotyczące zamówień publicznych. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi do grudnia

Do 16 grudnia przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi i opinie dotyczące zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało specjalną ankietę w tej sprawie. Ankieta ma związek z uchwaloną przez rząd w styczniu tego roku Polityką Zakupową Państwa, czyli nowym podejściem do zamówień publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zamówienia publiczne firma msp konsultacje społeczne Ministerstwo Rozwoju

Europejski Bank Inwestycyjny chce wspomóc polskie firmy. Wiemy, o jaką sumę chodzi

Nowy program InvestEU przyciągnie finansowanie publiczne i prywatne, mające na celu zmobilizowanie co najmniej 372 mld euro dodatkowych inwestycji do 2027 r. - poinformował w poniedziałek  Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Program ma wesprzeć m.in. zieloną i cyfrową transformację, w czym pomoże BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA msp pomoc UE fundusze unijne inwestycji infrastrukturalne UE ekologia samorząd BGK europejski bank centralny Unia Europejska

Ile miejsc pracy i firm uratuje maksymalna cena prądu? Minister Waldemar Buda wyjaśnia

Wprowadzenie maksymalnej ceny prądu dla sektora MŚP, to bezpośrednie wsparcie dla 2,2 mln firm i ochrona ok. 6,5 mln miejsc pracy - podkreślił w rozmowie z minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że pozwoli to ograniczyć podwyżki cen prądu dla takich firm nawet o 70 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA msp energia elektryczna tarcza antyinflacyjna pomoc inflacja wojna na Ukrainie

Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw poprawia się. Nowy raport Pekao pokazuje koniunkturę

Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw w ubiegłym i bieżącym roku jest lepsza niż w 2020 roku - wynika z raportu banku Pekao SA. Wskaźnik koniunktury mikro-, małych i średnich firm, który mierzy nastroje przedsiębiorców, wyniósł w badanym okresie 93,9 punktu. Autorzy raportu podkreślają, że to lepszy wynik niż w poprzednim badaniu, ale gorszy niż w 2019 roku, kiedy indeks wyniósł 102,6 punktu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma msp raport rozwój sytuacja finansowa Pekao

Jak branża turystyczna ocenia tegoroczne wakacje? Znamy opinię eksperta z Izby Gospodarczej Hotelarstwa

- W tegoroczne wakacje w hotelach zabrakło turystów zagranicznych, a Polacy robili rezerwacje na ostatnią chwilę - powiedział sekretarz generalny z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Marcin Mączyński. Dodał, że koniec wakacji przy dobrej pogodzie, zwłaszcza nad morzem i na Mazurach, daje szansę na satysfakcjonującą frekwencję.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka wakacje msp wojna na Ukrainie gastronomia pracodawcy pracownicy pandemia

Stanisław Szwed: pomoc dla firm dotkniętych katastrofą ekologiczną, może być rozszerzona na kolejne miesiące

Jeżeli Sejm przyjmie 2 września projekt pomocy dla firm nadodrzańskich, a potem zyska poparcie Senatu i Prezydenta RP, wtedy wypłaty pomocy dla firm poszkodowanych ruszą w połowie września - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny Odra zanieczyszczenie ekologia odszkodowanie zatrucie msp dofinansowanie

Ile firm może otrzymać pomoc z powodu zanieczyszczenia Odry? Znamy opinię ministra rodziny

- Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki – powiedziała w TVP Info minister rodziny i polityki Społecznej Marlena Maląg o rządowym projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg Odra ekologia msp dofinansowanie zanieczyszczenie katastrofa ekologiczna

Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomaga firmom z Ukrainy w relokacji. Znamy szczegóły

Prowadzimy 12 projektów, których celem jest relokacja firm z Ukrainy do Polski - powiedział prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda. Od wybuchu wojny, w ramach rządowego programu Poland Business Harbour, Agencja wydała 22 tys. rekomendacji wizowych dla osób z Białorusi i Rosji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie inwestycje zagraniczne msp Rosja Białoruś ulga podatkowa