more_horiz
PR24 Portal
Section05

nieruchomości

ANALIZA Spowolnienie w budownictwie, a ceny mieszkań. Relacja nie jest oczywista

Przez większość miesięcy od stycznia 2022 r. liczba rozpoczynanych mieszkaniowych projektów budowlanych była mniejsza niż w analogicznych miesiącach 2021 r. Najbardziej znaczący spadek odnotowano w sierpniu, w którym liczba rozpoczętych projektów budowlanych była niemal o połowę (46 proc.) niższa niż w sierpniu 2021 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel POLSKA budownictwo nieruchomości

Wynajem od inwestorów instytucjonalnych to margines. Ekspert: w odniesieniu do całego rynku - ok. 2 proc.

W największych aglomeracjach w rękach inwestorów instytucjonalnych jest nieco ponad 9 tys. mieszkań na wynajem, czego prawie połowa w stolicy - oceniają rynkowi eksperci. Sektor PRS (ang. Private Rented Sector) to najem od inwestorów instytucjonalnych, w których rękach jest cały budynek lub jego część. Właściciel wynajmuje mieszkania sam lub poprzez wyspecjalizowany podmiot.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości mieszkania mieszkania na wynajem inwestycje budownictwo deweloper

Lasy Państwowe przejęły dzierżawiony przez Rosjan ośrodek w Skubiance. "Jest całkowicie zdewastowany"

- Ośrodek dzierżawiony przez ambasadę rosyjską nad Zalewem Zegrzyńskim w miejscowości Skubianka został przejęty przez Lasy Państwowe - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. W kwietniu nadleśnictwo Jabłonna wypowiedziało Rosjanom dzierżawę terenu w związku z nieuiszczaniem czynszu. Ambasada mimo wielokrotnych wezwań nie chciała wydać nieruchomości. Ośrodek jest całkowicie zdewastowany.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Lasy Państwowe Rosja nieruchomości

ANALIZA Sytuacja na rynku mieszkaniowym. Czy dalej opłaca się inwestować w nieruchomości?

Rosnące koszty kredytów hipotecznych są jednym z największych czynników ograniczających popyt na rynku mieszkaniowym. Podczas gdy ceny domów i mieszkań szybko rosły przez ostatnie lata, koszty materiałów, pracy i mniejsza dostępność kredytu spowodowały spadek popytu na nieruchomości. Czy kupowanie mieszkań dalej jest dobrą inwestycją?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel POLSKA budownictwo nieruchomości

Prezydent Wrocławia kupił dom z basenem za ponad 1,5 mln zł. Zaskakujące ustalenia dot. transakcji i sprzedającego

Ponad 1,5 mln zł miał zapłacić za zabytkowy dom prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Polityk nabył nieruchomość na ekskluzywnym osiedlu Sępolno. "Mieszkanie tam jest marzeniem wielu wrocławian", pisze "Super Express". Poprzednim właścicielem był prezes dotowanego przez miasto klubu Sparta Wrocław.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław dolnośląskie POLSKA oświadczenie majątkowe nieruchomości regiony

Nowy pomysł na tańsze mieszkania. Rząd wprowadza kooperatywę mieszkaniową

Rząd przyjął projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych, którego celem jest upowszechnienie tej formy realizacji inwestycji mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. Kooperatywa mieszkaniowa pozwala znacznie ograniczyć koszty powstania budynku mieszkalnego. 
Zobacz więcej na temat:  nieruchomości mieszkania infrastruktura społeczeństwo kredyt hipoteczny Ministerstwo Rozwoju budowa Aleksander Ziemiańczyk