more_horiz
PR24 Portal
Section05

Muzeum Historii Polski

Historyczne Wydarzenie Roku 2022. Jeszcze można zgłaszać swoje propozycje

- W konkursie na Historyczne Wydarzenie Roku mogą być zgłaszane zarówno wydarzenia organizowane w Polsce, jak i poza granicami kraju. To propozycje wystaw, działań edukacyjnych, lub innych przedsięwzięć historycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 kierownik działu edukacji Muzeum Historii Polski Gabriela Sierocińska-Dec. - Kandydatury można zgłaszać na stronie whr.muzhp.pl - przypomniał z kolei rzecznik prasowy MHP Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski historia Polski edukacja

Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski nie ukrywa, że opowiadanie o przeszłości może być trudne. – Łatwiejsze jest opowiadanie o tej historii bliższej. Jak mówimy o XX wieku, zwłaszcza o drugiej połowie XX wieku, o opozycji, Solidarności, nawet o II wojnie światowej, to mamy świadków historii: rodziców, dziadków. Pamięć doświadczenia naszych bliskich pomaga nam się wczuć w pewne dylematy, przez co historia najnowsza jest dla nas dużo prostsza do zrozumienia – zauważa gość "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Dmitrowicz Robert Kostro Muzeum Historii Polski historia Polski

Skazani na głód. Finisaż wystawy "Hołodomor i ponowne ludobójstwo"

W szczytowym momencie Wielkiego Głodu, sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego śmiertelność ludności ukraińskiej wynosiła 17 osób na minutę. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie, którą można oglądać do 30 listopada w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska ludobójstwo wystawa Rosja Łazienki Królewskie Warszawa Muzeum Historii Polski Ukraina Wielki Głód hołodomor

Prezydenci RP na uchodźstwie spoczną w Polsce. Co o nich wiemy?

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ponownemu pochówkowi towarzyszyć będzie otwarcie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. To doskonała okazja, by lepiej poznać losy osób, którym zawdzięczamy ciągłość władzy po roku 1939.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Rząd RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski KULTURA historia Polski

Dar Napoleona dla Wincentego Krasińskiego. Zaginiony prezent wrócił do Polski

Unikatowy dar Napoleona dla hrabiego Wincentego Krasińskiego, zaginiony w czasie II wojny światowej i odzyskany w maju br. dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez resort kultury, został przekazany do zbiorów Muzeum Historii Polski. Obiekt będzie kolejnym elementem przygotowanej przez instytucję ekspozycji poświęconej historii naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Muzeum Historii Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Montowski Wincenty Krasiński II wojna światowa historia Polski

Kurator wystawy: Łukaszowcy byli w kontrze do nurtów bardziej awangardowych

- Łukaszowcy to bardziej potoczna nazwa Bractwa św. Łukasza. Wzięła się ona stąd, że św. Łukasz jest patronem artystów malarzy. Studenci i młodzi absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych postanowili nie tracić ze sobą kontaktu, wzajemnie się wspierać i założyli w 1925 roku grupę artystyczną - mówił w "Wybieram Dwójkę" Konrad Pyzel, współkurator wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót".
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Historii Polski Jakub Kukla Dwójka SZTUKA

"Łukaszowcy. Wielki powrót". Wystawa MNW pokazuje obrazy odzyskane po 83 latach

Obrazy Bractwa św. Łukasza i makaty Mieczysława Szymańskiego trafiły na wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zwiedzający mogą oglądać sprowadzone z USA obrazy i makaty, które zdobiły Pawilon Polski podczas Wystawy Międzynarodowej w Nowym Jorku w 1939 roku i pozostały w Stanach Zjednoczonych po wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa historia Polski HISTORIA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Muzeum Historii Polski

Polityka historyczna i miejsce historii w przestrzeni publicznej

Dlaczego polityka historyczna jest tak istotna dla społeczeństwa? Jak przedstawiać historię? Jakie kłopoty, i jakie perspektywy, wiążą się z otwarciem Muzeum Historii Polski? – O działalności instytucji oraz miejscu historii w przestrzeni publicznej, w audycji "Klubu Trójki", mówił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki piotr gontarczyk historia Polski Muzeum Historii Polski Robert Kostro

83. rocznica wybuchu wojny - nadzieja na pokój była do końca

- Były czynniki, które łagodziły niepokoje, chociażby gwarancje brytyjskie, a potem sojusz. To miało bardzo duże znaczenie dla społeczeństwa - mówił w Dwójce Grzegorz Dumała, historyk z Muzeum Historii Polski. W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej, o panującej wówczas atmosferze, przygotowaniach wojska i cywilów.
Zobacz więcej na temat:  1 września Dwójka Paweł Siwek II wojna światowa Muzeum Historii Polski kampania wrześniowa

Wydarzenie Historyczne Roku 2021 - trwa drugi etap konkursu

Zamek Krzyżacki w Szczytnie, "Pod jednym dzwonem" (krakowskie wydarzenie związane z 500-leciem dzwonu Zygmunt), Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku i Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – co mają ze sobą wspólnego? Na każde można oddać swój głos w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku. Polskie Radio objęło konkurs patronatem medialnym.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Muzeum Historii Polski Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) historia Polski konkurs