more_horiz
PR24 Portal
Section05

Nobel

"Przewrót kopernikański" w bankowości. Ekspert tłumaczy, na czym polega odkrycie laureatów ekonomicznego Nobla

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali: Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig. - Dowiedli, że to upadki banków stymulują kryzysy gospodarcze, a nie - jak uważają zwolennicy neoliberalnej ekonomii - instytucje finansowe bankrutują w konsekwencji kryzysów - wskazał prof. Akademii Leona Koźmińskiego Adam Noga.
Zobacz więcej na temat:  Nobel nagroda Nobla ekonomia Europa GOSPODARKA ŚWIAT

Nobel 2022 w dziedzinie fizyki. "Udowodnili, że świat kwantowy rządzi się innymi prawami"

Francuz Alain Aspect, Amerykanin John F. Clauser i Austriak Anton Zeilinger zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Naukowcy otrzymali ją za eksperymenty z zakresu mechaniki kwantowej. Profesor Krzysztof Meissner z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że „nobliści wykorzystali w swoich eksperymentach teorię Johna Stuarta Bella z 1965 roku”.
Zobacz więcej na temat:  Nobel nagroda Nobla Alfred Nobel Polska Akademia Nauk fizyka Krzysztof Meissner Rafał Demkowicz-Dobrzański Alain Aspect John F. Clauser Anton Zeilinger

Nobel 2022: "Svante Pääbo rozwinął nową gałąź nauki"

Po raz pierwszy Nagrody Nobla przyznane zostały w roku 1901. Jednym z trzech Nobli naukowych jest nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznawana przez Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolińska. Laureatem tego wyróżnienia za rok 2022 został szwedzki biolog i genetyk ewolucyjny - prof. Svante Pääbo. Co zdecydowało o jego sukcesie?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Nobel nagroda Nobla Alfred Nobel Polska Akademia Nauk

Pokojowe noblistki z wizytą u Ukrainek w Krakowie

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - Leymah Gbowe z Liberii, Jody Williams ze Stanów Zjednoczonych oraz Tawakkol Karman z Jemenu przyjechały do Krakowa, aby spotkać się z ukraińskimi rodzinami, które uciekły przed wojną. - Ich walka jest naszą walką, ich ból jest naszym bólem i ich zwycięstwo będzie także naszym zwycięstwem - powiedziała Tawakkol Karman, jemeńska dziennikarka, polityk i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2011 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan muzyka hp nagroda Nobla Nobel Pokojowa Nagroda Nobla Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Rosja

Reymonta chłopskie „Chłopów” inspiracje

7 maja 1867 roku, czyli 155 lat temu, we wsi Kobiele Wielkie na świat przyszedł Władysław Stanisław Reymont. Z tej okazji w „Źródłach” wybieramy się na wyprawę do Lipiec Reymontowskich – wioski, w której Reymont pomieszkiwał podczas pracy na kolei, a także, która – dzięki jego kontaktom z mieszkańcami i setkami wysłuchanych historii – stała się miejscem rozgrywania akcji powieści „Chłopi”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska literatura Nobel

Ukraińska poetka zamieszkała w dawnym mieszkaniu noblistki

Ukraińska poetka Natalia Beltchenko, która uciekła przed wojną z Kijowa, znalazła schronienie w ostatnim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Dzięki staraniom fundacji imienia noblistki poetce udało się przedostać najpierw do Lwowa, a potem przez Przemyśl do Krakowa. Dziś jej sypialnią jest były pokój gościnny Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Wisława Szymborska Nobel nagroda Nobla literatura poezja uchodźcy Ukraina Kraków Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

Odbyła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Uniwersytet Warszawski Olga Tokarczuk literatura społeczeństwo Nobel