more_horiz
PR24 Portal
Section05

MSZ

TYLKO U NAS Baltic Pipe oficjalnie otwarty. Wiceszef MSZ: stajemy się w pełni niezależni od rosyjskiego gazu

- Ta inwestycja przynosi nam mniej więcej połowę naszego rocznego zapotrzebowania na gaz dodatkowo. Stajemy się w pełni niezależni od rosyjskiego gazu - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 bezpieczeństwo energetyczne energetyka gaz ziemny GOSPODARKA POLSKA

Szef MSZ Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Waszyngtonie. Znamy plan spotkań

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczął trzydniową wizytę w Waszyngtonie. Podczas pobytu w stolicy USA szef polskiej dyplomacji spotka się z przedstawicielami kongresu i waszyngtońskich ośrodków analitycznych, weźmie udział w debacie na temat wojny na Ukrainie i odwiedzi Muzeum Ofiar Komunizmu. O szczegółach korespondent IAR, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  OBWE Zbigniew Rau USA Marek Magierowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ameryka ŚWIAT MSZ

Polska złoży skargę w sprawie KPO do TSUE? Wiceszef MSZ wyjaśnia

Jak podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz, "na tym etapie staramy się przede wszystkim pozyskać pieniądze, ale jeśli okaże się to niemożliwe, będziemy występować do TSUE, aby zmusić KE do przestrzegania prawa". - Nie wykluczamy też porzucenia w ogóle współpracy w ramach Krajowego Planu Odbudowy - przyznał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Marcin Przydacz polityka Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Trybunał Sprawiedliwości UE Krajowy Plan Odbudowy

Putin ogłosił częściową mobilizację. Wiceszef MSZ: chce doprowadzić do eskalacji

- Prezydent Rosji Władimir Putin chce doprowadzić do eskalacji wojny, ale skuteczność jego realnych działań w zakresie mobilizacji wojskowej, jak i pogróżek co do użycia broni jądrowej będzie niezwykle mocno ograniczona - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Władimir Putin Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa ŚWIAT

Szef MSZ w Nowym Jorku. Zbigniew Rau spotka się m.in. z Antonym Blinkenem. "Jest o czym rozmawiać"

Od spotkania z ministrami spraw zagranicznych Armenii i Autonomii Palestyńskiej, a także szefami dyplomacji państw Unii Europejskiej minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Nowym Jorku. Szef polskiej dyplomacji weźmie udział w spotkaniach wysokiego szczebla w ramach 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Marek Wałkuski Nowy Jork Zbigniew Rau MSZ ONZ USA Ameryka

Zbrodnie w Iziumie. Wiceszef polskiego MSZ: mordowanie cywilów to taktyka i celowe działanie armii rosyjskiej

- Rosyjscy sprawcy zbrodni na Ukrainie muszą za nie odpowiedzieć, Rosja morduje cywilów, by zastraszyć naród ukraiński, złamać jego morale, to jest taktyka i celowe działania, a nie przypadkowe zbrodnie popełnianie przez indywidualnych żołnierzy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Paweł Jabłoński MSZ ŚWIAT Europa wojna 2022 zbrodnie wojenne

Von der Leyen przyznaje rację Polsce ws. Rosji. Szynkowski vel Sęk: gdyby nas słuchano, to bylibyśmy w innym punkcie

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk odnosząc się do słów szefowej KE Ursuli von der Leyen powiedział, iż cieszy się, "że ta refleksja przychodzi, bo gdyby w przeszłości słuchano głosu Polski, która ostrzegała przed zagrożeniem ze strony Rosji, to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym punkcie".
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska wojna na Ukrainie Unia Europejska Ursula von der Leyen dyplomacja MSZ bezpieczeństwo POLSKA polityka

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji. Wiceszef MSZ wyjaśnia, kiedy będzie gotowa

-  Zgodnie z poleceniem Mateusza Morawieckiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje tę notę. Pracują nad tym nasi eksperci, prawnicy, jak i dyplomaci z departamentu polityki europejskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Marcin Przydacz POLSKA Niemcy II wojna światowa polityka MSZ reparacje wojenne