more_horiz
PR24 Portal
Section05

Niemcy

Reparacje wojenne. "Welt": chowanie się za paragrafami jest słabe. Berlin nie powinien unikać debaty

Niemieckie media komentują polskie żądania ws. reparacji wojennych. "Berlin nie musi płacić, lecz nie powinien unikać debaty, ponieważ cyniczne jest przyznanie się do odpowiedzialności po to, by oświadczyć, że nie wynikają z niej żadne konsekwencje" - ocenił Philipp Fritz w komentarzu na łamach dziennika "Welt".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT reparacje wojenne II wojna światowa Europa Niemcy

Była kanclerz Niemiec znów zaskakuje. Angela Merkel chce pokoju w Europie z uwzględnieniem Rosji

Jak piszą niemieckie media, drugi raz w tym tygodniu była kanclerz Angela Merkel wywołała poruszenie swoją wypowiedzią o Rosji. W czwartek podczas uroczystości z okazji 1100 rocznicy powstania miasta Goslar powiedziała, że w dłuższej perspektywie należy pracować nad ogólnoeuropejską architekturą bezpieczeństwa obejmującą również Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja ŚWIAT Angela Merkel Niemiecka Republika Federalna Europa

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji. Padły istotne dla sprawy terminy

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że w jego ocenie skierowanie noty dyplomatycznej do Niemiec ws. reparacji to "kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch". Jak dodał," za notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy PiS Prawo i Sprawiedliwość Krzysztof Sobolewski nazizm

Uszkodzenie Nord Stream. Niemieccy śledczy wskazują na bomby o bardzo dużej sile wybuchu

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu. W szacunkach uwzględniono również sygnały sejsmiczne zarejestrowane przez różne stacje pomiarowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Morze Bałtyckie Nord Stream Nord Stream 2

"Szpiegują, sabotują a nawet mordują". Niemiecki "Spiegel" o rosyjskich agentach na Zachodzie

Jak szacuje portal niemieckiego tygodnika "Spiegel", na Zachodzie żyją "dziesiątki tysięcy osób", pracujących dla rosyjskich służb wywiadowczych FSB, SWR czy wojskowego GRU. Rosyjscy agenci od lat atakują Zachód - szpiegują polityków, infiltrują ich systemy komputerowe, sabotują, a nawet dopuszczają się zabójstw osób, uznanych za wrogów Moskwy. Niemcy bardzo późno dostrzegły to niebezpieczeństwo - analizuje "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Rosja szpieg sabotaż dyplomacja

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji. Sekretarz generalny PiS podał terminy

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że w jego ocenie skierowanie noty dyplomatycznej do Niemiec ws. reparacji to "kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch". Jak dodał," za notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy PiS Prawo i Sprawiedliwość Krzysztof Sobolewski nazizm

Badania wskazują na spadek wiarygodności Niemiec. Powodem postawa wobec wojny na Ukrainie

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez sondażownię Kantar Public i niemiecki think tank Marshall Fund wśród 14 krajów świata, Niemcy są państwem znacznie mniej wiarygodnym niż jeszcze rok temu. Zmiana postrzegania kraju dotyczy szczególnie ankietowanych z Polski, Turcji i Stanów Zjednoczonych. Główną tego przyczyną jest najprawdopodobniej postawa rządu w Berlinie wobec wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa serwis wschodni Ukraina wojna 2022 Niemcy sondaż