more_horiz
PR24 Portal
Section05

muzeum

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa dzieła sztuki Jakub Jamrozek Dwójka Jacek Malczewski malarstwo muzeum rzeźba

Darmowy listopad. Rezydencje królewskie z całej Polski zapraszają do siebie

Wielowiekowa siedziba polskich władców, apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego, podmiejski pałac Jana III Sobieskiego, ale nie tylko. W ramach akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" można za darmo zwiedzać zamki i pałace rozsiane po całej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Darmowy listopad zamki w Polsce Zamek Królewski Wawel Malbork wystawa muzeum za darmo podróże po Polsce Wilanów Łazienki Królewskie Wieliczka

Najsłynniejsze samochody kina w jednym miejscu

Hollywood ma wiele gwiazd, także tych motoryzacyjnych. Są takie samochody, które od razu kojarzą się nam z jakimś kultowym filmem. Teraz wszystkie, najsłynniejsze te pojazdy znalazły się w jednym miejscu. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 kino muzeum FILM lata 80 lata 90

"Darmowy listopad". Rezydencje królewskie z bezpłatnym wstępem

Po raz 12. rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. Akcja "Darmowy listopad", organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA muzeum Zamek Królewski Wawel Wilanów

Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jedna z najważniejszych placówek muzealnych za granicą

Centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji - Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Z tą niezwykłą placówką związani byli m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka i Zygmunt Miłkowski.
Zobacz więcej na temat:  Rapperswil muzeum Jakub Domoradzki dzieła sztuki KULTURA historia Polski Polonia Tadeusz Kościuszko Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawa

Dyrektor polskiego muzeum odznaczony przez króla Karola. Piotr Cywiński otrzymał Order Imperium Brytyjskiego

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego. To jedno z wysokich odznaczeń przyznawanych przez Zjednoczone Królestwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA muzeum Auschwitz historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka Wielka Brytania dyplomacja polityka historyczna pamięć król Karol III

Pod gołym niebem: Chorzów

Nasze muzeum jest wsią w mieście. Za naszymi plecami jeżdżą tramwaje, jesteśmy w dużym skupisku ludzkim. Można podjechać na hulajnodze, tramwajem, na rowerze, samochodem, przekroczyć drewnianą bramę i znaleźć się na dawnej wsi. Wsi, którą niektórzy jeszcze pamiętają, a inni już w ogóle nie znają – mówi Paulina Cius-Górska, dyrektor chorzowskiego parku etnograficznego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa wieś muzeum Monika Gigier

Mikołaj Kopernik nieznany. Wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" w Toruniu

O Koperniku w Roku Kopernikowskim nigdy dosyć, bo mamy czym się chwalić. Z dokonaniami naukowca możemy zapoznać się do 12 listopada w ramach wystawy "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Podejmuje ona temat młodzieńczego okresu życia Mikołaja Kopernika, kiedy odbywał podróże do renesansowych Włoch.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Toruń Mikołaj Kopernik muzeum wystawa renesans Ratusz Staromiejski w Toruniu

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego: niezwykła kolekcja w niezwykłym miejscu

O ile Kraków można bez przesady nazwać miastem niezwykłym, to Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego jest bez wątpienia miejscem niezwykłym, nawet jak na to miasto. Zgromadzone i prezentowane w nim zbiory są najcenniejszą kolekcją polskich monet i medali. To prawdziwy skarbiec narodowy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA numizmatyka muzeum Kraków kolekcja II wojna światowa Muzeum Narodowe w Krakowie Tomasz Miara Trójka pieniądze

Wystawa numizmatów w MNK Czapscy w Krakowie. "Tego jeszcze nie było"

- To są bardzo różnego rodzaju obiekty, które budują niezwykłą, fenomenalną opowieść o tym, jak złoto funkcjonowało symbolicznie, a także jako bardzo cenny kruszec od starożytności po XIX wiek - tak dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski zaprasza na wystawę "Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego" w MNW Czapscy.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Dwójka Paweł Siwek złoto wystawa muzeum