more_horiz
PR24 Portal
Section05
muzyka dawna

Festiwal Muzyki Barokowej. Buszta: Alessandro Stradella jest niezmiernie wart poznania

- Stradella podczas swojego życia i działalności zawodowej był jednym z najlepiej opłacanych kompozytorów - dostawał trzykrotnie wyższe stawki niż inni współcześni mu twórcy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 muzykolog Aleksandra Buszta, organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Zamek Królewski KULTURA koncert muzyka klasyczna MUZYKA barok muzyka dawna

Paul Van Nevel: muzyka dawna wychodzi poza schemat

- Zderzenie pomysłów i stylu piętnastego czy szesnastego stulecia z architekturą dziewiętnastego, dwudziestego czy dwudziestego pierwszego wieku potrafi przynieść zaskakujące efekty - mówił podczas koncertu na Festiwalu Actus Humanus Paul Van Nevel, dyrygent, muzykolog i historyk sztuki. Jest on jednym z pionierów badań nad muzyką dawną oraz autorytetem w zakresie historycznych praktyk wykonawczych, a także założycielem zespołu Huelgas Ensemble.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka muzyka dawna Monika Zając

DCz #608 Wizjonerska twórczość Monteverdiego

- "Nieszpory" to było zupełne zuchwalstwo, ale za to został doceniony w Wenecji. Monteverdi tak zachwycił prokuratorów, którzy mogli mu zapewnić stanowisko maestra, że od razu jednogłośnie go przyjęli z bardzo wysoką pensją - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Ewa Obniska, muzykolog, autorka bestsellerowej monografii opisującej życie i twórczość Monteverdiego.
Zobacz więcej na temat:  Claudio Monteverdi Ewa Obniska Dwójka Przemysław Psikuta muzyka dawna

Arte dei Suonatori zaprasza do wielkosobotniej refleksji

- Mam wrażenie, że udało nam się ułożyć specjalny program, który oddaje przeżycia, z jakimi wiąże się Wielki Piątek i Wielka Sobota - gościem "Poranka Dwójki" był Aureliusz Goliński, skrzypek i założyciel orkiestry Arte dei Suonatori. Koncert tego znakomitego zespołu muzyki dawnej usłyszymy w Wielką Sobotę (16.04) podczas "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Arte dei Suonatori Miejscówka z Dwójką Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna muzyka dawna KULTURA

Actus Humanus Resurrectio. Muzyczne oczekiwanie na Wielkanoc

- Podczas tegorocznego Actus Humanus Resurrectio zabrzmią aż cztery opracowania Ciemnych Jutrzni. Od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. A ze Zmartwychwstania będziemy radować się z Akademie für Alte Musik Berlin i muzyką instrumentalną Jana Sebastiana Bacha - zapowiadał w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - największego polskiego festiwalu muzyki dawnej.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus muzyka dawna Filip Berkowicz muzyka klasyczna KULTURA Paweł Siwek Dwójka

15. Festiwal Muzyki Dawnej w Gliwicach. "Czeka nas koncertowy sezon"

- Od dawna w naszych głowach była idea, aby festiwal wyszedł poza miasto Gliwice i pojawiał się również w innych miejscach. Udawało nam się organizować pojedyncze koncerty w Katowicach, natomiast nawiązaliśmy też stałe partnerstwo, dzięki któremu pojawimy się w Cavatina Hall w Bielsku-Białej - mówił w Dwójce Artur Malke, współorganizator gliwickiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "All'improvviso".
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Gliwice Jakub Jamrozek KULTURA

Michał Bąk Quartetto i połączenie muzycznych światów

- Grając barok jako kontrabasista, realizując basso continuo, znajduję dużo zbieżnych cech z jazzem. Takim istotnym połączeniem jest improwizacja - mówił w Dwójce Michał Bąk, muzyk aktywnie działający zarówno na scenie jazzowej, jak i w środowisku muzyki dawnej. Kontrabasista, wraz ze swoim zespołem Michał Bąk Quartetto, 25 marca wystąpi w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Jazz muzyka dawna koncert koncerty w Polskim Radiu
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem