more_horiz
PR24 Portal
Section05

muzyczne podróże

Jerzy Kornowicz: najwdzięczniejszym odbiorcą "Warszawskiej Jesieni" są młodzi ludzie

- Młodzi ludzie, którzy nie mają żadnych uprzedzeń i jeszcze nie do końca wiedzą, gdzie jest muzyczna prawda, są najwdzięczniejszym odbiorcą tego, co prezentujemy każdego roku podczas festiwalu "Warszawska Jesień" - mówił w Polskim Radiu Dzieciom dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. Kto jest odbiorcą, do którego najtrudniej trafić i dlaczego ważne sprawy warto konsultować z dziećmi? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Gdzie możemy spotkać muzykę? O muzycznych wydarzeniach z muzyką na żywo 

Najpiękniej przeżywać muzykę wtedy, kiedy jesteśmy częścią większego skupiska ludzi. Słuchanie muzyki podczas koncertu, gdzie możemy śpiewać wspólnie z ulubionym wykonawcą to niezapomniane przeżycie. Ludzie brali udział w takich wydarzeniach już w czasach starożytnych. W Koloseum, które kiedyś znane było jako miejsce chociażby wyścigów rydwanów, starożytni Rzymianie grali także muzykę i to dla 80-tysięcznej widowni! 
Zobacz więcej na temat:  Daria Druzgała piosenki dla dzieci radio dla dzieci muzyczne podróże

Piosenki o ptakach. Czy ptaki mogą dać koncert?

W "Muzycznych podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o ptasich trelach i o piosenkach związanych z ptakami. Czy ptaki mogą dać koncert? Oczywiście! Szczególnie latem możemy usłyszeć, jak śpiewają. Niebawem, wraz z nadejściem jesieni ptaki zaczną odlatywać do cieplejszych krajów i zrobi się ciszej, ale gdy przyjdzie wiosna, ptaki powrócą i znów będą wyśpiewywać swoje trele. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże ptaki Izabela Żukowska

Kompozytorzy włoscy. Poznajemy utwory z Włoch

Początki szeroko pojętej muzyki włoskiej sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego. Istotną rolę we odegrał we Włoszech śpiew jednogłosowy. Muzyka wokalna rozwijała się m. in. poprzez śpiew liturgiczny. Jako że śpiewało się w kościołach, tworzono też utwory towarzyszące licznym obrzędom i mszom, które były ubogacane muzyką. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci radio dla rodziców Włochy Claudio Monteverdi

Muzyka francuska dawniej i obecnie 

W audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom, przenieśliśmy się do europejskiego państwa, które ma wiele do powiedzenia w kontekście muzyki. Słuchając muzyki francuskiej od razu wiemy, skąd ona pochodzi, a to za sprawą cech charakterystycznych, które przybliżyliśmy w audycji. Są one tak związane z Francją, jak chociażby czerwony beret będący elementem stroju wielu Francuzek. 
Zobacz więcej na temat:  Francja muzyczne podróże Muzyka dla dzieci radio dla dzieci

W muzycznym ogrodzie. Piosenki o letniej przyrodzie

Tydzień temu w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom słuchaliśmy piosenek opowiadających o porach roku i zmieniającej się wraz z nimi przyrodzie. Tym razem skupiamy się na wszystkim, co w zielonym ogrodzie. Zaglądamy przy tym do muzyki poważnej, której twórcy często sięgali do odgłosów natury, by dźwiękami malować to, co widzieli wokół siebie. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Muzyka dla dzieci dźwięki Izabela Żukowska

Hiszpania i jej muzyka - audycja dla dzieci

W audycji Muzyczne podróże omówiliśmy muzykę pochodzącą z Hiszpanii, skupiając się na kompozytorach klasycznych, których dzieła świetnie oddają hiszpański klimat, bo wiele jest instrumentów, które kojarzą się z tym miejscem. Jednym z nich jest gitara, która jest wykorzystywana chociażby do grania flamenco, a także kastaniety. W muzyce hiszpańskiej równie ważny jest fortepian. 
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania flamenco MUZYKA piosenki dla dzieci muzyczne podróże Martyna Sojka

Jak Fryderyk Chopin spędzał swoje wakacje?

W audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom wyruszamy w radiową podróż śladami Fryderyka Chopina, który sam odbył przecież niejedną podróż po świecie. Uwielbiał też podróżować po Polsce. W Muzycznych podróżach przyglądamy się nie krajom odległym, a pięknym polskim wsiom i miastom, które mogą pochwalić się tym, że kiedyś przechadzał się po nich Fryderyk Chopin. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna kompozytor muzyczne podróże Daria Druzgała piosenki dla dzieci

Jak wygląda praca aktora dubbingowego? 

Gość audycji Muzyczne podróże wcielił się w wiele postaci ze znanych i lubianych filmów animowanych. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedział m. in. o tym, na czym polega dubbing, czyli podkładanie głosu pod oryginalną wersję filmu, np. animowanego. Chodzi o to by czas mówienia danej kwestii przez aktora dubbingowego był taki sam, jak w oryginalnej wersji.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże dubbing aktorstwo Daria Druzgała radio dla dzieci