more_horiz
PR24 Portal
Section05

NATO

Ukraina wejdzie do NATO? Blinken: popieramy politykę otwartych drzwi

W piątek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oznajmił, że USA "pociągną do odpowiedzialności każdą osobę, podmiot i kraj, który politycznie lub gospodarczo wesprze próby aneksji ukraińskiego terytorium przez prezydenta Putina". Dodał, że Ukraina ma pełne prawo, by odbić swoje terytorium.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA NATO Ukraina wojsko wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Antony Blinken Kanada

Ukraina chce szybszej procedury wejścia do NATO. Ireneusz Raś: to odpowiedź na aneksję dokonaną przez Putina

- Jedyną drogą strony ukraińskiej jest pełna integracja ze światem Zachodu. Wiemy też, że oni chcą się znaleźć w Unii Europejskiej. Drugim krokiem jest NATO. Oni zrobili to jako odpowiedź na bezprawie, które Putin dzisiaj zafundował światu - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Polskiej Ireneusz Raś. 
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Raś ŚWIAT Rosja Ukraina NATO Władimir Putin

290 mln dolarów od USA na obronność dla Polski. Zielińska: to sygnał, że jesteśmy pewnym sojusznikiem

- Tak duża pomoc dla Polski to jest sygnał, że nasz kraj, który najbardziej wspiera Ukrainę od samego początku wojny, jest pewnym sojusznikiem - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Zielińska. Stany Zjednoczone w ramach projektu Foreign Military Financing przekażą 290 milionów dolarów na rzecz wsparcia militarnego Polski.  
Zobacz więcej na temat:  polityka Jerzy Jachowicz Elżbieta Zielińska USA Stany Zjednoczone NATO Rosja

Szef MSZ spotkał się z Nancy Pelosi. "Wyraziła podziw dla naszej stanowczości ws. agresji na Ukrainę"

- Nancy Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość, jaką okazuje wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę; mówiliśmy sporo o Ukrainie i scenariuszach, które będą wynikać z tej wojny - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w czwartek w Waszyngtonie po spotkaniu z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone wojsko wojna na Ukrainie wojna 2022 POLSKA USA Zbigniew Rau NATO

Gen. Dariusz Wroński: Władimir Putin stawia wszystko na jedną kartę

- Fakt, że Władimir Putin stawia wszystko na jedną kartę, jest już banałem. Ten szantaż energetyczny, który jest realizowany przez Rosję, wskazuje, że jest ona zdecydowana walczyć za wszelką cenę i z pomocą wszystkich dostępnych sił i środków wywierać naciski na zarówno na rządzących, jak i na całe społeczeństwo europejskie - powiedział w Polskim Radiu 24 generał brygady pilot Dariusz Wroński (dowódca 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konflikty międzynarodowe NATO ŚWIAT Europa Rosja Moskwa Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Oświadczenie NATO po awariach Nord Stream. "Każdy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z reakcją"

NATO ostrzega przed atakiem na jakąkolwiek infrastrukturę krytyczną sojuszników - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej. To reakcja krajów członkowskich Sojuszu na uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 na międzynarodowych wodach na Bałtyku. O szczegółach Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Morze Bałtyckie Nord Stream NATO Beata Płomecka

"Wykazali się poświeceniem i umiłowaniem wolności". Premier Morawiecki wśród uhonorowanych nagrodą CEPA

Waszyngtoński ośrodek analityczny Center For European Policy Analisys wręczył swoje doroczne nagrody dla przywódców transatlantyckich. W tym roku otrzymali je premier Polski Mateusz Morawiecki oraz szefowie rządów państw bałtyckich: Ingrida Simonyte (Litwa), Krisjanis Karins (Łotwa) i Kaja Kallas (Estonia). Więcej w relacji Marka Wałkuskiego, korespondenta Polskiego Radia z Waszyngtonu.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Ukraina Europa Estonia Litwa Łotwa NATO Ameryka Mateusz Morawiecki