more_horiz
PR24 Portal
Section05

Nepal

Najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Nepalu od 30 lat. Zginęło kilkadziesiąt osób

Liczba ofiar katastrofy samolotu pasażerskiego, który w niedzielę rozbił się w Nepalu koło miasta Pokhara wzrosła do 68 - podała nepalska agencja lotnictwa. Wśród 72 osób na pokładzie byli cudzoziemcy - podał rzecznik nepalskiej armii Krishna Bhandari. To największa katastrofa lotnicza w Nepalu od 30 lat - podaje agencja AP.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT lotnictwo Nepal katastrofa samolotu katastrofa lotnicza Azja

Premiera Witkowscy. Skaczą, wspinają się i pomagają [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Katarzyna Witkowska od kilkunastu lat jest skoczkiem spadochronowym i instruktorem. Uczestniczyła w biciu rekordu Polski przez formację spadochronową Stratosfera. Jej partner – Tomasz Witkowski również skacze ze spadochronem i prowadzi szkolenia, a także jest ratownikiem TOPR oraz dyrektorem Aeroklubu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska nurkowanie STYL ŻYCIA Nepal góry wspinaczka Tatry skoki spadochronowe

Szerpowie - ważni towarzysze wspinaczki i zdobywcy. Co o nich wiemy?

Szerpowie towarzyszą kolejnym wyprawom w drodze na szczyt i dźwigają ich bagaże. Gdyby nie oni, wielu wspinaczy nie zdobyłoby najwyższej góry świata - Mount Everestu. - Szerpowie mają niesamowite predyspozycje do tego, żeby te góry zdobywać i dumnie o nich mówić - podkreśla himalaistka Miłka Raulin. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wspinaczka Mount Everest góry Himalaje Nepal Piotr Firan Weronika Puszkar

Kierunek Nepal

Niedawno minęła pierwsza rocznica bardzo ważnego wydarzenia w historii nepalskiego himalaizmu – 16 stycznia 2021 roku wyprawa kierowana przez Nirmala Purję, jako pierwsza w historii zdobyła zimą najwyższy szczyt Karakorum, czyli K2. Z tej okazji w piątkowych Źródłach przenosimy się do Nepalu – kraju, którego tradycja muzyczna nadal jest w Polsce mało znana. Przed nami współczesne i dawne nagrania z tamtych stron, a także płyty winylowe z muzyką nepalską, które na przełomie lat 70. i 80. wydano… w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Nepal Himalaje wspinaczka

Po zakupy tylko rano, poza tym nie wolno wyjść z domu. Nepal wprowadza najostrzejszy lockdown świata

Od piątku w dolinie Katmandu obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, nawet na spacer, a sklepy spożywcze będą zamykane o godz. 9 rano. Najbiedniejszym, którzy stracili pracę, kończą się zapasy żywności, a władze mówią wprost: nie mamy innych narzędzi, brakuje szczepionek, lekarzy i sprzętu do walki z pandemią COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Nepal COVID-19 koronawirus pandemia epidemia