more_horiz
PR24 Portal
Section05

NBP

ART. SPONSOROWANY Ceny już nie rosną. Inflacja będzie dynamicznie spadała w kolejnych miesiącach

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek inflacji we wrześniu. Według urzędu inflacja spadła do 8,2 proc. z 10,1 proc. w sierpniu, zaś w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,4 proc. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku inflacja spadnie co najmniej do poziomu 6-7 proc. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny NBP ceny żywności ceny paliw gus inflacja

Inflacja w Polsce. "Jej spadek jest pozytywnym sygnałem, będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji"

- We wrześniu br. tempo wzrostu cen jest po raz pierwszy od lutego 2022 r. jednocyfrowe - komentuje piątkowe dane GUS o inflacji we wrześniu analityk z zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym Sebastian Sajnóg. Zdaniem ekspertów spadek inflacji jest pozytywnym sygnałem i będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności społeczeństwo gus NBP żywność vat

Sasin: skończyła się groza inflacji; inflacja będzie spadać dalej

Skończyła się groza inflacji, udało nam się tę inflację skutecznie zdusić, będzie spadać dalej - powiedział w piątek w Zambrowie (Podlaskie) szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, który jest liderem podlaskiej listy PiS w wyborach do Sejmu. Pod hasłem "tour the podlaskie" w piątek do wieczora - ruszając z Zambrowa - ma odwiedzić też Kołaki Kościelne, Czyżew, Wyszki, Bielsk Podlaski, Supraśl i Białystok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin NBP Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe

Eksperci: postawy konsumentów zależą nie tylko od inflacji, ale uspokojenia sytuacji politycznej

Wielu naszych rodaków podejmując decyzje konsumenckie bierze pod uwagę możliwość, ż wybory 15 października niczego nie rozstrzygną, bo będzie duży problem z utworzeniem nowego rządu lub będzie w tej sprawie wiosenna dogrywka - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": mecenas Paweł Pelc i Marek Kłoczko prezes KIG w PR24. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyty walutowe kredyt mieszkaniowy banki stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej fed NBP

NBP oszacował wartość nieruchomości w Polsce. "Efekty budownictwa mieszkaniowego osiągnęły rekordowy poziom"

Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2022 r. wyniosła ok. 6,5 bln zł, wobec 5,8 bln zł na koniec 2021 r. - poinformował Narodowy Bank Polski. Dodano, że "efekty budownictwa mieszkaniowego mierzone liczbą mieszkań przekazanych do eksploatacji w 2022 r. w Polsce osiągnęły rekordowy poziom".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny NBP nieruchomości mieszkania

Prof. Grażyna Ancyparowicz: płaca minimalna powinna rosnąć, ale jej wzrosty są zbyt szybkie

Patrząc na minione 5 miesięcy w zasadzie nie mamy już inflacji ale zawsze tak jest, że podwyższone ceny utrzymują się tym samym poziomie. Aby dalej inflację obniżać, musi wzrosnąć konsumpcja, bo z inwestycjami nie jest źle. Aby rosła konsumpcja, musimy mieć większe dochody. Metodą na to jest m.in. wzrost płacy minimalnej, ale w mojej opinii, jest on zbyt szybki. Prowadzi do nadmiernego spłaszczenia wynagrodzeń powodując, że specjaliści, ludzie z większym doświadczeniem zarabiają niemal tyle, ile ci dopiero rozpoczynający pracę - mówiła audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wynagrodzenia NBP fitch pkb