more_horiz
PR24 Portal
Section05

NBP

Eksperci: złoty jest coraz słabszy, ale paniczna ucieczka od złotego to pomysł ryzykowny

Dolar jest coraz droższy. Podobnie frak szwajcarski. Nie oznacza to jednak, że złoty jest jakość szczególnie słaby i należy uciekać z pieniędzmi w obce waluty. Kluczowa jest dla nas relacja euro-dolar, a ta powinna wkrótce dojść do parytetu: jedno euro za jednego dolara. Istotne będzie to, czy kurek z rosyjskim gazem zostanie na zimę zakręcony. To oznaczałoby bowiem recesję w wielu państwach Europy, a także słabość ich walut, złotego również - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA waluty NBP inflacja wojna na Ukrainie

Eksperci: jesteśmy na płaskowyżu inflacji, a początek roku to najprawdopodobniej jej kolejny wzrost

Musimy przygotować się na to, że inflacja na obecnym poziomie będzie utrzymywała się jeszcze kilka miesięcy, a na początku 2023 roku jeszcze wzrośnie do poziomu nawet 20 procent. Najważniejsze jest, aby nie wprowadzać chaosu w gospodarce. Działania rządu powinny być jednoznaczne, a NBP wyważone pomiędzy walką z inflacją, a dbaniem o gospodarkę - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja tarcza antyinflacyjna Rada Polityki Pieniężnej NBP Unia Europejska wojna na Ukrainie

Eksperci: stopy procentowe mają wygaszać inflację, ale trzeba też stabilizować słabnącą gospodarkę

Największymi wyzwaniami dla naszego Banku Centralnego jest stabilizowanie sytuacji gospodarczej przy jednoczesnym wygaszaniu inflacji. Prawdopodobnie zatem stopy będą jeszcze podwyższane ale nieznacznie i niezbyt dynamicznie. Ich efekt będzie bowiem widoczny dopiero za kilka kwartałów, a wtedy gospodarka może być w gorszej sytuacji niż dziś - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich i Marek Zuber (Akademia WSB).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe

Ekspert z SGH: decyzja RPP była oczekiwana, a z wysoką inflacją zmagają się nawet kraje ze strefy euro

- Decyzja RPP była oczekiwana przez rynek. Ta wielkość podwyżki jest próbą reakcji na inflację, która chroni społeczeństwo, bo podwyżki wpływają na koszt obsługi zadłużenia. Szkoda, że te decyzje nie przekładają się szybko na oprocentowanie depozytów bankowych - powiedział Artur Bartoszewicz z SGH w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Polskie Radio i Polskie Radio 24 mają tytuł Głównego Partnera Radiowego XXXI Forum Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe NBP kredyt hipoteczny lokata terminowa