more_horiz
PR24 Portal
Section05

muzyka współczesna

Warszawskie Spotkania Muzyczne - festiwal skoncentrowany geograficznie

- Jest to festiwal skoncentrowany na twórczości współczesnych kompozytorów, którzy mieszkają i działają w Warszawie. To najważniejsza z możliwych definicji, nie ma drugiego takiego festiwalu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Jarosław Siwiński, kompozytor i dyrektor artystyczny 37. Warszawskich Spotkań Muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm muzyka współczesna kompozytor Jakub Kukla Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Dwójka muzyka dawna MUZYKA

Aleksandra Kaca - muzyka poskładana z dźwięków miasta

Bohaterką tego wydania audycji z cyklu "Nowa Polska" była Aleksandra Kaca, która w swoich aktywnościach łączy rozmaite sfery działania w kulturze: jest menadżerką i organizatorką imprez muzycznych, komponuje i wykonuje piosenki, występuje na scenie i tworzy muzykę, w której często sięga po media elektroniczne, łącząc je z instrumentami akustycznymi. 
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Dwójka Ewa Szczecińska

◑ Nocny reportaż: TRIO FIGA | Improwizacja

Ich muzyczna estetyka oscyluje pomiędzy współczesną europejską kameralistyką a improwizacją. Grupa powstała w 2022 roku i zajmuje się spontanicznym tworzeniem muzyki. Odwołuje się i czerpie inspiracje z legendarnej Feminist Improvising Group. To międzynarodowy zespół awangardowego jazzu i muzyki eksperymentalnej założony w Londynie w 1977 roku przez szkocką wokalistkę Maggie Nichols oraz fagocistkę i kompozytorkę Lindsey Cooper. O improwizacji rozmawiamy z Gosią Zagajewską, Pauliną Owczarek, Anną Jędzejewską.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą muzyka współczesna improwizacja KULTURA Warszawa