more_horiz
PR24 Portal
Section05

nagroda Nobla

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka

Nie tylko "Oppenheimer". Zobacz "Sen o atomie" - poznaj Józefa Rotblata

Na film "Oppenheimer" ruszyły tłumy. Historia powstania bomby atomowej fascynuje wielu, ale niewielu wie, że jeden z członków zespołu projektu Manhattan rezygnował z pracy przerażony konsekwencjami tego wynalazku. Był to Polak Józef Rotblat, odznaczony pokojowym Noblem fizyk. O nim opowiada dokument "Sen o atomie".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo bomba atomowa film dokumentalny KULTURA FILM nagroda Nobla

Wisława Szymborska - setna rocznica urodzin. W Jedynce wspominaliśmy poetkę [POSŁUCHAJ]

Wisława Szymborska była jedną z najbardziej znanych poetek na świecie, ale silnie strzegła swojej prywatności i niezbyt chętnie zgadzała się na wywiady. Najbliżsi współpracownicy zapamiętali ją jako osobę bardzo skromną. Za swoją poetycką twórczość w 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla. Urodziła się 100 lat temu, dokładnie 2 lipca 1923 roku, w Kórniku. Z tej okazji przez całą niedzielę wspominaliśmy poetkę.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska pisarze i poeci Magda Mikołajczuk nagroda Nobla

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska. Nagroda Nobla i jej "tragedia sztokholmska"

Nagroda Nobla brzmi jak spełnienie największego marzenia, o którym śnią miliony literatów i naukowców na całym świecie. Jednak Wisława Szymborska uważała całkiem inaczej. - Nagle spadła na nią konieczność bycia osobą publiczną, co dla ceniącej spokojne życie poetki było czymś naprawdę trudnym - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Magda Mikołajczuk.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski nagroda Nobla Wisława Szymborska Magda Mikołajczuk

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 100 lat temu urodziła się znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura polska literatura poezja HISTORIA historia Polski

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucano taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

Rosyjski noblista dla BBC: Rosjanie są napromieniowani propagandą promującą broń i wojnę atomową

W wywiadzie dla BBC Dmitrij Muratow, redaktor naczelny opozycyjnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" i laureat pokojowej Nagrody Nobla, powiedział, że "ludzie w Rosji są napromieniowani propagandą państwowych mediów, która teraz promuje broń i wojnę atomową". Dodaje, że wierzy w nowe pokolenie Rosjan, które w dużej mierze sprzeciwia się wojnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie armia siły zbrojne wojna 2023 propaganda nagroda Nobla