more_horiz
PR24 Portal
Section05

niepełnosprawność

Świadczenie wspierające przegłosowane w Sejmie. Wdówik: dajemy godność i podmiotowość niepełnosprawnym

Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu wspierającym. - Wreszcie odczarowujemy funkcję opiekuna i dajemy osobom z niepełnosprawnościami godność i podmiotowość - powiedział wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, komentując decyzję posłów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność pomoc

Poland Business Run: największa biegowa impreza charytatywna w Polsce

12. edycja Poland Business Run, największej biegowej imprezy charytatywnej w Polsce, odbędzie się 3 września. By wziąć w nim udział, wystarczy zebrać 5-osobową drużynę spośród kolegów z pracy lub grona znajomych, zapisać się online i uiścić opłatę startową. Bieg odbędzie się w dwóch formułach: na miejscu w Krakowie bądź wirtualnej z aplikacją i kolejny raz zapewni wsparcie osobom z niepełnosprawnością ruchową, po amputacji i po mastektomii.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA bieganie pomoc niepełnosprawność Krzysztof Łoniewski Trójka

Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami?

Przewidywana luka zatrudnienia w Polsce do 2025 roku to 1,5 miliona. Już teraz około 1 milion osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym znajduje się poza rynkiem pracy. Partnerstwo i napędzanie zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami to priorytet Fundacji Aktywizacja. Celem jest ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność praca niepełnosprawni radio dla rodziców Marcin Perfuński DAB+

Życie z chorobą. Trudna codzienność i drobne radości

– Ranki są trudne w przypadku mojej choroby, mięśnie są sztywniejsze, trzeba się rozruszać, to troszeczkę trwa. Uwielbiam przyrodę. Przeprowadziłem się do domku z ogródkiem, więc mogę, mimo moich ograniczonych możliwości poruszania się obserwować ptaki, kwiaty, pszczoły, motyle i to mi sprawia radość – podkreśla Wojciech Mikołuszko, popularyzator nauki, cierpiący na stwardnienie rozsiane. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk niepełnosprawność niepełnosprawni zdrowie choroba medycyna stwardnienie rozsiane

"Postępność" - projekt badawczy dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Czym jest "postępność"? To połączenie postępu i dostępności, ale to także propozycja dla osób z niepełnosprawnością wzroku. To realizowany przez fundację "Widzimy Inaczej" projekt badawczy, który ma na celu wzrost czynnego uczestnictwa w kulturze i sporcie oraz aktywizację osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Urban społeczeństwo niepełnosprawność niewidomi

Czego możemy się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnością?

O tym, czego nauczył ją syn z zespołem Downa oraz o misji, której podjęła się bez ostrzeżenia przygotowania i wsparcia Agata Komorowska napisała w książce "Przez Ciebie, synu". Jest to prawdziwa historia widziana oczami autorki, która opisuje intymną, szczerą, pewną wzruszenia, poruszenia, trudu i bólu relację. Osoby, które przeczytały tę książkę mówią, że jest ona jak rozmowa z przyjaciółką, która przeszła przez to samo. Właśnie takiej rozmowy Agacie brakowało niedługo po tym, jak usłyszała diagnozę.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność zdrowie dziecka radio dla rodziców zespół downa

Ruszył nabór wniosków do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Chodzi o ułatwienia dla niepełnosprawnych

Od dzisiaj można składać wnioski do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Celem jest likwidacja barier architektonicznych i umożliwienie osobom ze szczególnymi potrzebami pełnego korzystania z takich miejsc, jak na przykład place zabaw dla dzieci, kościoły czy gabinety ginekologiczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura niepełnosprawni architektura niepełnosprawność samorząd

Pięć lat programu "Dostępność Plus". Wiceminister Wdówik: najważniejsza jest zmiana mentalna

- Program "Dostępność Plus" rozpoczął proces  upodmiotowienia osób niepełnoprawnych, pokazywania, że są obywatelami. Daliśmy im też narzędzie do składania skarg na instytucje, które nie realizują dostępności. Jesteśmy liderem pod tym względem w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik. 
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność społeczeństwo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej POLSKA

Program Dostępność Plus. Ile obiektów przebudowano na potrzeby niepełnosprawnych?

Program Dostępność Plus, który koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ma już pięć lat. Z tej okazji w siedzibie resortu odbywa się dwudniowa międzynarodowa konferencja ekspercka. Spotkanie podsumowujące efekty działania programu otworzyli minister Grzegorz Puda oraz wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fundusze unijne niepełnosprawni niepełnosprawność architektura Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej