more_horiz
PR24 Portal
Section05

nagroda Nobla

Józef Rotblat. Z warszawskich Nowolipek po nagrodę Nobla

Przedstawiał się jako Polak z brytyjskim paszportem, ale oficjalnie nie jest uznawany za polskiego noblistę. Był współtwórcą bomby atomowej, ale kiedy zdał sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą ta broń, zaangażował się w ruch zwalczający własny wynalazek. W 1995 roku uhonorowano go za to Pokojową Nagrodą Nobla.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA nagroda Nobla bomba atomowa fizyka Pokojowa Nagroda Nobla

"Przewrót kopernikański" w bankowości. Ekspert tłumaczy, na czym polega odkrycie laureatów ekonomicznego Nobla

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali: Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig. - Dowiedli, że to upadki banków stymulują kryzysy gospodarcze, a nie - jak uważają zwolennicy neoliberalnej ekonomii - instytucje finansowe bankrutują w konsekwencji kryzysów - wskazał prof. Akademii Leona Koźmińskiego Adam Noga.
Zobacz więcej na temat:  Nobel nagroda Nobla ekonomia Europa GOSPODARKA ŚWIAT

Pokojowa Nagroda Nobla dla białoruskiego opozycjonisty. Zarembiuk: Aleś Bialacki to człowiek idei

- Oprócz Bialackiego w więzieniu znajduje się jeszcze sześciu członków "Wiosny". Każdy z nich znał to ryzyko, od 2001 r., gdy zdelegalizowano tę organizację, wiedział, że każdego dnia mogą zapukać do drzwi i aresztować za działalność społeczną - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk (Dom Białoruski w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Aleś Bialacki Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina Białoruś Pokojowa Nagroda Nobla nagroda Nobla Wiesław Molak

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Powstały dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza serwis rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz TEATR historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki spektakl nagroda Nobla

"Pokazali światu represje swoich współobywateli". Joe Biden o laureatach pokojowej nagrody Nobla

Prezydent USA Joe Biden, gratulując laureatom Pokojowej Nagrody Nobla powiedział, że "Aleś Białacki, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich przypominają, że nawet w czasach wojny nie da się zgasić pragnienia godności i praw człowieka". Zauważył, że wszyscy nagrodzeni pokazali światu represje wobec swoich współobywateli.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla pokój Joe Biden Białoruś Rosja Ukraina ŚWIAT Europa