more_horiz
PR24 Portal
Section05

Napoleon Bonaparte

Kamieniec. Ruiny pałacu, w którym mieszkał Napoleon

W Kamieńcu na ziemi warmińsko-mazurskiej władca spędził kilka miesięcy. To właśnie tu rozkwitł jego romans z Marią Walewską. – Niestety, ta jedna z najpiękniejszych rezydencji na Warmii i Mazurach została zniszczona w wyniku pożaru w styczniu 1945 roku, kiedy do wsi wkroczyła Armia Radziecka. To jedna z największych strat na obecnych ziemiach polskich – przyznaje Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce Maria Walewska Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte i Aleksander I. Który z nich dawał nadzieje na odzyskanie Polski?

Z kim były związane historyczne nadzieje na odzyskanie Polski? Z Napoleonem Bonaparte, przywódcą rewolucyjnej Francji, czy z Aleksandrem I, carem imperium rosyjskiego w latach 1801-1814? - Rywalizacja Napoleona z Aleksandrem otworzyła pewnego rodzaju przetarg na sprawę polską. W odpowiedzi na Księstwo Warszawskie Aleksander również musiał coś dać Polakom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rosja Francja Napoleon Bonaparte Dorota Truszczak Andrzej Nowak

"Imię jego czterdzieści i cztery", czyli tajemnicze proroctwo Mickiewicza

Kto krył się za zagadkową wizją "męża opatrznościowego", którą Adam Mickiewicz zamieścił w III części "Dziadów"? Trudno się dziwić, że na to pytanie próbuje się odpowiedzieć niemalże już od dwóch wieków – wszak ta poetycka przepowiednia o zbawcy narodu znalazła się w polskim arcydramacie napisanym przez pierwszego z wieszczów.       
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz literatura filozofia Dziady tajemnica chrześcijaństwo Biblia romantyzm Napoleon Bonaparte magazyn 2022/2023

Korsykańskie korzenie Napoleona. Rodzina Bonaparte i kardynał Józef Fesch

Korsyka - górzysta, śródziemnomorska wyspa o surowej roślinności - stała się słynna z powodu rodziny Bonaparte. W Ajaccio, największym z miast, znajduje się dom rodzinny Napoleona i wiele pamiątek z nim związanych. Na Korsyce wychował się także kardynał Józef Fesch, którego ambicje sięgały Watykanu i Lyonu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Napoleon Bonaparte Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Izydor Borowski - adiutant Simóna Bolívara, bohater Persji

Jego burzliwa biografia odzwierciedla czasy, w których przyszło mu żyć. Rozbiory i upadek Rzeczypospolitej, a następnie zawiedzione nadzieje związane z Napoleonem Bonaparte zmusiły go do tułaczki po świecie. Oto historia Polaka, który pomógł Wenezueli uzyskać niepodległość, a szachowi Mohammadowi Kadżarowi zasiąść na perskim tronie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Legiony Polskie rozbiory Polski Napoleon Bonaparte Simón Bolívar powstanie listopadowe Haiti Wenezuela

"Sygnatury Napoleona Bonaparte". Listy Napoleona do Polaków i o Polakach

Korespondencja, listy, rozkazy, odezwy i raporty z podpisem "Bonaparte" lub "Napoleon" czy sygnowane literą "N" eksponowane są w pałacu Pod Blachą w Warszawie w dniach 7 maja - 31 lipca 2022 r. na wystawie "Sygnatury Napoleona Bonaparte". Pokazują one związki Polaków z Napoleonem: żołnierzy, ale także arystokratów, którzy czynili zabiegi dyplomatyczne w sprawie polskiej racji stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Zamek Królewski wystawa Napoleon Bonaparte historia Polski