more_horiz
PR24 Portal
Section05

Niderlandy

Herman Han - mistrz wizualnej perswazji - na Zamku Królewskim w Warszawie

- Prezentujemy cykl alegorii. Zachował się częściowo, ale pierwotnie obejmował dziewięć obrazów wzorowanych pośrednio na tzw. wozach alegorycznych, które przygotowano w Antwerpii w 1571 roku - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" dr Jacek Żukowski z Zamku Królewskiego w Warszawie, kurator wystawy "Zmienność Fortuny. Alegorie Hermana Hana".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa malarstwo Dwójka Jakub Kukla Niderlandy

Niderlandzki mistrz w Krakowie. Wystawa dzieł Jacoba Mertensa

Obrazy sakralne, malowane na przełomie XVI i XVII wieku, z widocznym wpływem stylu niderlandzkiego zdobią krakowskie kościoły. W Zamku Królewskim na Wawelu możemy obecnie oglądać wystawę dzieł pod tytułem "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600" z trudno dostępnych kolekcji i zbiorów. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wawel Kraków malarstwo Niderlandy wystawa

Najpiękniejszy kalendarz średniowiecza. "Godzinki księcia de Berry" jak podróż w czasie

Menu na noworocznej uczcie sprzed 600 lat. Najstarsze przedstawienie zimy w malarstwie europejskim. Sceny dawnych zaręczyn czy koszenia siana pod murami Paryża. To i znacznie więcej można zobaczyć na mieniących się kolorami miniaturach 12 miesięcy zamieszczonych w bezcennym manuskrypcie z początku XV w.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze SZTUKA Francja kalendarz malarstwo Niderlandy tradycja magazyn 2022/2023 HISTORIA

Johan Huizinga. Poważne zabawy i "Jesień średniowiecza"

Należał do uczonych, który potrafili łączyć wielką wiedzę z umiejętnością jej porywającego przekazania. Przedstawił swoją słynną wizję schyłku średniowiecza, w zabawie widział źródło kultury. Johan Huizinga, holenderski historyk i eseista, był również człowiekiem prawym i odważnym, co udowodnił w czasach II wojny.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze renesans Francja Holandia Niderlandy HISTORIA literatura malarstwo filozofia

Król Niderlandów zlecił badanie związków holenderskiej monarchii z kolonializmem

Król Niderlandów Wilhelm-Aleksander zlecił przeprowadzenie niezależnych badań na temat roli rodziny królewskiej w kolonialnej przeszłości Holandii - poinformowały we wtorek służby informacyjne rządu holenderskiego (RVD). Chodzi głównie o związki z handlem niewolnikami prowadzonym przez Holenderską Kompanię Zachodnioindyjską.
Zobacz więcej na temat:  Holandia HISTORIA Niderlandy Ameryka Południowa

Niderlandy wesprą wschodnią flankę NATO. Przekazały też Ukrainie sprzęt i uzbrojenie

Francja chce stworzyć nową misję wojskową w Rumunii wraz z Holandią, aby lepiej chronić południowo-wschodnią flankę NATO przed możliwą agresją Rosji. Paryż postrzega Holandię jako "strategicznego partnera", powiedział szef francuskich sił brojnych generał Thierry Burkhard w wywiadzie dla dziennika "NRC".  Z kolei rząd Holandii podjął w ubiegły piątek decyzję, iż zaopatrzy siły zbrojne Ukrainy m.in. w karabiny snajperskie z amunicją, hełmy, kamizelki kuloodporne, radary i detektory do wykrywania min lądowych oraz morskich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Niderlandy Francja NATO

"Skuty w kajdanki w miejscu pracy". Podejrzany o zabójstwo partnerki próbował ukryć się za granicą

Policjanci zatrzymali w Niderlandach 53-letniego Mirosława Dz., podejrzanego o zabójstwo swojej partnerki pod koniec 2021 r. - Do ujęcia mężczyzny doszło dzięki działaniom dolnośląskiej policji i europejskiej sieci współpracy policyjnej ENFAST - wskazał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja zabójstwo Niderlandy

"Nie tylko Bruegel i Rubens". Dzieła niderlandzkich mistrzów na Wawelu

- Jeżeli chodzi o niderlandzkie malarstwo XVI wieku to oczywiście nasuwa się skojarzenie z Bruegelem, XVII wiek to Rubens. Ale wtedy działa cała rzesza artystów, w cechu w Antwerpii zrzeszonych było 300 malarzy, co podobno dwukrotnie przekraczało liczbę piekarzy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy "Nie tylko Bruegel i Rubens".
Zobacz więcej na temat:  Wawel Niderlandy Jakub Kukla Dwójka malarstwo