more_horiz
PR24 Portal
Section05

nieruchomości

Odśnieżanie chodników. Czy zawsze jest to obowiązek miasta?

Zima to obciążenie dla służb miejskich i dodatkowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości. Dla osób zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi to również ryzykowny okres, bo wypadki na zarządzanym terenie spowodowane nieuprzątnięciem śniegu czy lodu mogą ich bardzo dużo kosztować. Jakie są obowiązki właściciela nieruchomości zimą, kto odpowiada za odśnieżanie chodników w mieście i na wsi? Co grozi za niedopełnienie swoich powinności?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bezpieczeństwo zima śnieg drogi chodnik odśnieżanie dom mandat nieruchomości straż miejska

Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja weryfikacyjna wydała decyzje dot. trzech nieruchomości

Komisja weryfikacyjna do spraw warszawskiej reprywatyzacji stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy w sprawie nieruchomości przy ul. Francuskiej 30 i ul. Bema 4 (obecnie Al. Bohaterów Września 4), a także częściową nieważność decyzji prezydenta w sprawie nieruchomości przy dawnej ul. Marszałkowskiej 141.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA nieruchomości Komisja Weryfikacyjna Warszawa regiony mazowieckie reprywatyzacja

Sukces programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Liczba kredytów wzrosła o ponad 232 procent

Wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych przez banki i SKOK-i we wrześniu tego roku wzrosła w stosunku do września 2022 roku o 232,7 proc. do 7,17 mld zł - poinformowało w środę Biuro Informacji Kredytowej (BIK). To efekt wzrostu zdolności kredytowej, spadku inflacji, podwyżek płac oraz programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo nieruchomości mieszkania banki BIK kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy

Eksperci: złe oceny stanu budżetu to sygnał ograniczeń w realizacji kampanijnych obietnic

Stan zadłużenia państwa nie jest tragiczny, jak to próbuje się dziś przedstawiać, a o realizacji budżetu trzeba bazować na liczbach, nie opiniach. Przy zmianie rządu takie dyskusje zwykle są i raczej mają na celu pokazanie wyborcom, że nie da się zrealizować wszystkich złożonych w kampanii obietnic - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK inwestycje zagraniczne mieszkania kwota wolna od podatku podatek nieruchomości

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty - reportaż "Miejsce do życia" [POSŁUCHAJ]

Wielka płyta była bardzo rozpowszechniona w polskim budownictwie od lat 60. do początku lat 90. Do dziś mieszkania w blokach z wielkiej płyty cieszą się popularnością ze względu na to, że często na niewielkim metrażu mamy wiele pokoi, w okolicy są punkty usługowe, przedszkola i szkoły, a samo osiedle jest dobrze skomunikowane z resztą miasta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Joanna Bogusławska mieszkanie nieruchomości

"Żądza pieniądza". Jak działają sprawcy lichwy mieszkaniowej? [POSŁUCHAJ]

Reportaż o procederze lichwy mieszkaniowej, utraconych nieruchomościach i zaangażowanych w te oszustwa urzędnikach państwowych - notariuszach. – To opowieść o ludzkich kłopotach i naiwności i tych, którzy z niej żyją. Opowieść o łatwowierności i żądzy pieniądza – mówił, zapraszając na audycję, jej autor Adam Bogoryja-Zakrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca pożyczka nieruchomości oszustwa oszustwo

Ceny nieruchomości 2023. „Na tę chwilę rynek mamy korzystny”

Ceny mieszkań mamy niższe w porównaniu do rynków europejskich, chociaż one bardzo mocno pną się do góry. Przykładowo, budowa domu w ciągu ostatnich pięciu lat zdrożała o 76 procent. Jeżeli ktoś zastanawia się nad powrotem to lepiej żeby to zrobił niebawem. Na tę chwilę rynek mamy korzystny – mówi Artur Krawiec, Polak z doświadczeniem emigracyjnym, właściciel agencji nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Mieszkanie Plus mieszkanie dla młodych mieszkanie nieruchomości kredyt mieszkaniowy Małgorzata Frydrych

NBP oszacował wartość nieruchomości w Polsce. "Efekty budownictwa mieszkaniowego osiągnęły rekordowy poziom"

Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2022 r. wyniosła ok. 6,5 bln zł, wobec 5,8 bln zł na koniec 2021 r. - poinformował Narodowy Bank Polski. Dodano, że "efekty budownictwa mieszkaniowego mierzone liczbą mieszkań przekazanych do eksploatacji w 2022 r. w Polsce osiągnęły rekordowy poziom".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny NBP nieruchomości mieszkania

Anna Dumańska o przeprowadzce z Wielkiej Brytanii do Sandomierza

Po 17 latach na emigracji nie planowaliśmy powrotu do Polski. Czasem pojawiała się w rozmowach możliwość przeniesienia się w cieplejsze regiony Europy ale sprawy tak się poukładały, że pojawiła się i taka opcja, powrotu do kraju. Na początku nieśmiała, zaczęła nabierać realnych kształtów i ram czasowych. Zaczęliśmy przeglądać oferty nieruchomości w Polsce. Miałam bardzo konkretne oczekiwania odnośnie domu, ziemi. I kiedy traciliśmy już nadzieję, że uda się znaleźć coś konkretnego i w granicach naszych zasobów finansowych, wyświetlił się mi w internecie ten właściwy dom. On nas znalazł – wspomina powrót z Wielkiej Brytanii Anna Dumańska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa ekonomia rolnictwo praca rynek pracy Sandomierz Wielka Brytania nieruchomości Małgorzata Frydrych

Ceny mieszkań w powiatach turystycznych szybują. Można znaleźć jednak też perełki

Ceny mieszkań czy apartamentów w miejscowościach turystycznych sięgają 16 tys. PLN za 1 m kw. Najdroższe nieruchomości są w Tatrach oraz w województwie zachodniopomorskim. Za dom w Zakopanem trzeba zapłacić o 0,5 mln PLN więcej niż w Warszawie. Na tym tle Mazury, Beskidy czy Bieszczady wciąż są tanią alternatywą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA nieruchomości mieszkania na wynajem mieszkania

Komunikat komisji weryfikacyjnej ws. warszawskich nieruchomości. Sprawdź szczegóły

Komisja Weryfikacyjna wydała decyzję ws. dotyczącej nieruchomości przy ul. Kolskiej 2/4 w Warszawie, na mocy której stwierdziła nieważność decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z 27 sierpnia 2015 r., zmienionej decyzją Prezydenta m.st. Warszawy z 20 listopada 2015 r., w całości. Komisja dostrzegła, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa, ponieważ skierowana została do osoby, która nie żyła w dacie jej wydania.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa prezydent POLSKA nieruchomości budownictwo reprywatyzacja

Program "Przyjazne osiedle". Wiceminister rozwoju: kwota, którą szacujemy w pierwszym roku, to 5 mld zł

- Ułatwienia i dostępność dla mieszkańców. To są konkrety, z którymi do nich wychodzimy - mówiła w audycji "W samo południe" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, odnosząc się do polityki mieszkaniowej rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Henryk Szrubarz polityka kampania wyborcza budownictwo mieszkania nieruchomości mieszkanie dla młodych rząd Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Rozwoju

TYLKO U NAS "Przyjazne osiedle". Zapytaliśmy mieszkańców blokowisk o program PiS. "Remonty są potrzebne"

- Oczywiście, że są potrzebne remonty. Najbardziej są potrzebne windy, bo to jest osiedle emerytów. Piwnice, klatki schodowe - to wszystko powinno być odnowione - mówiła w rozmowie z reporterem Informacyjnej Agencji Radiowej mieszkanka jednego z blokowisk w Tomaszowie Mazowieckim. W tym mieście, podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zaprezentował szczegóły programu "Przyjazne Osiedle".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mieszkanie infrastruktura mieszkania nieruchomości Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo